Blog Post

Osobowość histrioniczna

Padre Camillo • cze 13, 2019

Zaznaczam, że na stronie grzechy.com będę starał się nie oceniać nikogo od strony religijno - moralnej. Będę podawał moje dotychczasowe odkrycia - doświadczenia w zgodzie ze współczesną nauką zarówno od strony biologicznej jak i psychologicznej.

1. Moim zadaniem w niniejszym wpisie jest ukazanie w jaki sposób tworzy się m.in. osobowość histrioniczna. Aaron T. Beck, Denis D. Davis, Artur Freeman w "Terapii poznawczej zaburzeń osobowości" wskazują na "wdrukowane" od dzieciństwa schematy, które przez cały czas są w nas obecne.

 Nie jesteśmy tego świadomi i według tych schematów, które otrzymaliśmy od innych wciąż myślimy i postępujemy. Autorzy przy jednym stwierdzeniu: "Jestem wyjątkowy/a podają różne warianty, które wpływają na tworzenie się osobowości m. in. histrionicznej. 

Jeśli np. dziecko nauczyło się skupiać swoją uwagę na sobie przez określone doświadczenia w rodzinie, w której wzrastało to może już jako dorosły człowiek mieć przekonania o swojej wyjątkowości. 

Gorzej jest jednak kiedy przez brak akceptacji i odrzucenie ze strony rodziców, rodzeństwa, nauczycieli, rówieśników stara się udowodnić już jako dziecko a później jako dorosła osoba to swoje przekonanie o swej niezwykłości dla tych, z którymi przebywa i żyje.

2. Dla zilustrowania powyższych stwierdzeń pokażę to na przykładzie sprzed 5 lat i wtedy kiedy będę posługiwał się przykładami innych osób to nie będę ujawniał danych personalnych tych osób. 


P. Magda (imię zmienione) l. 80 podczas rozmowy o swoim dzieciństwie doszła po 74 latach do prawdziwych stwierdzeń na temat cech swej osobowości. W jej przypadku odpowiada stwierdzenie: "Jestem wyjątkowa i muszę zawsze oddawać przysługi innym, aby zachować wyjątkowy status".

 P. Magdzie przyszło żyć w rodzinie ludzi średnio wykształconych. Ojciec pracował w Urzędzie Miejskim a matka na poczcie. Jako dziecko pamiętała p. Magda, że zajmowała się nią babcia kiedy rodzice byli w pracy. Ten czas jako dziecko 4/5 letnie wspominała jako szczęśliwy czas. Kiedy miała 6 lat zmarła jej matka. Nie rozumiała wtedy sytuacji, że już jej nie zobaczy i nie będzie mogła się do niej przytulić. Rok czasu trwała żałoba i później kiedy miała 7 lat ojciec się ponownie ożenił.

 W szkole starała się bardzo, aby ucieszyć ojca i nową matkę. Opowiadała mi, że przynosiła ze szkoły świadectwa z paskiem i pokazywała nowej mamie a ona brała je do rąk zerkała i chowała do szuflady nic nie mówiąc i nie chwaląc jej za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Te sytuacje jej bardzo utkwiły w pamięci i odzwierciedliły się w jej dorosłym życiu.

 P. Magda po skończeniu LO zaczęła pracę w Urzędzie Miejskim przyuczając się do zawodu na Kursach i na Studium. Była chwalona przez przełożonych za swą pracę. Często też zostawała po godzinach, aby dodatkowo porządkować dokumentację. Była zawsze w centrum uwagi i za pracę jak i za nadmierną usłużność otrzymywała liczne nagrody z Urzędu Miasta. Po 74 latach stwierdziła do mnie, że teraz rozumie, dlaczego tak chciała być w centrum uwagi i skłonna była do nadmiernej nauki, pracy, pomocy innym.

 Przyczyną jej zniekształconej osobowości była jej druga matka i ojciec, który nie reagował na brak akceptacji dziecka przez drugą matkę i chłodne traktowanie graniczące z odrzuceniem.

3. Na zakończenie podam kryteria z DSM - V powyższego zaburzenia osobowości jak się ona przejawia i czym się charakteryzuje:


a) Pacjent czuje się źle w sytuacjach, w których cała uwaga nie jest skoncentrowana wokół niego.


b) Relacje z innymi często charakteryzują się niedostosowanym w kontekście zachowaniem seksualnym.


c) Wykazuje szybko zmieniający się i powierzchowny sposób wyrażania emocji.


d) Stale wykorzystuje wygląd fizyczny w celu skupienia na sobie uwagi.


e) Używa stylu wypowiedzi, który jest bogaty w emocje i ubogi w konkretne informacje.


f) Zachowuje się "na pokaz", teatralnie, ma nadmierną potrzebę pokazywania emocji.


g) Łatwo ulega wpływom (innych osób i okoliczności).


h) Traktuje związki jakby były głębsze niż są w rzeczywistości.




Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: