Blog Post

Zaburzenia tożsamości płciowej cz. III

Padre Camillo • wrz 10, 2019

Kryteria diagnostyczne zaburzeń tożsamości płciowej

We wstępie do III części podam najpierw kryteria kwalifikujące osobę do zmiany płci na odmienną. Źródłem kolejny raz są Kryteria Diagnostyczne z DSM - 5, Desk Reference, American Psychiatric Association, 2013 r., s. 208):

I. "Dysforia płciowa u dorastających i dorosłych 302.85 (F64.1)

A) Wyraźna niezgodność między odczuwaną/wyrażaną przez daną osobę płcią a płcią jej przypisaną, trwająca co najmniej sześć miesięcy, objawiająca się co najmniej dwoma spośród wymienionych (wskaźników diagnostycznych - moja dop.) :

1. Wyraźna niezgodność między odczuwaną/wyrażaną przez daną osobę płcią a pierwszorzędowymi i/lub drugorzędowymi cechami płciowymi (lub w przypadku młodych osób dorastających przewidywanymi drugorzędowymi cechami płciowymi).

2. Silna potrzeba bycia pozbawionym pierwszorzędowych i/lub drugorzędowych cech płciowych z powodu wyraźnej niezgodności między odczuwaną/wyrażaną przez daną osobę płcią (lub w przypadku młodych osób dorastających chęć uniknięcia rozwinięcia się przewidywanych drugorzędowych cech płciowych).

3. Silna potrzeba posiadania pierwszorzędowych i/lub drugorzędowych cech płciowych płci przeciwnej. 

4. Silna potrzeba bycia przeciwnej płci (albo płci innej niż przypisana danej osobie).

5. Silna potrzeba bycia traktowanym jak osoba przeciwnej płci (albo płci innej niż przypisana danej osobie).

6. Wyraźne przekonanie, że dana osoba wyraża uczucia i prezentuje reakcje typowe dla płci przeciwnej (albo płci innej niż przypisana danej osobie).

B) Opisany stan powoduje istotne kliniczne cierpienie lub upośledzenie funkcjonowania społecznego, zawodowego lub w innych ważnych obszarach.

Należy określić, czy:

C) Z zaburzeniem rozwoju płciowego (np. wrodzone zaburzenia nadnerczowo - płciowe, takie jak 255.2 (E25.0). Wrodzony przerost nadnerczy, lub 259.50 (E34.50) Zespół niewrażliwości na androgeny). 

Według "DSM - 5 bez tajemnic - Praktyczny przewodnik dla klinicystów" Jemesa Morrisona należy przy diagnozowaniu różnicowym kierować się również, że mogą być: "Inne przyczyny niezadowolenia z własnej płci lub zachowań transpłciowych:

1. Schizofrenia. Niektórzy pacjencji ze schizofrenią przejawiają urojenia przynależności do płci przeciwnej.

2. Transwestytyzm. Osoby te mają pragnienia seksualne związane z przebieraniem się w ubrania płci przeciwnej, ale nie chcą do niej przynależeć". (s. 409).

II. Współcześnie dla określenia zaburzeń tożsamości płciowej u dzieci, młodzieży i dorosłych używa się określenia (gender dysphoria) - GD. Zarówno mężczyźni jak i kobiety odczuwają jak powyżej to przedstawiłem w kryterium klasyfikacji silny dyskomfort z przypisanej im płci (czasami nazwanej płcią urodzeniową). Niektórzy z pacjentów nienawidzą swoich genitaliów (może to prowadzić nawet do okaleczania narządów płciowych). Osoby te chcą żyć jako przedstawiciele płci oddmiennej i przejmuję sposób zachowania i ubioru (mężczyźni jako kobiety a kobiety jako mężczyźni). Często również przebierają się w ubrania płci odmiennej, ale nie w celu pobudzenia seksualnego. 

Domagają się przepisania dla nich hormonów w celu np. zatrzymania miesiączki, powiększenia piersi, stłumienia cech męskich. Nieliczne osoby z przypadłością GD zabiegają od razu o terapię hormonalną lub operację zmiany płci. Jemes Morrison w DSM - 5 stwierdza autorytatywnie: "Chociaż wielu pacjentów, którzy przeszli operację zmiany płci, jest zadowolonych ze swej nowej płci, niektórzy ostatecznie żądają, aby przywrócić ich do poprzedniego stanu. Nieliczni genetyczni mężczyźni zachowują swoje genitalia, ale powiększają sobie piersi za pomocą metod chemicznych lub operacyjnych. ...Wielu urodzeniowych mężczyzn z GD przejawia obniżony popęd seksualny - jeśli w ogóle podejmuje kontakty seksualne, większość preferuje mężczyzn. Prawie wszystkie dotknięte tym zaburzeniem kobiety odczuwają pociąg seksualny do kobiet". (s. 410).

III. W zakończeniu niniejszego wpisu chcę przedstawić dwóch mężczyzn mających dość duży problem z własną tożsamoscią płciową. Owszem podczas studiów będąc stażystą spotykałem się dosyć często z osobami po zmianie płci lub będące w trakcie tej zmiany.

1. Pierwszy Pacjent to pan Mirosław (imię zmienione) l. 32. Korzystał z moich konsultacji dwukrotnie. Chciał bardzo i dążył do tego, aby stać się kobietą. P. Mirosław był już nawet na zaawansowanym etapie do zmiany płci poprzez zmianę metrykalną, czyli miałby wystawiony dowód osobisty na żeńskie imię Mirosława. Pacjent kwalifikowałby się do wykonania operacji zmiany płci ze względu na fakt, że badania psychologiczno seksuologiczne potwierdzały, że jego kariotyp ma większość cech kobiecych i miałby zrefundowaną operację przez NFZ. W wywiadzie wypytałem o jego pochodzenie, rodzinę oraz jak spędza czas wolny. Okazało się, że na tamten czas nie pracował ponieważ był na tzw. "rencie". Zajmował się dziećmi swojego brata, nie wychodził z domu na zabawy, dyskoteki i nie poznawał innych mężczyzn w celach matrymonialnych. Z moich obserwacji wynikało, że nawet gdyby zmienił płeć z męskiej na kobiecą nie miałby personalnych możliwości do poznania przyszłego partnera - mężczyzny będąc już przeobrażonym w kobietę. 
Pacjent podczas wywiadu pytał mnie jak będzie wyglądał jego męski zarost, o ile powiększą mu się piersi? No cóż odpowiedziałem, że jeśli chodzi o zarost na twarzy i w innych miejscach ciała, że będzie mniej twardy i gesty, ale golić się będzie musiał, bo całkowicie nie można tego procesu zahamować, jeśli chodzi o piersi to powiększą się, ale zależne to będzie od leczenia hormonalnego. Posiadałem gazetę z fotografią, z naszą polską posłanką i zapytałem jak mu się po zmianie płci podoba ta pani? Odpowiedział, że jest taka "barczysta" i ma "duże uszy", ale ma "bardzo ładne włosy". Pacjentowi odpowiedziałem, że można sobie sprawić perukę i że jego twarz nie ulegnie jakimś gwałtownym przeobrażeniom. Ze względu na fakt, że pacjent miał na tamten czas koleżanki i przyjaciółki, które wiedziały o jego dążeniu do zmiany płci i akceptowały go w damskich ubraniach, proponowałem, aby coś ugotował np. na obiad, upiekł ciasto i zapraszał te osoby dla niego życzliwe. Wtedy będzie mógł przebierać się za dziewczynę, aby mógł zaspakajać swoje potrzeby bycia kobietą. Po dwóch spotkaniach pacjent już się do mnie nie zgłosił. 

2. Drugi Pacjent Aleksander (imię zmienione) l. 28 był już po zmianie płci, czyli wcześniej był kobietą. Pan Aleksander jakiś czas mieszkał razem z mężczyzną, swoim jak go nazywał partnerem. Pracował jako tłumacz w swoim mieszkaniu. Rzadko wychodził z domu po rozstaniu ze swoim ostatnim partnerem. Posiadał pieska i z tego tytułu wychodził z domu na spacery. Większość czasu spędzał sam. Inne osoby i sąsiedzi akceptowali go takim jaki jest, co stwarzało dla niego na tamten czas dobry komfort do jego samopoczucia. 
Pan Aleksander wychodził tylko z domu na zakupy i z pieskiem na spacery - zazwyczaj wieczorem. Kiedy z nim rozmawiałem szczerze o jego przeszłości i osobach, z którymi wcześniej się spotykał i mieszkał wykazywał, że jego związki wcześniejsze były krótkotrwałe i niestabilne. Był w stanie głębokiej depresji. Myślę, że osoby po zmianie płci, co wynika z moich wcześniejszych obserwacji są ludźmi nieszczęśliwymi i trudno im znaleźć sobie stałego partnera. Poza tym osoby będące po zmianie płci co dwa tygodnie powinny robić ogólne badania lekarskie, i z pewnością potrzebują pomocy psychoterapeuty do prawidłowego normalnego życiowego funkcjonowania. 

3. Na zakończenie tego wpisu oddam głos mojej bliskiej znajomej Paulinie 42 l., która przedstawi problem związany z tożsamością płci i orientacją seksualną:

"Przedstawię historię mojego znajomego z dzieciństwa. Od najmłodszych lat był chłopcem szczupłym, wrażliwym o dziewczęcych rysach twarzy, bardzo lubianym wśród rówieśników. Jednak w pewnym momencie swojego życia tato i koledzy zaczęli mu dokuczać, że wygląda i zachowuje się jak dziewczyna, co nie było dla niego miłe. Zaczął izolować się od kolegów i więcej czasu spędzał z koleżankami, z którymi bawił się lalkami, wózkami, grał w gumę, sznura, klasy, co sprawiało mu wiele przyjemności. Nie interesowały go samochody, pistolety, żołnierze to nie było dla niego. W miejscowości, w której mieszkał mówili, że jest "zniewieściały", nie traktowali go jak chłopaka tylko jak "dziwaka", było mu trudniej niż innym chłopcom. Dawniej nie akceptowało się "inności" tylko ją potępiano. Postanowił wyjechać, żeby móc spokojnie żyć i rozwijać swoje zainteresowania. Dostał się do szkoły baletowej (wszyscy się śmiali, że baletnicą chce zostać) i po jej ukończeniu wyjechał do Niemiec gdzie był
akceptowany i nie był tam wytykany palcami. Osiągnął sukces zawodowy na co ciężko pracował, miał w sobie dużo determinacji, chciał udowodnić rodzinie, znajomym, że to kim jest nie ma znaczenia. Jednak pewnego dnia zauważył, że pociągają go mężczyźni a kobiety traktuje tylko jak koleżanki. Zastanawiał się dlaczego nie może zbudować żadnej trwałej relacji z kobietą jako partnerką mimo podejmowanych prób, zawsze źle się czuł jak miało dojść do kontaktów fizycznych i zakańczał związek mówiąc, że nie jest gotowy. Po wielu konsultacjach psychologicznych i terapeutycznych wsłuchaniu się w siebie powiedział sobie na głos - jestem gejem. Teraz wie, że jest sobą. Proszę, aby każdy zastanowił się zanim będzie dziecko krytykował za jego odmienność, bo może to spowodować zmiany w myśleniu młodego człowieka i mieć negatywne skutki w jego dorosłym życiu".
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: