Blog Post

Wpływ afektu (nastroju) na życie seksualne cz. II

Padre Camillo • paź 07, 2019

Afekt (nastrój) a ryzykowne zachowania seksualne

Zgłębiając problematykę seksualności w kontekście oddziaływania na nas afektu przedstawię ryzykowne zachowania seksualne. W poprzednim rozdziale dokumentowałem w analizie przedmiotu wpływ zaburzonego i obniżonego nastroju wynikającego m. in. ze stanu depresyjnego i epizodu maniakalnego na sferę seksualną człowieka. Uwzględniając problemy, z którymi zgłaszają się do mnie nowi pacjenci przedstawię w kontekście zaburzonego afektu ryzykowne zachowania seksualne. 
We wcześniejszych rozdziałach dotyczących m. in. zagadnień masturbacji przedstawiałem już niekontrolowane zachowania seksualne. W tym rozdziale opiszę skrótowo opierając się na literaturze przedmiotu "kompulsywne zachowania seksualne" i "nałogi seksualne". Przyjrzymy się tym niekontrolowanym zachowaniom seksualnym od strony wpływy afektu (nastroju) na te zachowania.

1. Literatura poświęcona kompulsyjnym zachowaniom seksualnym i nałogom koncentrowała się głównie na problemach o charakterze definicyjnym, szczególnie związanych z DSM IV. Często pojawiają się stwierdzenia na temat prawdopodobnych mechanizmów przyczynowych, np. obniżenie niepokoju lub stymulacji nastroju, lecz rzadko opierają się one na opublikowanych danych, bardziej na wrażeniach klinicznych, co sprawiło, że Gold i Heffner (1998) zatytułowali swój artykuł "Nałogi seksualne - wielość koncepcji.
W kilku badaniach kontrolnych analizowano potencjalne istotne współistnienie różnych schorzeń lub stanów chorobowych. Raviv (1993) zaobserwował, że: "np, 32 osoby, które same zidentyfikowały się jako cierpiące na nałogi seksualne, miały wyższe średnie wyniki na skalach SCL - 90 - R w zakresie niepokoju, depresji, obsesyjności - kompulsyjności niż 38 osób z grupy kontrolnej.
 W badaniu 36 osób informujących o niekontrolowanych zachowaniach seksualnych bez grupy kontrolnej, Black i wsp. (1997), stwierdzili znaczne współwystępowanie nadużywania środków odurzających (64 %), zaburzeń lękowych (50 %) i zaburzeń nastroju (39 %) ze schorzeniami psychiatrycznymi (Quadland 1985)". "Seksualność człowieka", Johan Bancroft, (s. 343).

a) Zauważono, że wpływ niepokoju na seksualność jest przykładem "transferu pobudzenia" (Zillman 1983), gdy podniecenie wywołane niepokojem ulega włączeniu do odpowiedzi na bodźce seksualne u osób z małym hamowaniem odpowiedzi seksualnej: "W naszych badaniach osób cierpiących na nałogi seksualne 27 respondentów (87 %) stwierdziło, że ich seksualne "zachowania odreagowujące" znajdują się pod przewidywalnym wpływem nastroju. 17 osób sygnalizowało większe prawdopodobieństwo tego rodzaju zachowań podczas obniżenia nastroju, a 19 w sytuacji niepokojącej lub stresującej. 11 respondentów (9 mężczyzn i dwie kobiety) doniosło o wzroście częstości zachowań odreagowujących w stanach zarówno depresji, jak i niepokoju". (s. 343).

b) Osoby uzależnione od seksu punktowały znacznie wyżej w zakresie parametrów podatności na depresję i skłonności do pobudzenia seksualnego. Istnieje zatem związek między negatywnym nastrojem a niekontrolowanymi zachowaniami seksualnymi. 

2. Goodman (1997) w interesującym przeglądzie teoretycznych podstaw nałogów seksualnych zaproponował upośledzenie hamowania behawioralnego jako jeden z czynników przyczynowych. 
Neurobiologia i psychofarmakologia hamowania seksualnego jest złożonym zjawiskiem. Ważną rolę odgrywa w nim serotonina. "Kafka (1997) wysunął hipotezę, że u podłoża niekontrolowanych zachowań seksualnych leży rozregulowanie ośrodkowego oddziaływania monoamin. 

Goodman (1997) przypomina nam jednak o trudnościach z lokalizacją oddziaływań o charakterze złożonym w ośrodkowym układzie nerwowym, a także kojarzeniem ich z poszczególnymi neuroprzekaźnikami. (...) Bezpośrednie badania mechanizmów serotonergicznych w ośrodkowym układzie nerwowym jest trudne u ludzi, jednak postępy w dziedzinie genetyki i neuroprzekaźników oferują nam nowe i potencjalne owoce podejścia do wyjaśnienia różnic indywidualnych". (s. 344). 

a) Czy zatem u osób, u których powstają wzorce niekontrolowanych zachowań seksualnych, występują niższe poziomy markerów genu transportera serotoniny (Lesch i wsp. 1996). "Inne nowe podejście do badania ośrodkowych mechanizmów hamujących to zastosowanie badań obrazowych mózgu (np. Redoute i wsp. 2000, Stoleru i wsp. 1999), których wyniki pokazują, że pewne obszary mózgu ulegają  deaktywacji podczas odpowiedzi na bodźce seksualne, co zinterpretowano jako obniżenie lub "wyłączenie" oddziaływania hamującego". (s. 335).

b) W rozważaniach na temat "hamowania automatycznego" lub inaczej podświadomego, należy uwzględnić ważną i ciekawą kwestię zespołu przetrwałego podniecenia seksualnego (PGAD).
Leiblum i wsp. (2007) zidentyfikowali przynajmniej dwa podtypy zespołu uporczywego podniecenia seksualnego, które nazwali PGAD i nie - PGAD: "Główna różnica polegała na tym, że grupa PGAD częściej donosiła o odpowiedzi narządów płciowych i podnieceniu jako o zjawisku ciągłym, przytłaczającym  i niepokojącym, podczas gdy u kobiet w grupie nie - PGAD przynajmniej przez jakiś czas informowały o przyjemnych doznaniach związanych z odpowiedzią narządów płciowych i ogólnie odczuwają z tego powodu mniejszy niepokój. 

W kolejnym badaniu przeprowadzonym za pośrednictwem Internetu, 76 kobiet z PGAD znacząco częściej sygnalizowano depresję i napady lękowe niż u 48 kobiet w kategorii nie - PGAD, a także skłonność do monitorowania odczuć fizycznych w nieco obsesyjno - kompulsyjny sposób". (s. 345).
Z powyższych  informacji wynika, że regulacja zachowań seksualnych nie zależy tylko od fizjologicznych mechanizmów hamowania. Nie można wykluczyć , że w procesie tym uczestniczy kombinacja świadomej samoregulacji oraz neurofizjologicznego  hamowania odpowiedzi seksualnej (Bancroft 2000). 
Za niekontrolowane zachowania seksualne mogą odpowiadać różne rodzaje upośledzenia obu mechanizmów. 
O "niekontrolowanych zachowaniach obsesyjno - kompulsyjnych", i o "autoerotycznym podduszaniu" (asfiksja) napisałem we wcześniejszym rozdziale poświęconym tematyce masturbacji.
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: