Blog Post

Terapia poznawcza uzależnień cz. V

Padre Camillo • gru 18, 2019

Terapia uzależnień: 1. Zatrucie fencyklidyną (PCP) 2. Zaburzenia związane z halucynogenami 3. Zatrucie inną substancją halucynogenną 4. Inne zaburzenia wywołane fencyklidyną lub innymi substancjami halucynogennymi

Substancje halucynogenne zwane również psychodelicznymi psychozomimetycznymi, z reguły wytwarzają złudzenia, a nie omamy. Dwa tego rodzaju narkotyku występują w warunkach naturalnych tj. psylocybina (uzyskiwana z pewnych grzybów) i pejotl (uzyskiwany z kaktusa, choć z pewnością nie tego, który stoi na półce w pokoju). Bardzo podobne działanie toksyczne ma też fencyklidyna (PCP). Jest ona halucynogenem wytwarzanym syntetycznie, podobnie i dietyloamid kwasu lizergowego (LSD) i inne halucynogeny. W przypadku tego rodzaju narkotyków nie ustalono zespołu odstawienia.

1. Zatrucie fencyklidyną (PCP)

Przy dużej zmienności działanie fencyklidyny (PCP) związane jest z przyjmowaną dawką. U osoby oprócz euforii fencyklidyna może powodować senność, lęk, depresję, majaczenie oraz problemy w zachowaniu (behawioralne), do których należą: 
- pobudzenie, 
- impulsywność,
- napastliwość.
 Niektórzy użytkownicy PCP doświadczają gwałtownych, przesadnych, nieprzewidywalnych reakcji na światło i dźwięk. Natomiast fizyczne objawy obejmują:
- wysoką gorączkę,
- sztywność mięśni,
- mutyzm,
- nadciśnienie.
Duże dawki mogą powodować śpiączkę, drgawki i śmierć na skutek zatrzymania oddechu.

DSM - 5 Kryteria Diagnostyczne w sposób bardziej precyzyjny określają zatrucie fencyklidyną:

"A. Użycie fencyklidyny w ostatnim czasie (lub innej podobnej farmakologicznie substancji).

B. Istotne klinicznie problematyczne zmiany w stanie psychicznym i w zachowaniu (np. chęć walki, chęć atakowania, impulsywność, nieprzewidywalność zachowań, pobudzenie psychoruchowe, upośledzenie właściwego osądu), rozwijające się podczas lub krótko po użyciu fencyklidyny.

C. Dwa (lub więcej) spośród wymienionych objawów, pojawiających się w ciągu godziny po użyciu fencyklidyny:

Uwaga: Początek objawów może być gwałtowny, gdy fencyklidyna jest palona, inhalowana lub podawana drogą dożylną.

a) Oczopląs pionowy lub poziomy.
b) Wzrost ciśnienia tętniczego lub tachykardia.
c) Odrętwienie lub zmniejszona wrażliwość na ból.
d) Ataksja.
e) Dyzartria.
f) Sztywność mięśni.
g) Napady drgawek lub śpiączka.
h) Nadmierna wrażliwość na dźwięki.

D. Objawy nie są spowodowane innym stanem ogólnomedycznym i nie mogą być lepiej wyjaśnione występowaniem innego zaburzenia psychicznego, w tym Zatrucia inną substancją". (s. 240)
DSM - 5 Kryteria Diagnostyczne odwołują się jeśli chodzi o klasyfikację do ICD - 9 - CM, gdzie zatrucie fencyklidyną oznaczone jest kodem 292.89.

2. Zaburzenia związane z halucynogenami

a) Fencyklidyna zwana potocznie na ulicy jako "anielski pył" jest halucynogenem o działaniu zarówno pobudzającym jak i hamującym. W typowej dawce 5 miligramów jest to bardzo silny narkotyk, który może powodować tak przekonujące objawy psychotyczne, że czasem trudno jest je odróżnić od schizofrenii. Jeśli fencyklidynę przyjmuje osoba z genetyczną predyspozycją do schizofrenii, ryzykuje aktywację tej choroby i naraża się na poważne konsekwencje. 
Fencyklidyna pierwotnie została opracowana jako środek znieczulający, ale w połowie XX wieku została wycofana, a nawet wstrzymano jej użycie również w weterynarii.
Słabszym analogiem fencyklidyny jest ketamina, która nadal jest używana jako środek znieczulający zarówno w medycynie, jak i w weterynarii.
Fencyklidyna nadal jest używana przez młodych mężczyzn, którzy cenią ją sobie za jej euforyzujące działanie. Gdy fencyklidyna jest połknięta jej działanie rozpoczyna się w ciągu godziny, a gdy jest palona, to zaczyna działać w ciągu kilku minut. Stan odurzenia utrzymuje się 4 - 6 godzin. 

b) LSD i inne halucynogeny

W roku 1960 LSD zostało przyjęte jako pierwsza substancja psychoaktywna. LSD jest jest pierwszym syntetycznym halucynogenem. Legalna produkcja LSD w Stanach Zjednoczonych już dawno została wycofana. 
Istnieją inne "zmodyfikowane narkotyki" (designer drugs), które pod względem właściwości farmakologicznych przypominają znane substancje halucynogenne (nie mają one początkowo) nielegalnego statusu. 
Znane są inne naturalne substancje zawierające: meskalinę, psylocybinę oraz amid kwasu lizergowego podobny do LSD i występujący w nasionach powoju. Każdy z tych halucynogenów jest jednak słabszy od LSD i PCP. 
Zazwyczaj użytkownicy kupujący tzw. "towar" na ulicy otrzymują narkotyki zmieszane z innymi "środkami toksycznymi". Dostawcy narkotyków zastępują "drogi towar" tanim, a rzadki - "łatwo dostępnym". I tak np. rzekoma "psylocybina" może być w rzeczywistości zwykłymi grzybami, które "przedsiębiorca" spryskał LSD lub PCP. Tolerancja LSD zachodzi tak szybko, że rzadkością bywa, aby użytkownik ją konsumował więcej niż jeden raz w tygodniu. 

c) W Kryteriach Diagnostycznych DSM - 5 podane są ścisłe objawy zaburzeń związanych z używaniem fencyklidyny:

"A. Problematyczny wzorzec używania fencyklidyny (lub podobnej farmakologicznie substancji), prowadzący do istotnego klinicznie upośledzenia funkcjonowania lub cierpienia, objawiający się w ciągu 12 miesięcy przez co najmniej dwa spośród wymienionych:

a) Fencyklidyna często jest używana w dużych ilościach lub przez okres dłuższy niż zamierzony.

b) Występują trwałe pragnienie lub bezskuteczne próby przerwania albo kontrolowania używania fencyklidyny.

c) Duża ilość czasu jest poświęcana na działania niezbędne do pozyskania fencyklidyny, używania jej lub odwracania efektów jej działania.

d) Pragnienie, silna potrzeba lub przymus używania fencyklidyny.

e) Powtarzające się używanie fencyklidyny powoduje trudności w wypełnianiu ważnych podstawowych obowiązków w pracy, szkole lub w domu (np. powtarzające się nieobecności lub złe wyniki osiągane w pracy, w związku z używaniem fencyklidyny; nieobecności w szkole, zawieszenie lub wydalenie ze szkoły związane z używaniem fencyklidyny; zaniedbanie dziecka lub domu).

f) Kontynuowanie używania fencyklidyny pomimo świadomości utrwalonych lub nawracających problemów społecznych lub międzyludzkich, wywołanych lub zaostrzonych przez skutki używania fencyklidyny (np. kłótnie prowadzone z partnerem, których przyczyną są skutki używania fencyklidyny; bójki).

g) Porzucenie lub zmniejszenie częstości wykonywania ważnych czynności społecznych, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu używania fencyklidyny.

h) Powtarzające się używanie fencyklidyny w sytuacjach, w których jest to fizycznie ryzykowne (np. prowadzenie samochodu lub operowanie maszyną pod wpływem fencyklidyny).

i) Kontynuowanie używania fencyklidyny pomimo świadomości istnienia trwałych lub nawracających problemów fizycznych lub psychicznych, które zostały spowodowane lub zaostrzyły się z powodu używania fencyklidyny.

j) Tolerancja zdefiniowana jako któreś z wymienionych:
a') Potrzeba wyraźnego zwiększenia ilości używania fencyklidyny w celu osiągnięcia odurzenia lub pożądanego efektu.
b') Wyraźne zmniejszenie działania fencyklidyny przy używaniu tej samej ilości.

Uwaga: Objawy odstawienia fencyklidyny nie zostały dotychczas ustalone i z tego powodu kryterium to nie jest stosowane (objawy zespołu odstawiennego były obserwowane u zwierząt, ale ich występowanie nie zostało udowodnione u ludzi)". (s. 236 - 237) 

Jeżeli chodzi o klasyfikację powyższe zaburzenie zaburzenie używania fencyklidyny określa się jako F16.229 (304.60; 292.89).

3. Zatrucie inną substancją halucynogenną

James Morrison w "DSM - 5 Bez tajemnic - Praktyczny przewodnik dla klinicystów" wyróżnia i omawia zatrucie inną substancją halucynogenną w następujący sposób:
"Pierwsze objawy zatrucia innymi halucynogenami mają zwykle charakter somatyczny. Pacjenci mogą mówić o zawrotach głowy, drżeniu, osłabieniu lub drętwieniu i uczuciu mrowienia w kończynach. Zmiany percepcji (zwykle złudzenia) obejmują wyraźne wzmocnienie dźwięków i zniekształceń wzrokowych (np. obrazu ciała), a także "synestezje", w których jeden rodzaj doświadczenia czuciowego wytwarza doznania należące do innego zmysłu (np. znany mi profesor widział barwę czerwoną, białą i niebieską, gdy usłyszał akord C - E - G zagrany na fortepianie).
Omamy, jeśli w ogóle występują, mogą mieć postać żywych geometrycznych kształtów lub kolorów. Mogą również wystąpić omamy słuchowe. Wiele osób doświadcza silnej euforii, depersonalizacji (czyli poczucia oderwania od własnego ciała), derealizacji (poczucia nierzeczywistości własnych spostrzeżeń), stanów oneiroidalnych  lub poczucia, że czas przyśpiesza lub zwalnia. Może dojść do upośledzenia uwagi, chociaż większość użytkowników zachowuje wgląd". (s. 473)

a) Duży wpływ na konkretne okoliczności zewnętrzne są oczekiwania danej osoby używającej LSD i innych halucynogenów. Niektórzy miewają przyjemne doświadczenia, inni odczuwają wyjątkowo silny lęk. Stan nazwany "złym odlotem" obejmuje zazwyczaj uczucia lęku i depresji, mogą wystąpić także napady paniki i stąd osoba używająca narkotyków halucynogennych może obawiać się nabycia psychozy. Zazwyczaj objawy te ustępują w ciągu 24 godzin, ponieważ tyle czasu potrzeba na wydalenie całego narkotyku z organizmu. Zaznaczę też, że zażywanie LSD i innych halucynogenów, podobnie jak PCP, może dla osoby używającej zakończyć się śmiercią.

b) U pacjentów szybkie ustąpienie objawów (często bez leczenia) może pomóc w odróżnieniu zatrucia halucynogenami  od innych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia nastroju i lękowe. Użytkownikom substancji halucynogennych należy przyjrzeć się pod kątem zaburzeń osobowości i używania innych substancji psychoaktywnych.

c) Jeśli chodzi o klasyfikację zaburzenie używania innych substancji halucynogennych to DSM - 5 ukazuje takie same kryteria jak w odniesieniu do zaburzenia związanego z używaniem fencyklidyny (patrz powyżej pkt 2, ppkt c).

4. Inne zaburzenia wywołane fencyklidyną lub innymi substancjami halucynogennymi
Należy przyjrzeć się zaburzeniom wywołanym przez PCP i innymi halucynogenami. Oto kilka szczególnych spostrzeżeń na podstawie literatury przedmiotu:

a) Zaburzenie nastroju wywołane substancją halucynogenną: Depresja i lęk występują dosyć często, euforia należy do rzadkości. Ilość snu jest często mniejsza. Pacjenci mogą wyrażać obawy, że zniszczyli sobie mózg lub zwariowali. Zaburzenie nastroju wywołane halucynogenem może trwać stosunkowo krótko lub utrzymywać się miesiącami.

b) Zmiana osobowości wywołana substancją halucynogenną: Przewlekłe używanie lub jednorazowe użycie mogą prowadzić do zmiany charakteru, np. do rozwoju myślenia magicznego lub zmiany nastawienia.

c) Utrwalona psychoza wywołana substancją halucynogenną: Zdarza się, że halucynogen wyzwala psychozę, która może trwać długo, niekiedy do śmierci. Jest jednak kontrowersyjne pytanie, czy psychoza była u pacjenta ukryta ale ostatecznie rozwinęłaby się gdyby pacjent nie używał narkotyków. Na to pytanie niestety odpowiedzi nie znajdziemy.













Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: