Blog Post

Uzależnienia cz. II

Padre Camillo • sie 21, 2019

Klasyfikacja i działanie środków psychoaktywnych

Chcąc poznać "wroga" potrzebne jest poznanie jego "mocnych i słabych" stron. W II części uzależnień przyjrzymy się poszczególnym środkom psychoaktywnym i ich działaniu na organizm człowieka. Na początku należy wyróżnić uzależnienia od środków psychoaktywnych. Podam oprócz nazwy ogólnie przyjętej również nazwy potoczne. 

1. Do środków psychoaktywnych należą:

Alkohol - Gorzała, wóda

Amfetamina - Amfa, białe szaleństwo, białko, bielizna, feta, gonzales, mąka, meta, nos, piach, puder, speed, sznyks, szpon, śnieg, wita, włodek

Barbiturany - Dorota, efka, erki, pestki, prochy, rolki, ziomki

Benzodiazepiny - Dorota, efka, erki, pestki, prochy, rolki, ziomki

Marihuana - Baczki, baton, blant, dym, dżamba, dżoint, gandzia, gras, holender, liście, majeranek,  marycha, Mary Jane, skręt, trawa, zioło

Kokaina - Biała dama, charlie, coca - cola, dziadek, koka, koks, kraczywo, krak, królowa śniegu, rock, śnieg

Heroina - Brown sugar, ciocia, cukier, hel, helena, hera, kompot, śpioch

LSD - Acid, kartony, kryształ boga, kwas, papier, trezor, trip, znaczki

Meskalina, pejotl - Mesa, lotnik

Fencyklidyna - PCP, anielski pył

Psylocybina - Psyfki, psylocyby, baluny, grzybki

a) Do najczęściej używanych środków uzależniających należy alkohol, który jest substancją chemiczną i napojem. Alkohol silnie działa na funkcjonowanie układu nerwowego. W literaturze przedmiotu m.in. w "Terapia poznawcza uzależnień" Aaron T. Beck stwierdza opierając się na innych badaczach: "Początkowo alkohol działa przede wszystkim tłumiąco. Efektowi temu towarzyszy zmiana myślenia, rozumowania i zdolności wydawania sądów (Miller, Munoz 1976). Wraz ze wzrostem koncentracji alkoholu we krwi skutki są coraz silniejsze, aż do zaburzeń funkcji motorycznych włącznie. Dalszy wzrost poziomu alkoholu we krwi prowadzi do śpiączki, zaburzeń oddychania i śmierci". (s.12)

Chroniczne picie alkoholu prowadzi w następstwie do głębokich uszkodzeń wątroby, trzustki, pozostałych elementów układu pokarmowego, układu krążenia, układu immunologicznego, wewnątrzwydzielniczego i nerwowego. Aaron T. Beck podaje, że: "Alkohol jest czynnikiem silnie związanym z najczęstszymi przyczynami śmierci w następstwie wypadku: z wypadkami samochodowymi, upadkami i pożarami. Ponadto około 30 % samobójstw i połowa wszystkich morderstw jest dokonywana pod wpływem alkoholu, a szacunkowa liczba zgonów związanych z używaniem alkoholu mieści się w przedziale między 69 a 200 tysięcy w skali roku (IOM - Institute of Medicine, 1987)". 

Należy dodać do tych poważnych konsekwencji również i społeczne, jak na przykład utrata pracy, rodziny, przyjaciół. Duża część aktów przemocy fizycznej i seksualnej wiąże się ze stanem upojenia alkoholowego sprawcy (Clayton, 1992; Frances, Miller, 1991).
Następstwa medyczne sięgają również następnych pokoleń, ponieważ picie alkoholu w okresie ciąży może wywołać płodowy zespół alkoholowy i poważnie uszkodzić płód dziecka.

b) Do przedmiotu naszych zainteresowań należą również nielegalne narkotyki. W literaturze naukowej Aarona T. Becka znajdujemy następujące dane: "Miesięcznie co najmniej 14 milionów osób w Stanach Zjednoczonych konsumuje nielegalne narkotyki, a w niektórych miesiącach ta liczba wzrasta powyżej 25 milionów (IOM, 1990)... Wśród osób przebywających w więzieniach 33 % stanowią uzależnieni od narkotyków, a wśród osób mających karę więzienia w zawieszeniu - 25 % ... Jeśli konsumpcję narkotyków potraktujemy z punktu widzenia kosztów, jakie ponosi społeczeństwo, to stwierdzimy, że 25 % przestępstw przeciw własności i 15 % aktów przemocy dokonywanych w Stanach Zjednoczonych ma związek z zażywaniem narkotyków przez sprawcę". (s.13)

c) Marihuana bywa najczęściej palona, może też być przyjmowana doustnie. Według Weissa i Millmana (1991), pomimo ogólnego działania uspokajającego marihuana ma bardzo szerokie spektrum właściwości, które w znacznym stopniu zależy od osobowości konsumenta, jego oczekiwań co do działania narkotyku oraz otoczenia, w którym konsument przebywa. Początkowo marihuanę uważano za środek bezpieczny i nieuzależniający, ale obecnie spora liczba badaczy wiąże stosowanie marihuany z wieloma uciążliwymi objawami fizjologicznymi i psychologicznymi, w tym z występowaniem labilności emocjonalnej, depresji, zaburzeń motywacji, zaburzeń pamięci krótkotrwałej oraz chorobami dróg oddechowych (Weiss, Millman, 1991).

d) Kokaina działa stymulująco na układ nerwowy, powodując uczucie euforii, czujność i dobre samopoczucie. Zmniejsza lęki i zahamowania społeczne, dodaje energii, podwyższa poczucie własnej wartości oraz pobudza seksualnie. Kokaina jest (podobnie jak kofeina i nikotyna) alkaloidem, który uzyskuje się z liści roślin koki. W czystej postaci surowe liście koki mogą być przeżuwane, ale praktyka taka jednak występuje tylko u pierwotnych mieszkańców krajów, w których produkuje się ten narkotyk.

 W literaturze przedmiotu znajdujemy następujące wnioski dotyczące kokainy: "W Stanach Zjednoczonych kokainę zażywa się najczęściej w postaci proszku, który "wciąga" się przez nos... Dożylne wstrzyknięcie kokainy daje intensywne objawy subiektywne i fizjologiczne w ciągu  trzydziestu sekund (Jones, 1987). ... Crack (tak nazwano odgłos powstający przy paleniu) jest obecnie popularną postacią kokainy; sprzedaje się go w stosunkowo niskiej cenie, w ściśle wydzielonych porcjach natychmiast gotowych do konsumpcji... Crack natychmiast po zażyciu wywołuje uczucie silnego "haju",  i dlatego z tego powodu ma bardzo wysoki potencjał uzależniający - inaczej niż kokaina przyjmowana "wziewnie" - narkotyk ten już po kilku tygodniach powoduje poważne zaburzenia w funkcjonowaniu jednostki (Gawin, Ellinwood, 1988; Smart, 1991).

Cohen (1991) wśród przyczyn "kokainowego wybuchu" wyróżnia czynniki "zaopatrzeniowe" (niskie koszty, dostępność, wysokie zyski), zewnętrzne (nacisk grupy, zainteresowanie mediów sprawą zażywania narkotyku); czynniki wewnętrzne (np. hedonizm, socjopatię, depresję, stres) oraz czynniki wrodzone (np. tzw. osobowość podatną na uzależnienia). Interesujące jest to, że nawet poważne szkody zdrowotne nie powodują redukcji zażywania środka przez osoby od niego uzależnione. Wśród poważnych szkód występują: uszkodzenia centralnego układu nerwowego, zaburzenia pracy serca, zaburzenia oddechowe, udary, nadciśnienie tętnicze, zaostrzenie chorób chronicznych, infekcje i zaburzenia psychiczne (Estroff, 1987).

e) Opiaty - heroina, metadon, kodeina, są narkotykami, które pod względem farmakologicznym przypominają morfinę. Narkotyki z tej grupy wywołują poczucie euforii, odprężenia i podwyższonego nastroju (afektu). Ponadto działają przeciwbólowo, antylękowo, obniżają agresję i pobudzają seksualnie (IOM, 1990). Środki te mają wysoki potencjał uzależniający. Thompson i Dilts (1991) piszą o tym w ten sposób:
  "Opiaty mają właściwości skupienia całej uwagi konsumenta, jego zdolności i energii wyłącznie na następnej dawce zdobywanej za wszelką cenę. To błędne koło powtarza się  co kilka godzin przez 24 godziny na dobę. 365 dni w ciągu roku i przez wszystkie kolejne lata do końca. Zrozumienie konsekwencji uzależnienia od opiatów szokuje i wprawia w osłupienie umysł poszukujący rozwiązania". (s. 16)
Choć wykorzystanie środków farmakologicznych, takich jak metadon (a także naltrekson), jest tradycyjnie bardzo pomocne w leczeniu uzależnienia od heroiny, to jednak stosowanie metadonu, niestety, stwarza ryzyko różnego rodzaju nadużyć (nielegalnego handlu), łącznie z innymi narkotykami. 

f) Nikotyna 
Substancją uzależniającą jest w papierosach nikotyna. W DSM - IV uzależnienie od nikotyny jest łączone z innymi uzależnieniami od innych substancji psychotropowych (alkohol, opiaty, kokaina i inne). Proces uzależnienia od nikotyny przebiega tak samo jak uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych. Uzależnienie od nikotyny może zatem prowadzić do sięgania po tzw. "twarde" narkotyki. 

2. Politoksykomania

Osoby nadużywające jednej substancji psychoaktywnej mają tendencje do jednoczesnego używania innej substancji. Nazywam ten fakt również uzależnieniem "krzyżowym". Około 20 - 30 % wszystkich alkoholików i 80 % tych, którzy poddają się terapii, jest uzależnionych także od co najmniej jednego narkotyku. Najczęstszą kombinacją jest: alkohol, nikotyna, marihuana, kokaina i inne substancje psychoaktywne w tym również leki psychotropowe. 
Politoksykomania powoduje "liczne następstwa medyczne i psychologiczne (N. S. Miller, 1991). Należą do nich zarówno problemy związane z zażywaniem konkretnej substancji (np. uszkodzenia wątroby i serca przy nadużywaniu alkoholu), jak i problemy powstające w wyniku łączenia różnych środków (np. przedawkowania spowodowane interakcjami). (s. 18)

3. W zakończeniu II części dotyczącej uzależnień przedstawię w formie opisowej sytuację pewnej rodziny z Pomorza. Kiedy uczyłem lekcji religii (1989) prowadziłem Grupę Terapeutyczną Maryja. W grupie tej uczestniczyły dzieci w wieku od 10 - 13 lat (dziewczynki i chłopcy) pochodzący z dobrych rodzin (2/3 dzieci) i z rodzin dysfunkcyjnych (1/3 dzieci). Odwiedzałem raz w tygodniu dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. W grupie był Przemek (imię zmienione) l. 12. Jego mama l. 30  pracowała jako sprzątaczka w szkole a tata l. 32 pracował dorywczo. 

Ojciec Przemka był uzależniony od alkoholu. Niekiedy podczas mojej wizyty był obecny w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub w stanie głębokiego upicia i wtedy nie był w stanie uczestniczyć w rozmowie. Trwało to około roku czasu. Przemek bardzo wstydził się swego ojca i z tego powodu miał problemy z nauką. Stwierdzono u niego nerwicę (moczył się w nocy podczas snu). Byłem uczestnikiem burd czynionych przez ojca Przemka. Oglądałem też widoki związane z wymiotowaniem i wydalaniem moczu i kału. Mama Przemka była u kresu sił a mąż nie chciał się leczyć z choroby alkoholowej. 

Tata Przemka miał talent do rzeźbienia w drewnie. Wykonał dla mnie m.in. figurkę klęczącej  Matki Bożej i krzyż w twardym modrzewiu (z jednej strony katolicki a z drugiej strony prawosławny). Kiedy nie pił poświęcał wolny czas na swoje hobby. Niestety stan taty Przemka się pogarszał. Miewał już omamy słuchowe i wizje np. diabła. Nie pomagały prośby żony, Przemka i moje, aby poszedł z nami do lekarza d/s uzależnień. Skończył swoje życie w wieku 32 lat samobójstwem (powiesił się na wysokim drzewie w lesie). Tak jak wyżej przedstawiałem uzależnienie od alkoholu często kończy się śmiercią z wycieńczenia organizmu lub samobójstwem. Niestety tak było w sytuacji taty Przemka, popełnił samobójstwo. 


                                                                                                                                                                          
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: