Blog Post

Terapia poznawcza uzależnień cz. II

Padre Camillo • gru 16, 2019

Terapia Uzależnień: 1. Zatrucie substancją psychoaktywną 2. Zatrucie alkoholem 3. Zaburzenie związane z używaniem substancji psychoaktywnej 4. Zaburzenie związane z alkoholem

Zgodnie z zapowiedzią będę przedstawiał w bieżącym i następnych rozdziałach zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, w tym również alkoholu. Chociaż istnieją podobieństwa w objawach poszczególnych uzależnień to trzeba wiedzieć, że istnieją również zasadnicze różnice jeśli chodzi o intensywność w przebiegu uzależnienia od środków psychoaktywnych. W niniejszym rozdziale ograniczę się do ekspozycji uzależnienia od substancji psychoaktywnych i alkoholu.  

1. Zatrucie substancją psychoaktywną

Każdy człowiek może się upić. Każdy może wciągnąć substancję wziewną do płuc. Wiele osób ulega intoksykacji celowo wywołując u siebie stany odurzenia. Można jednak ulec zatruciu przypadkowo (np. pracując przy chemikaliach przemysłowych). Niezależnie jednak od intencji, jeśli rozpoznanie zatrucia substancją psychoaktywną ma być właściwe, to działanie szkodliwej substancji na ośrodkowy układ nerwowy musi spowodować zmiany (zaburzenia) psychiczne i zachowania (behawioralne), które nie są pozytywne dla zdrowia człowieka. Zatrucie substancją jest niemal zawsze odwracalne. Gdy jednak używanie substancji psychoaktywnej ma trwałe skutki, należy traktować je jako inną kategorię diagnostyczną (np. zaburzenie poznawcze wywołane substancją psychoaktywną). U osób, które są w stanie zatrucia zmienia się w niekorzystny sposób zachowanie przysparzające wielu problemów. W DSM - IV określono je jako "nieadaptacyjne". Do tych problemów wywołanych przez substancje psychoaktywne należą:

a) kłopoty w szkole/ pracy, 
b) problemy w relacjach społecznych, 
c) nienormalny chwiejny (niestabilny) nastrój,
d) zaburzenia myślenia,
e) błędna ocena sytuacji,
f) wojowniczość.

Do objawów fizycznego upośledzenia poprzez zażywanie substancji psychoaktywnych należą:

a) utrata koordynacji ruchowej lub pobudzenie,
b) utrata zdolności do utrzymania uwagi,
c) upośledzenie pamięci,
d) obniżenie czujności (senność, osłupienie),
e) działanie na wegetatywny układ nerwowy (suchość w jamie ustnej, kołatanie serca, objawy żołądkowo - jelitowe, zmiany ciśnienia krwi),
f) zmiany nastroju (depresja, euforia, lęk i inne).

Należy uwzględnić również i wykluczyć wszystkie choroby somatyczne i inne zaburzenia psychiczne (podejmę tę problematykę w następnych rozdziałach). Dla przykładu osoba pijąca alkohol, która nadal ma objawy depresyjne po miesiącu od zaprzestania picia, powinna być zbadana pod kątem epizodu depresyjnego.
James Morrison w "DSM - 5 Bez tajemnic - Praktyczny przewodnik dla klinicystów" podsumowuje podając zasadnicze cechy zatrucia substancją psychoaktywną: "Krótko po użyciu substancji, która może oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy, u pacjenta rozwijają się charakterystyczne objawy somatyczne oraz klinicznie ważne, niaadaptacyjne zmiany behawioralne lub psychiczne". (s. 452)

2. Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem jest zazwyczaj widoczne, gdy jego stężenie we krwi rośnie (na początku okresu picia), niż wtedy gdy spada, a osoba trzeźwieje. Stężenie alkoholu w organizmie można mierzyć w moczu, krwi, oddechu, a nawet ślinie. Zatrucie alkoholem diagnozuje się zazwyczaj na podstawie wywiadu z pacjentem, że został przez niego spożyty w takiej ilości i tempie, które u większości ludzi doprowadziłyby do stanu intoksykacji (zatrucia). Należy też uwzględnić u osoby pijącej alkohol: 

a) masę ciała,
b) wiek,
c) ogólny stan zdrowia.

James Morrison podaje zasadnicze cechy zatrucia alkoholem: "Tuż po wypiciu alkoholu u pacjenta dochodzi do rozhamowania (kłótliwość, agresja, szybkie zmiany nastroju lub zaburzenia uwagi, pogorszenie się zdolności oceny sytuacji lub ograniczenie funkcjonowania osobistego). Pojawiają się również oznaki upośledzenia neurologicznego (zaburzenia równowagi i chwiejny chód, niezrozumiała mowa, brak koordynacji, drganie gałek ocznych zwane oczopląsem, obniżony poziom świadomości, problemy z pamięcią lub ograniczony zakres uwagi). (s. 453)
Autor DSM - 5 zastrzega również przy diagnozie różnicowej, że należy uwzględnić: zaburzenia somatyczne, zatrucie lekami uspokajającymi lub innymi substancjami psychoaktywnymi oraz inne zaburzenia psychiczne. 

3. Zaburzenie związane z używaniem substancji psychoaktywnej

Zgodnie z DSM -5 zaburzenie związane z używaniem substancji psychoaktywnej jest zdefiniowane jako podstawowe zachowanie osób, które w niewłaściwy sposób używają substancji. Kryteria te określają rodzaj uzależnienia, które obejmują objawy behawioralne, fizjologiczne i poznawcze. Przeanalizujmy zatem w oparciu o "DSM - 5 Bez tajemnic - Praktyczny przewodnik dla klinicystów" Jamesa Morrisona, język stosowany w odniesieniu do diagnozy zaburzenia związanego z używaniem alkoholu (w rzeczywistości każdej substancji psychoaktywnej):

a) "Używanie jest problematyczne. Chociaż miało ono początkowo pomóc w radzeniu sobie z innymi problemami, przysparza tylko dodatkowych kłopotów osobie używającej alkoholu, a także jej krewnym i znajomym.

b) Istnieje wzorzec używania. Powtarzanie używania tworzy przewidywalny nawykowy wzorzec.

c) Skutki są klinicznie ważne. Wzorzec używania albo przyciągnął zainteresowanie specjalistów, albo uzasadnia takie zainteresowanie (...). (James Morrison używa w swoim podręczniku DSM - 5 na określenie "klinicznie ważne" również innych synonimów tj. "istotne" lub "poważne")

d) Używanie powoduje cierpienie lub ograniczenie funkcjonowania. Oznacza to, że używanie substancji psychoaktywnej musi być na tyle poważne, że w jakiś sposób przeszkadza pacjentowi w życiu (...).

e) O tym, że używanie przeszkadza pacjentowi w życiu, muszą świadczyć co najmniej 2 objawy spośród 11: 
- używanie większej ilości niż zamierzona,
- próby zmniejszenia użycia,
- poświęcanie dużo czasu na pozyskanie lub używanie,
- głód (substancji - moja dop.),
- uchylanie się od obowiązków,
- problemy towarzyskie,
- ograniczenie innych zajęć (np. hobby, sport - moja dop.),
- używanie mimo fizycznego niebezpieczeństwa,
- używanie mimo zaburzenia somatycznego lub psychicznego,
- tolerancja (na używaną substancję - moja dop.) oraz objawy odstawienne". (s. 436)

4. Zaburzenie związane z alkoholem

Kryteria dotyczące alkoholu są takie same jak w odniesieniu do innego zaburzenia związanego z używaniem substancji psychoaktywnej. Alkoholizm jest w wysokim stopniu dziedziczny - u krewnych pierwszego stopnia ryzyko jest kilkakrotnie większe niż w ogólnej populacji. Alkoholizm bardzo często współwystępuje z wieloma innymi zaburzeniami, zwłaszcza z zaburzeniami afektu (nastroju) i osobowością antyspołeczną. 
Powyżej podałem w oparciu o DSM - 5 objawy uzależnienia od substancji psychoaktywnych, dotyczą one również osób uzależnionych od alkoholu, który jest substancją psychoaktywną. Podam kryteria wg DSM - 5 kwalifikujące osobę na podstawie jej objawów do uzależnienia od alkoholu. Kryteria te są obecnie najczęściej używane do wykonania diagnozy. W poprzednich rozdziałach dotyczących uzależnienia od alkoholu oparłem się na "Klasyfikacji zaburzeń zachowania i psychicznych ICD - 10". Wydaje się jednak bardziej słuszną - precyzyjną diagnoza w oparciu o obowiązującą klasyfikację wg DSM - 5:

Zaburzenie używania alkoholu:

"Problematyczny wzorzec picia alkoholu, prowadzący do istotnego klinicznie upośledzenia funkcjonowania lub cierpienia, objawiający się w ciągu 12 miesięcy przez co najmniej dwa spośród wymienionych:

a) Alkohol często jest wypijany w dużych ilościach lub przez okres dłuższy niż zamierzony.

b) Występuje trwałe pragnienie lub bezskuteczne próby przerwania albo kontrolowania picia alkoholu.

c) Duża ilość czasu jest poświęcana na działania niezbędne do pozyskania alkoholu, picia go lub odwracania efektów jego działania.

d) Pragnienie, silna potrzeba lub przymus picia alkoholu.

e) Powtarzające się picie alkoholu powoduje trudności w wypełnianiu ważnych podstawowych obowiązków w pracy, szkole lub w domu.

f) Kontynuowanie picia alkoholu pomimo świadomości utrwalonych lub nawracających problemów społecznych lub międzyludzkich, wywołanych lub zaostrzonych przez skutki picia alkoholu.

g) Porzucenie lub zmniejszenie częstości wykonywania ważnych czynności społecznych, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu picia alkoholu.

h) Powtarzające się picie alkoholu w sytuacjach, w których jest to fizycznie ryzykowne.

i) Kontynuowanie picia alkoholu pomimo świadomości istnienia trwałych lub nawracających problemów fizycznych lub psychicznych, które zostały spowodowane lub zaostrzyły się z powodu picia alkoholu.

k) Tolerancja zdefiniowana jako któreś z wymienionych:
a') Potrzeba wyraźnego zwiększenia ilości wypijanego alkoholu w celu osiągnięcia upojenia lub pożądanego efektu.
b') Wyraźne zmniejszenie działania alkoholu przy wypijaniu tej samej ilości.

l) Odstawienie, charakteryzujące się każdym z wymienionych:
a') Charakterystyczny zespół odstawienny (...)
b') Alkohol (lub blisko spokrewnione substancje, takie jak benzodiazepiny) jest używany w celu zmniejszenia nasilenia lub uniknięcia objawów Odstawienia (...)
 
W DSM -5 podane są kody, które należy uwzględnić i określić ciężkość uzależnienia danej osoby. Wyróżnione jest również kodowanie wg ICD - 10 - CM:

305.00 (F10.10) Łagodne: Obecne są 2 - 3 objawy.
303.90 (F10.20) Umiarkowane: Obecnych jest 4 - 5 objawów.
303.90 (F10.20) Ciężkie: Obecnych jest co najmniej 6 objawów". (s. 225 - 226)
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: