Blog Post

Terapia poznawcza uzależnień cz. IV

Padre Camillo • gru 17, 2019

Terapia uzależnień: 1. Zatrucie konopiami (THC - Marihuana) i klasyfikacja wg DSM - 5 2. Zaburzenia związane z konopiami i klasyfikacja wg DSM - 5 3.Odstawienie konopi oraz klasyfikacja wg DSM - 5 4. Przykład kliniczny z Pszczyny (2011 r.)

Chociaż DSM - 5 w kolejności hierarchii podaje po zaburzeniach związanych z substancjami psychoaktywnymi i alkoholem uzależnienie od kofeiny, będę się jednak trzymał swojej hierarchii eksponując kolejne uzależnienia wg wielkości występowania problemu używania tych substancji na terenie Polski. Czynię to ze względu na fakt, że autorzy DSM - 5 przedstawiali typy uzależnień dla warunków panujących w Ameryce a ja przez lata spotykałem się z osobami uzależnionymi od alkoholu i innych środków psychoaktywnych, i z tego względu zachowam swoją hierarchię kolejności i ważności poszczególnych środków psychoaktywnych dostosowaną do polskich warunków. Stąd będzie wynikać różnica w kolejności przedstawiania poszczególnych substancji psychoaktywnych w poszczególnych rozdziałach. Obrazy do poszczególnych rozdziałów powstawały z wyprzedzeniem dwóch tygodni i dlatego przepraszam, że na stronie www.grzechy.com nie będą one odzwierciedlać podejmowaną przeze mnie treść poszczególnych następnych rozdziałów. Proszę przyjmować te obrazy jako wspólny mianownik uzależnień od substancji psychoaktywnych.

1. Zatrucie konopiami i klasyfikacja wg DSM - 5

Miłośnicy konopi cenią je za to, że przynoszą odprężenie i poprawiają afekt (nastrój). Używanie konopi powoduje, że zmysły osób zostają wyostrzone, a kolory, które oglądają pod ich wpływem działania są bardziej żywe. Dorosłe osoby mogą patrzeć na świat jakby oczyma "dziecka". Tok myślenia jest jakby inspirujący do zainteresowań artystycznych w sztuce i muzyce. Działanie konopi są zróżnicowane i zależne od zewnętrznych i wewnętrznych okoliczności oraz nastawienia poszczególnych osób ich używających.
Bardzo często u osób używających konopi zmienia się poczucie czasu (np. kilka minut może wydawać się godziną lub dniem). Użytkownicy konopi mogą się stać senni i bierni (nastrój przechodzi z czasem w apatię.
Ich sprawność fizyczna jest obniżona (konopie są znane z negatywnego wpływu na prowadzenie samochodu). Konopie zazwyczaj powodują zaczerwienienie oczu i tachykardię (szybkie bicie serca). Użytkownicy konopi zazwyczaj zachowują wgląd wewnętrzny i nie wierzą w swoje błędne spostrzeżenia podczas zatrucia konopiami (mogą się nawet z nich śmiać). U początkujących użytkowników może mieć miejsce lęk i napady paniki. U niektórych osób palących lub w inny sposób przyjmujących tetrahydrokannabinol (THC) może nastąpić lęk przed zniekształceniem ciała, co dla niektórych może oznaczać zbliżającą się śmierć. "DSM - 5 Kryteria Diagnostyczne" podają następujący precyzyjny  opis dotyczący zatrucia konopiami:

"A. Używanie konopi w ostatnim czasie. 

B. Istotne kliniczne problematyczne zmiany w stanie psychicznym i w zachowaniu (np. upośledzenie koordynacji ruchowej, euforia, niepokój, poczucie powolnego upływu czasu, upośledzenie właściwego osądu, wycofanie społeczne), rozwijające się podczas krótko po użyciu konopi.

C. Dwa (lub więcej) spośród wymienionych objawów, pojawiających się podczas lub krótko po użyciu konopi: 

a) Przekrwienie spojówek.
b) Zwiększenie apetytu.
c) Suchość w ustach.
d) Tachykardia.

D. Objawy są spowodowane innym stanem ogólnomedycznym i nie mogą być lepiej wyjaśnione występowaniem innego zaburzenia psychicznego, w tym Zatrucia inną substancją". (s. 233)
DSM - 5 podaje też pewne wskazówki dotyczące zatrucia konopiami. Wymienię tylko niektóre dla orientacji:

"Należy określić, czy:
Z zaburzeniami postrzegania: Występowanie omamów przy prawidłowej orientacji w czasie i przestrzeni albo iluzji słuchowych, wzrokowych lub czuciowych bez objawów majaczenia.

Uwagi dotyczące kodowania: W klasyfikacji ICD - 9 - CM Zatrucie konopiami jest oznaczone kodem 292.89. Wybór kodu ICD - 10 - CM zależy od ewentualnego współwystępowania Zaburzenia używania konopi oraz zaburzeń postrzegania (...). (s. 233)

2. Zaburzenia związane z konopiami i klasyfikacja wg DSM - 5

Konopie to nazwa rodzajowa konopi siewnych, "Cannabis sativa", których czynnym czynnikiem jest tetrahydrokannabinol (THC). W zależności od odmiany konopi i miejsca ich uprawy liście i kwiatostany żeńskie mogą zawierać od 1 % do około 10 % THC. Haszysz, który jest żywicą wytwarzaną z liści konopi, zawiera około 10 % THC. 
W Polsce spotykałem się jako terapeuta behawioralny z młodymi i starszymi osobami używającymi THC w celu zazwyczaj stymulacji afektu (nastroju) i zazwyczaj dotyczyło to mężczyzn od 15 - 35 roku życia. 
Stosowanie konopi częściej niż co tydzień zwiększa prawdopodobieństwo uzależnienie. Osoby używające konopi mogą doświadczać: lęku, bezsenności oraz innych objawów przypominających odstawienie leku uspokajającego. Osoby używające marihuany mogą być uzależnione, że z czasem może u nich rozwinąć się tolerancja (będą potrzebować do zaspokojenia swych stymulujących potrzeb afektu coraz częstszych i większych ilości THC). Podam dane dotyczące zaburzeń związanych z konopiami, które są zawarte w DSM - 5, i które będą odzwierciedlać fakt, czy już jesteś uzależnionym od THC?

"Zaburzenie używania konopi

A. Problematyczny wzorzec używania konopi, prowadzący do istotnego klinicznie upośledzenia funkcjonowania lub cierpienia, objawiający się w ciągu 12 miesięcy przez co najmniej dwa spośród wymieniony:

a) Konopie są często używane w dużych ilościach lub przez okres dłuższy niż zamierzony.

b) Występuje trwałe pragnienie lub bezskuteczne próby przerwania albo kontrolowania używania konopi.

c) Duża ilość czasu jest poświęcana na działania niezbędne do pozyskania konopi, używania lub odwracania efektów ich działania.

d) Pragnienie, silna potrzeba lub przymus używania konopi.

e) Powtarzające się używanie konopi powoduje trudności w wypełnianiu ważnych podstawowych obowiązków w pracy, szkole lub w domu.

f) Kontynuowanie używania konopi pomimo świadomości utrwalonych lub nawracających problemów społecznych lub międzyludzkich, wywołanych lub zaostrzonych przez skutki używania konopi.

g) Porzucenie lub zmniejszenie częstości wykonywania ważnych czynności społecznych, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu używania konopi.

h) Powtarzające się używanie konopi w sytuacjach, w których jest to fizycznie ryzykowne.

i) Kontynuowanie używania konopi pomimo świadomości istnienia trwałych lub nawracających problemów fizycznych lub psychicznych, które zostały spowodowane lub zaostrzyły się z powodu używania konopi.

j) Tolerancja, zdefiniowana jako któryś z wymienionych:
a') Potrzeba wyraźnego zwiększenia ilości używanych konopi w celu osiągnięcia odurzenia lub pożądanego efektu.
b') Wyraźne zmniejszenie działania konopi przy używaniu tej samej ilości.

k) Odstawienie, charakteryzujące się każdym z wymienionych:
a') Charakterystyczny zespół odstawienny (...).
b') Konopie (lub blisko spokrewnione substancje) są używane w celu zmniejszenia nasilenia lub uniknięcia objawów Odstawiennych. 

(DSM - 5 podaje ważne informacje dotyczące kodowania i uszczegółowienia uzależnienia od THC (marihuany):
305.20 (F12.10) Łagodne: obecne są 2 - 3 objawy.
304.30 (F12.20) Umiarkowane: Obecnych jest 4 - 5 objawów.
304.30 (F12.20) Ciężkie: Obecnych jest co najmniej 6 objawów". (s. 231 - 233)

3. Odstawienie konopi i klasyfikacja wg DSM - 5

Badacze literatury przedmiotu w ciągu ostatnich 10 lat stwierdzili i zebrali dowody, że odstawienie konopi rzeczywiście istnieje - nawet 1/3 użytkowników w pewnym momencie doświadcza tego wyniszczającego stanu. W Stanach Zjednoczonych dopuszczono marihuanę (THC) do użytku jako środek leczniczy (niwelujący ból podobnie działający jak morfina), a w niektórych stanach zalegalizowano ją jako rekreacyjne "używanie trawki". 
Co najmniej połowa osób, które doświadczają objawów odstawiennych, wspomina o głodzie tego narkotyku w połączeniu z dysforią i niepokojem ruchowym. Niektóre osoby informują o żywych, często nieprzyjemnych stanach lub koszmarach. Objawy mogą być podobne jak w przypadku odstawienia palenia papierosów. Niektórzy spośród użytkowników marihuany THC używają właśnie nikotyny (lub alkoholu) w celu zwalczenia objawów odstawiennych konopi. DSM - 5 wyszczególnia następujące objawy odstawienne konopi (THC - Marihuany):

Odstawienie konopi - 292.0 (F12.288)

A. Zakończenie okresu długotrwałego i intensywnego używania konopi (tzn. zwykle każdego dnia lub niemal codziennie w okresie co najmniej kilku miesięcy).

B. Co najmniej trzy spośród wymienionych objawów, rozwijające się w ciągu tygodnia po zaprzestaniu używania konopi:

a) Drażliwość, gniew, agresja.

b) Nerwowość lub niepokój.

c) Problemy ze snem (np. bezsenność, nieprzyjemne marzenia senne).

d) Zmniejszenie apetytu lub zmniejszenie masy ciała.

e) Niepokój ruchowy.

f) Obniżenie nastroju.

g) Co najmniej jeden z wymienionych objawów, powodujący dyskomfort fizyczny: ból brzucha, drżenie ciała, nadmierne pocenie się, gorączka, dreszcze lub ból głowy.

C. Objawy wymienione w Kryterium B powodują istotne kliniczne cierpienie lub upośledzenie funkcjonowania społecznego, zawodowego i w innych ważnych obszarach.

D. Objawy nie są spowodowane innym stanem ogólnomedycznym i nie mogą być lepiej wyjaśnione występowaniem innego zaburzenia psychicznego, w tym zatrucia inną substancją lub jej Odstawienia". (s. 234)

4. Przykład kliniczny z Pszczyny (2011 r.)

W 2011 r. miałem okazję obserwować i później diagnozować cztery osoby będące pod wpływem marihuany, czyli THC. Wcześniej przed zażyciem marihuany w formie tzw. "zapalenia maryśki" rozmawiałem z młodymi ludźmi w wieku 16/17 lat (jedna dziewczyna i trzech chłopców). Nie miałem wpływu, aby ich pohamować w działaniu palenia tzw. "trawki". Podczas naszego spotkania przed użyciem narkotyku byli logiczni i nasze rozmowy miały sens, bo kontaktowali się ze mną w sposób zrozumiały zadając pytania i odpowiadając na moje pytania. Po około 3 godzinach po zażyciu substancji psychoaktywnej ich świadomość uległa diametralnej zmianie. Podam dla przykładu dwa przypadki urojeń po tzw. "upaleniu się ziołem", czy inaczej po tzw. "najaraniu się". Chcę w tym przypadku klinicznej ekspozycji ukazać jak zmienia się krótkotrwała świadomość pod wpływem działania tetrahydrokannabinolu (THC). Całe spotkanie po zażyciu marihuany nagrałem po to, aby tym młodym ludziom wykazać niespójność ich działań w czasie działania marihuany - (THC). Wszyscy oni byli zaskoczeni i stwierdzali, że nie mieli świadomości kontroli swoich nielogicznych wypowiedzi:

a) Chłopak l. 16:

Twierdził, że w jego brzuchu jest staw, i w jego mniemaniu ma w sobie żaby, które wywołują tzw. "bulgotanie". Obawiał się, że jego brzuch "wybuchnie" i wszystkie tam pływające żaby rozpełzną się na wszystkich innych, i zaatakują ich, i wtedy będzie bardzo źle z nim i pozostałymi kolegami i koleżanką.

b) Chłopak l. 17:

W pomieszczeniu, w którym przebywaliśmy był kalendarz z indyjskim słoniem. Chłopak miał taką "wizję": Najpierw twierdził, że słoń idzie w naszym kierunku i nas wszystkich rozdepcze "zmiażdży". Później tego słonia zauważył w rzece "Pszczynce" jak wypija wodę i nie będzie co pić w pobliżu Pszczyny i wszyscy mieszkańcy wraz z nami umrą z pragnienia. 

Nie wiem do obecnego czasu jak często ci młodzi ludzie palili marihuanę i w jakiej ilości wtedy ją wspólnie wypalili? W każdym razie poprzez ten przykład kliniczny chcę pokazać zmianę świadomości, która powstaje w wyniku tzw. "upalenia się". Można wywnioskować, że palenie tzw. "trawki" przez tych młodych ludzi służyło im ku polepszeniu afektu (nastroju) ze względu na fakt, że wszyscy oni pochodzili z dysfunkcjonalnych rodzin i chodziło im przede wszystkim o zapomnienie o bieżących wydających się "nierozwiązalnymi" rodzinnymi i społecznymi problemami. 

Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: