Blog Post

Zmiana płci - Zaburzenia tożsamości seksualnej cz. II

Padre Camillo • wrz 10, 2019

Problemy z tożsamością seksualną

Kontynuując trudną tematykę zmiany płci przystępuję do wyjaśnienia tego zagadnienia dotyczącego również dziewcząt. Małe dziewczynki przejawiające typowo chłopięce zainteresowania zdarzają się częściej niż ich męscy odpowiednicy. Green i wsp. porównywali chłopczyce i niechłopczyce w wieku 4 - 12 lat. Obie grupy dziewcząt różniły się znacznie pod względem zachowania takiego jak np. preferowana płeć zabawek, płeć grupy rówieśniczej, udział w sportach, role odgrywane podczas zabawy w dom i wyrażanych życzeń, by być chłopcem. Kiedy pytano dorosłe osoby transgeneryczne o dzieciństwo i rodzinę to kolejne źródło informacji, chociaż bywa podatne na różne przekłamania pamięci. 
We wczesnych badaniach osób transseksualnych typu kobieta - mężczyzna stwierdzono wyraźne nasilenie zachowań typowych dla chłopczyc w dzieciństwie. Pojawiły się także zaburzenia w relacjach z rodzicami - większość ze słabą lub skłonną do depresji matką lub agresywnym, nadmiernie niemęskim i często nadużywającym alkoholu ojcem. 

1. W "Seksualność człowieka" dr n. med. Johan Bancroft powołuje się na badania wykonywane przez dr Greena i wsp (1974): "Transseksualiści typu mężczyzna - kobieta charakteryzowali swoich ojców jako mniej ciepłych, bardziej odrzucających i bardziej dominujących. Transseksualiści typu kobieta - mężczyzna w porównaniu z grupą kontrolną oceniali oboje rodziców jako bardziej odrzucających i mniej ciepłych, lecz jako nadopiekuńcze oceniały tylko matki"... Podczas gdy GID w dzieciństwie może być istotna dla powstawania tożsamości transseksualnej w dorosłości, najczęściej prowadzi do powstania orientacji homoseksualnej. Green (1985) zaobserwował, że u 30 spośród 44 chłopców z GID rozwinęła się orientacja homoseksualna lub biseksualna. (s. 306).

2. Green i wsp. (2000) donoszą o czterech niezgodnych parach bliźniąt jednojajowych (Segal 2006) i o dwóch zgodnych parach bliźniąt jednojajowych (Knoblauch i wsp. 2007) płci żeńskiej, u których rozwinął się transseksualizm typu kobieta - mężczyzna. Można zatem założyć tezę, że na kształtowanie się tożsamości transseksualnej wpływają czynniki genetyczne.

Dr n. med. Johan Bancroft zwraca uwagę  na inne funkcjonowanie mózgu u osób transseksualnych: "Zaobserwowano, że środkowa okolica jądra łożyskowego prążka krańcowego (BNST) jest mniejsza u sześciu transseksualistów typu mężczyzna - kobieta niż u mężczyzn heteroseksualnych lub homoseksualnych i przypomina rozmiarami tę część mózgu u kobiet, co nasuwa przypuszczenie istnienia pewnych związków z tożsamoscią płci (Zhou i wsp. 1995). Dalsze badania pokazały, że różnica rozmiarów miała związek z liczbą neuronów (Kruijver i wsp. 2000)... W kilku wczesnych badaniach opisywano występowanie epilepsji lub nieprawidłowych elektroencyfalogramów u transseksualistów. Co ciekawe, częściej obserwowano podobne prawidłowości u transseksualistów typu kobieta - mężczyzna (Hoenig i Kenny 1979). (s. 307).

U transseksualistów typu kobieta - mężczyzna nie stwierdzono jednoznacznie żadnych istotnych różnic pod względem poziomów hormonów reprudukacyjnych w wieku dorosłym ani pod względem reaktywności mózgu na mechanizmy dodatnich i ujemnych sprzężeń zwrotnych (Gooren 1986, Cohen - Kettenis i Gooren 1999). Henningson i wsp. (2005) zbadali polimorfizmy genów kodujących receptory androgenów, aromatazę i receptory estrogenowej B u 29 transseksualistów typu mężczyzna - kobieta oraz u 229 mężczyzn z grupy kontrolnej. Badacze zaobserwowali i zwrócili swoją uwagę na pewne związki między wszystkimi trzema polimorfizmami i transseksualnością. 

3. W zakończeniu analizy przedmiotu należy wziąć również pod uwagę komponent fetyszystyczny u mężczyzn przebierających się za kobiety, który pojawia się już w wieku adolescencji. Wtedy właśnie ustala się wzorzec reaktywności seksualnej. Chłopcy w okresie pokwitania przeważnie odkrywają erotyczne oddziaływanie damskiej bielizny, która stanowi przedłużenie ciała kobiety ponieważ bielizna ta stykała się bezpośrednio z narządami płciowymi. Często ta bielizna należy do matki lub siostry i może również zawierać takie zachowanie zabarwienie kazirodcze. 

Seksualne podniecające oddziaływanie damskiej garderoby utrwala się już w okresie adolescencji jako wzorzec zachowania seksualnego. Zwykle prowadzi to chłopców do masturbacji i orgazmu, po czym damskie ubranie jest zdejmowane, często ze wstrętem do samego siebie i innymi negatywnymi uczuciami. U pewnego odsetka gejów noszenie skórzanej garderoby oddziałuje na nich jak fetysz i może nawet sprawiać, że ich własne ciała nabierają dla nich atrakcyjności seksualnej. 

4. Zamieszczam na zakończenie stwierdzenia mojej bliskiej znajomej, które dotyczą powyższego zagadnienia problemów z tożsamością seksualną i dokonaną zmianą płci u dwóch braci bliźniaków urodzonych jako dziewczynki. Oto stwierdzenia Dominiki 50 l. :

"Rodzeństwo, dwie siostry pochodzące z rodziny inteligenckiej, w wieku lat 16 - 17 stwierdzają, że czują się chłopakami. Rodzice traktują to jako nastoletnie wybryki i bunt okresu dojrzewania. Zaczynają się problemy z nauką, wagarowanie i imprezy. W domu awantury i napięta atmosfera. Po pewnym czasie rodzice dopuszczają do siebie myśl, że może rzeczywiście jest taki problem. Rozmawiają z dziećmi. Akceptują sytuację, obiecują pomoc i wsparcie. I wtedy kończą się wagary a oceny w szkole są coraz lepsze. Dzieci poczuły się bezpieczne. Zdają maturę i dostają się na studia. W międzyczasie zaczyna się długa wędrówka po psychologach i seksuologach. Badania potwierdzają męską psychikę dziewcząt. Zaczyna się proces zmiany płci. Najpierw hormony i chyba jeszcze jakieś leki. Figura się zmienia, ale nie wygląda to dobrze. Jest zarost, zmiana głosu, pozostają szerokie biodra, delikatne dłonie i ręce. No i, jak to po hormonach, jest tusza. Po kilku latach odbywa się operacja narządów płciowych. Oczywiście są już nowe imiona, nowe dowody osobiste. W świetle prawa są mężczyznami. Wiadomo, że nigdy nie będą mieć dzieci. Kąpią się tylko w basenie w przydomowym ogrodzie. Krępują się rozebrać na plaży. Wygląd się nie zmienił od opisywanego wyżej, wzrosła tylko tusza. Nie wyglądają jak "normalni" mężczyźni. Jak kobiety też nie. Coś pośrodku. Zachowanie też nie jest typowo męskie. Bardzo wrażliwi, niezaradni życiowo. Ale bardzo inteligentni i kulturalni. Skończyli studia, podjęli pracę. Nie chodzą na marsze równości i wstydzą się za tych trans i homo, którzy tam bywają. Chcą spokojnie i w miarę normalnie żyć. Z rozmów z nimi wiem, że nie jest im łatwo. Wyglądają inaczej i z tego powodu są szykanowani a nawet atakowani. W rozmowie z ich mamą, po jednym drinku, padają słowa: 
dlaczego akurat moje dzieci?, wszystko się spieprzyło itd., itp. Mam z nimi regularny kontakt i wiem, że nie jest im łatwo".

Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: