Blog Post

Przestępstwa seksualne cz. I

Padre Camillo • paź 11, 2019

Kategorie przestępstw na tle seksualnym

Przystępując do omówienia przestępstw na tle seksualnym mam na uwadze i mojej uważności pary małżeńskie, pary partnerskie heteroseksualne i homoseksualne. Wielokrotnie podczas konsultacji klinicznych i rozmów telefonicznych wysłuchiwałem tragedii i traumatycznych przeżyć osób, które w taki, czy inny sposób były w przeszłości ofiarami zgwałcenia. Wyjaśnię zatem w I części tego rozdziału wykroczenia i przestępstwa na tle seksualnym właśnie najpierw w kontekście "najbliższych" nam osób ale również i obcych nam osobników gwałcicieli. Kiedy byłem na studiach seksuologii klinicznej poruszyłem problem zgwałceń w małżeństwach, bo takie istnieją. Czytelnik sam określi swoją przeszłą i bieżącą sytuację w małżeństwie lub w innym związku partnerskim. 

1. Na studiach seksuologii klinicznej zadałem w 2012 roku pytanie prowadzącemu mnie znanemu w Polsce seksuologowi, czy zdarzają się w małżeństwach zgwałcenia? Tenże seksuolog kliniczny odpowiedział mi twierdząco, co mnie ucieszyło, ponieważ z mojej wiedzy życia małżeńskiego wynikało to samo stwierdzenie, że takie sytuacje zgwałceń zdarzają się i określę je na około 10 %. Myślę, że czytelnik wyciągnie wnioski i znajdzie dla siebie punk odniesienia. Jako duchowny nie podważam świętości, sakramentalności i nierozerwalności małżeństwa, ale jestem w obowiązku jako seksuolog poruszyć problem zgwałceń w katolickich małżeństwach. Uważam jako praktyk, że za mało jest edukacji w kościele katolickim na tzw. "prekanach" co wolno, a co nie wolno czynić małżonkowi (przeważnie dotyczy to mężczyzn) w relacji do małżonki. Podam tylko dwa punkty odniesienia do powyżej poruszonej kwestii. Uważam jako człowiek i seksuolog, że te poniżej przedstawione sytuacje współżycia seksualnego są wykroczeniem i przestępstwem ze strony małżonków/ partnerów seksualnych, i mogą być nazwane jak najbardziej "zgwałceniami".

a) Po pierwsze zdarzało mi się wysłuchiwać od małżonek ich traumatycznych sytuacji dotyczące współżycia. Kobiety opowiadały mi o przymuszaniu do współżycia seksualnego. Małżonek lub partner seksualny powoływali się na wierność i możliwość współżycia seksualnego wynikającego z przyrzeczenia podczas ślubu.

b) Po drugie kilka razy w wywiadach klinicznych uzyskałem informację, że małżonek/ partner seksualny domagał się współżycia według tzw. pozycji "Kama sutra", z uwzględnieniem stosunku analnego. Tym bardziej mnie to dziwiło, bo z mojej wcześniejszej wiedzy takie stosunki seksualne były możliwe tylko w parach homoseksualnych. Niemniej obecnie akceptuję jako seksuolog kliniczny takie stosunki analne w parach heteroseksualnych/ małżeństwach, jeśli jest zgoda z obydwu stron partnerów na takie seksualne zaspokojenie i przeżycie przyjemności seksualnej.

2. Obecnie przepisy napaści na tle seksualnym dzielą się na trzy kategorie. Pierwsze dwie uważa się za przestępstwa, a trzecią jako wykroczenie seksualne. Przyjrzyjmy się zatem tym przestępstwom seksualnym i wykroczeniom.

a) Gwałt (czyli w języku prawnym zgwałcenie). 
Obejmuje to określenie penetrację pochwy, odbytnicy lub ust prąciem bez zgody osoby drugiej i w sytuacji, w której sprawca nie miał żadnych podstaw, by domniemywać  przyzwolenie ze strony ofiary na swój czyn.
John Bancroft w literaturze przedmiotu pt. "Seksualność człowieka" podkreśla i wyjaśnia, że: "Gwałt może być dokonany przez jednego mężczyznę, na drugim, w przypadku wymuszenia analnego lub oralnego obcowania seksualnego.
 (...) Nowe przepisy kładą nacisk na uzasadnienie przez osobę pozwaną  domniemania przyzwolenia drugiej strony oraz na zaprezentowanie przesłanek prowadzących do takiego wniosku, a nie na wykazaniu przez osobę pokrzywdzoną, że na przedmiotowy czyn nie wyraziła zgody.
 Na przykład współżycie z kobietą, która znajduje się pod takim wpływem środków odurzających, że uniemożliwia jej to właściwą ocenę sytuacji wiodącej do obcowania płciowego, wyklucza istnienie "uzasadnionych" przesłanek do zaistnienia takiego przyzwolenia". (s. 486).

b) Napaść na tle seksualnym z penetracją.
Przestępstwo znane jest w Ustawie o przestępstwach seksualnych z 1956 roku pod nazwą "czynu lubieżnego". Obejmowało bardzo szeroki zakres czynów, które ustawa z 2003 roku rozbiła na dwa wyraźnie zdefiniowane czyny zabronione: "napaść z penetracją" i "napaść na tle seksualnym o charakterze wykroczenia". 
Napaść przez penetrację obejmuje seksualną penetrację pochwy lub odbytnicy (nie ust) częścią ciała inną niż prącie (np. palcem lub językiem), lub przedmiotem (np. butelką). Kwestia domniemanego przyzwolenia jest taka sama jak w przypadku zgwałcenia. Przestępstwo to może być wykonane zarówno przez mężczyznę, jak i kobietę

c) Napaść na tle seksualnym o charakterze wykroczenia. 
Jest to mniej poważna postać czynu zabronionego, który może zostać popełniony przez mężczyznę lub przez kobietę. Dzieli się je na trzy podkategorie:

"- Dotyk seksualny bez przyzwolenia. Dotyku można dokonać przez dowolną część ciała lub przedmiotem, przez ubranie i zalicza się do niego penetracja ust (podobnie jak w przypadku pocałunku). (...) Na powagę tego czynu wpływa charakter dotyku seksualnego, np. z jednej strony może obejmować głaskanie, ocieranie, naciskanie lub dotykanie nagich narządów płciowych innej osoby nagimi narządami płciowymi osoby pozwanej, a na drugim, dolnym krańcu skali, klepnięcie kogoś w pośladek przez odzież". 

- Publiczne obnażenie się lub ekshibicjonizm, które przed 2000 rokiem nie znajdowało się na liście czynów zabronionych.

- Groźby seksualne (np. żądanie obcowania seksualnego z użyciem gróźb, śledzenie lub agresywne zachowanie mające na celu doprowadzenie do takiego obcowania). W większości przypadków  groźby nie są prawnie uznawane za przestępstwa. 
Do okoliczności obciążających w kategoriach prawnych zaliczają się nadużywanie stanowiska (pracodawca lub nauczyciel), użycie siły lub przymusu oraz ponowne lub wielokrotne popełnienie zabronionego czynu". 

Doprowadzenie do czynu seksualnego bez przyzwolenia.
 W tym przypadku czyn zabroniony polega na umyślnym doprowadzeniu innej osoby do uczestniczenia w jakiejś postaci aktywności seksualnej bez jej przyzwolenia na taki czyn. Aktywność seksualna może nie obejmować kontaktu ze sprawcą lub kontaktu seksualnego z osobą trzecią, która na to może wyrazić zgodę lub nie. Może obejmować przymuszenie do kontaktu seksualnego ze sprawcą, np. zmuszanie mężczyzny przez kobietę do kontaktu seksualnego poprzez penetrację pochwy. Jedną z głównych przyczyn stworzenia tej kategorii przestępstwa było uwzględnienie gwałtu popełnionego przez kobietę na mężczyźnie, który ma takie same skutki prawne jak wtedy, gdy jego sprawcą jest mężczyzna.
 Niestety w moim doświadczeniu seksuologa spotkałem się kilkakrotnie ze zgwałceniami mężczyzn przez kobiety.



Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: