Blog Post

II cz. Autobiografii "Byłem innym księdzem", rozdz. XIII - 2016 r

Padre Camillo • lis 02, 2021

Dalsze blokowania moich działań i znęcanie się nade mną przez Abp Wacława Depo i jego popleczników, działania w parafii - Parzymiechy

Od listopada 2015 r. jeździłem na obiady do jadłodajni przy hotelu i sporadycznie w soboty i niedziele, przeważnie na "flaczki" do małej restauracji w Przedborzu. Po otrzymaniu dekretu w dniu 10 grudnia  2015 r.  od Abp Wacława Depo i po nieludzkim potraktowaniu mnie w parafii przez Ks. Prob. Tadeusza Ściebura postanowiłem napisać krótką informację o moim wyjeździe z parafii, spakowałem się zabierając m.in. narty i wyruszyłem w góry do Szczyrku. W tym czasie tylko tam był naturalny śnieg tj., na "Białym Krzyżu". Znajomi z fb na podstawie fotek myśleli, że jestem gdzieś poza granicami kraju. 
Tam oprócz Mszy św. sprawowanych w pokoju modliłem się na Różańcu i Koronce do Bożego Miłosierdzia jeżdżąc na nartach, na "Białym Krzyżu". Żadnej informacji nie otrzymałem z Kurii Metropolitalnej w Częstochowie pomimo podanego przeze mnie księdzu proboszczowi numeru telefonu, który kurialiści znali wcześniej tj. m.in. Bp Antoni Długosz.
Czas płynął nieubłaganie. Przedłużyłem o 2 tygodnie rezerwację pokoju. Święta Bożego Narodzenia przeżywałem w samotności w Szczyrku. 
Na Sylwestra i na Nowy Rok pojechałem do zaprzyjaźnionych Elizy i Mariusza W. niedaleko Wielunia (Eliza występowała w chórku na estradzie kilkakrotnie podczas wystawiania Misterium "8 Błogosławieństw Pana Jezusa Miłosiernego dla każdego". Prowadziłem przez pól roku w 2005 r. grupę hiphopową "Trzmiele J. P. II). O północy odprawiłem u nich Mszę św. - "Pasterkę Noworoczną". Byłem u nich gościnnie do 4 stycznia 2016  r. 

1. W dniu 5 stycznia pojechałem do Bąkowej Góry i ksiądz proboszcz wręczył mi kartkę z poczty w Ręcznie po odbiór listu poleconego. Odebrałem list i przeraziłem się jego treścią. Spakowałem swoje rzeczy, podziękowałem Ks. Prob. Tadeuszowi Ściebura za wszystko i udałem się do parafii p.w. św. Piotra i Pawła w Parzymiechach. Oto treść listu od Bp Antoniego Długosza z dnia 16 grudnia 2015 r.:

"Przewielebny Księże,

Działając na mocy szczególnego zlecenia i upoważnienia udzielonego mi przez Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego Wacława Depo w dekrecie z dnia 10 grudnia br.(l.dz. 2132; / 2015), nakazuję Księdzu niezwłocznie (w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty otrzymania tego pisma) opuszczenie dotychczasowego miejsca pobytu, czyli parafii p.w. Przenajświętszej Trójcy w Bąkowej Górze i zamieszkanie w miejscu, które wyznaczam, tj. na plebani parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach. Opiekę nad Księdzem zlecam proboszczowi miejsca, czyli Ks. Romanowi SZKOPOWI, któremu udzielam pełnomocnictwa do kierowania Księdza na wszelkie niezbędne badania diagnostyczne i konieczną terapię oraz do wglądu w dokumentację medyczną.

Stosownie do dekretu Księdza Arcybiskupa z momentem opuszczenia parafii przestaje Ksiądz pełnić posługę rezydenta w parafii p.w. Przenajświętszej Trójcy w Bąkowej Górze, a co za tym idzie - ustają wszelkie uprawnienia i zobowiązania z tym związane (z wyjątkiem ewentualnych zobowiązań materialnych wobec parafii, proboszcza i Archidiecezji częstochowskiej), określone w dekrecie mianowania rezydentem i w Statusie Księdza Rezydenta w Archidiecezji Częstochowskiej z dnia 10 czerwca 2009 r.
Na podstawie niniejszego pisma zyskują skuteczność zakazy i nakazy oraz sankcje nałożone w przywołanym wyżej dekrecie Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, a zatem nakaz przebywania w nowym miejscu zamieszkania, czyli w parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach i zakaz opuszczania jej bez zgody Proboszcza miejsca, a także zakaz publicznego sprawowania Eucharystii i głoszenia Słowa Bożego oraz sprawowania sakramentu pokuty i pojednania.

Niezastosowanie się do powyższych poleceń oraz sankcji będzie skutkowało przedsięwzięciem dalszych kroków prawnych. 
Mam nadzieję, że rozumie Ksiądz, iż decyzje te podjęte zostały w celu zapewnienia wszelkiej koniecznej pomocy, by mógł Ksiądz rychło powrócić do normalnej pracy duszpasterskiej.
Z serca błogosławię i otaczam modlitwą. (następują podpisy: Biskup Pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej Antoni Długosz; Notariusz Ks. Mariusz Bakalarz).

Do wiadomości:
- Abp Wacław DEPO - Arcybiskup Metropolita Częstochowski
- Ks. Kan. Tadeusz ŚCIEBURA - proboszcz parafii p.w. Przenajświętszej Trójcy w Bąkowej Górze
- Ks. Kan. Roman SZKOP - proboszcz parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach
- Ks. Prał. Czesław MENDAK - Prezes Funduszu Emerytalno - Zapomogowego Archidiecezji Częstochowskiej
- a/a".

2. Na plebanii w Parzymiechach 5 stycznia 2016 r. przyjął mnie w imieniu Ks. Prob. Romana Szkopa inny ksiądz rezydent Jan K. Zaczęło się  przyglądanie i poznawanie nowego księdza rezydenta przez księży i parafian. Odprawiałem Msze św. tylko w koncelebrze, nie spowiadałem. Po rozmowach z Ks. Romanem Szkop zdecydowałem w imię tzw. "ślepego posłuszeństwa" zastosować się do otrzymanych dyrektyw z Kurii Metropolitalnej i zacząłem jeździć do Częstochowy na Raków (2 razy w tygodniu) do przychodni dla uzależnionych na tzw. "diagnostykę". Były to spotkania z opiekunem terapeutą i spotkania z innymi osobami w grupie. Każdy miał swoją historię życia i opowiadał o sobie i innych osobach z rodziny. 
W końcu przyszła kolej na mnie i też opowiedziałem o minionych problemach, w tym z Kolska w Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej z 2012/2013 r. Dojeżdżałem z Parzymiech do Częstochowy ponad 50 km. Trwało to przez 6 tygodni (jeden raz w tygodniu jechałem tylko po zbadanie trzeźwości - takie tam są zasady przy spotkaniach ambulatoryjnych). 
Z czasem zaczął przychodzić do mnie Ks. Jan K. Rozmawialiśmy o wszystkim i o niesprawiedliwości panującej w Kościele Częstochowskim. 
Jeśli chodzi o obiady to tylko w niedziele i święta było śniadanie i obiad a w pozostałe dni gospodyni księdza proboszcza Lila H. przynosiła nam na dół plebanii jedzenie w dużych garnuszkach (przeważnie w tygodniu była to zupa z wkładką tj. skrzydełko kurczaka lub kiełbaska a w piątki placki ziemniaczane lub naleśniki). Nie zawsze to jedzenie było ciepłe i trzeba było je sobie podgrzewać na kuchence. Ks. Jan K. wyrzucał to jedzenie do ubikacji, bo miał wzdęcia. P. Lila H. dużo dodawała mąki do zup w celu jej zagęszczenia. Z czasem i ja to zacząłem robić, aby nie mieć komplikacji z żołądkiem.
Ksiądz proboszcz odliczał nam za obiady, za prąd, za opał.
Ja zostałem zainstalowany w pokoju, w którym były rzeczy po poprzednim księdzu (dopiero w kwietniu zostały one zniesione do piwnicy).
Jeździłem na rowerze przed południem, jeździłem na narty, na Górę Kamieńsk i niekiedy na basen do Kleszczowa. Tak radziłem sobie ze stresem oprócz oczywiście czytania duchowego, Różańca i wymawianej Koronki do Bożego Miłosierdzia. Zacząłem powtarzać lekcje z języka francuskiego i zacząłem uczyć się i powtarzać lekcje z języka niemieckiego, który trochę znam z przeszłości.
Na początku marca 2016 r. dzwoniłem do Bp Antoniego Długosza i powiedziałem mu, że zakończyłem diagnostykę i spotkania w przychodni. Oznajmiłem mu, że chciałbym jechać do pracy duszpasterskiej we Francji.
Dzięki Ks. Prof. Dr Franciszkowi Dylusowi nawiązałem kontakt z księdzem rektorem WSD w Paryżu. Mówił mi, że jeśli będę miał zgodę Biskupa miejsca, czyli Abp Wacława Depo to chętnie mnie przyjmie na douczenie się języka i do pracy. 
Niestety wieści się rozchodzą bardzo szybko tzw. "drogą pantoflową" i dowiedziałem się od Bp Antoniego Długosza, że nie ma dla mnie takiej szansy.

3. Na początku marca 2016 r. ksiądz proboszcz zwrócił się do Abp Wacława Depo o zwolnienie mnie z zakazów podanych w powyższym piśmie tj., abym już samodzielnie odprawiał Mszę św. i spowiadał wiernych. Uczynił to ze względu na fakt, że Ks. Jan K. nie miał samochodu a w niedziele i w czwartki trzeba było na wiosce odprawiać Msze św. Otrzymałem pismo tzw. "nominację" ponownie na rezydenta z dnia 21 marca 2016 r. :

"Wielebny Ks. mgr Marek Poryzała, Parzymiechy,

W trosce o dobro duchowe i potrzeby duszpasterskie wiernych, stosownie do "Statutu Księdza Rezydenta w Archidiecezji Częstochowskiej z dnia 10 czerwca 2009 r.
mianuję Wielebne Księdza REZYDENTEM parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach.

Jednocześnie zgodnie z kan. 1111 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam ogólnego upoważnienia do asystowania przy zawieraniu małżeństw oraz do głoszenia Słowa Bożego (ka. 764 KPK) i słuchania Spowiedzi św. wszystkich wiernych (kan. 969 $ 1 KPK) na terenie tamtejszej parafii.
Powyższych uprawnień udzielam Księdzu na czas pełnienia obowiązków rezydenta w tejże parafii.

Zakres praw i obowiązków określa "Status Księdza Rezydenta w Archidiecezji Częstochowskiej" z dnia 10 czerwca 2009 r. oraz - co do szczegółów - zatwierdzona przez Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i stanowiąca załącznik do niniejszego dekretu umowa, która w razie potrzeby może być zmieniona w trakcie trwania posługi rezydenta.
Zechce Wielebny Ksiądz przedstawić się Dziekanowi Dekanatu Krzepickiego Księdzu Kan. mgr Tomaszowi Wronie w Starokrzepicach w ciągu tygodnia po otrzymaniu niniejszej nominacji.

Osobę Księdza Rezydenta i Jego pracę duszpasterską oddaję w macierzyńskie dłonie Maryi Matki Kościoła Królowej Polski i z serca błogosławię.

(następują podpisy: Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo; Kanclerza Kurii Częstochowskiej Ks. Mariana Szczerba)".

Oto "załącznik" z Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i zawarta w nim umowa podpisana przeze mnie w dniu 1 kwietnia 2016 r., w Parzymiechach:

"UMOWA OKREŚLAJĄCA ZAKRES OBOWIĄZKÓW I PRAW WYNIKAJĄCYCH Z PEŁNIENIA POSŁUGI REZYDENTA
egzemplarz nr 1/3

1' Niniejsza umowa stanowi załącznik do Dekretu Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława DEPO z dn. 21 marca 2016 r., l. dz. 474/6.3/2016.

2' Umowa zostaje zawarta pomiędzy Proboszczem Parafii p.w. Św. Piotra i Pawła w Parzymiechach - ks. Romanem SZKOPEM (zwanym dalej Księdzem Proboszczem), a ks. Markiem PORYZAŁĄ (zwanym dalej Księdzem Rezydentem).

3' Zasady pracy Księdza Rezydenta określa "Status Księdza Rezydenta w Archidiecezji Częstochowskiej" z dnia 10 czerwca 2009 r.

4' Wszelkie wyjątki od zasad tam zawartych wynikają ze szczególnej sytuacji parafii i konieczności utrzymania Księdza Rezydenta.

5' Ksiądz Proboszcz zapewnia Księdzu Rezydentowi mieszkanie w budynku plebanii Parafii p.w. Św. Piotra i Pawła w Parzymiechach.

6' Ksiądz Rezydent zobowiązuje się do zachowania całkowitej abstynencji od napojów alkoholowych. Złamanie abstynencji będzie skutkować natychmiastowym telefonicznym powiadomieniem Księdza Arcybiskupa Metropolity. Ksiądz Rezydent zobowiązuje się także do przestrzegania zasad funkcjonowania plebanii, zasad korzystania z pomieszczeń oraz porządku dnia, zastosowania się do zwyczajów dotyczących posiłków na plebanii.

7' Ksiądz Rezydent włącza się w porządek pracy parafialnej. Ksiądz Proboszcz wyznacza - w miarę możliwości - intencje mszalne do odprawiania. Z tego tytułu Ksiądz Rezydent otrzymuje od każdej odprawionej przez siebie intencji mszalnej kwotę 40,00 zł. Pozostała kwota stypendium zostaje potrącona na poczet kosztów utrzymania. Ksiądz proboszcz nie jest zobowiązany do zapewnienia intencji mszalnych na każdy dzień. Jeśli Ksiądz Rezydent nie będzie odprawiał intencji parafialnej (wyznaczonej przez Księdza Proboszcza), a intencję własną, wówczas przekazuje Księdzu Proboszczowi 8, 00 zł tytułem kosztów dziennego utrzymania.

8' Ksiądz Rezydent pod kierunkiem Księdza Proboszcza włącza się w funkcjonowanie duszpasterskie i liturgiczne Parafii, sprawowanie sakramentów i sakramentaliów. Z tytułu sprawowania sakramentu spowiedzi w parafii lub poza nią, sprawowania namaszczenia chorych i posługi chorym, odprawiania nabożeństw, czytania wypominków nie otrzymuje żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Ofiary składane z tytułu sprawowania sakramentu małżeństwa, chrztu świętego i pogrzebu włączone są w akcydens, który jest w całości przeznaczony na pokrycie kosztów utrzymania.

9' Sprawowanie sakramentów i głoszenie Słowa Bożego odbywa się pod kierunkiem i za zgodą Księdza Proboszcza. Ksiądz Rezydent zobowiązuje się do przestrzegania tej zasady oraz do powstrzymania się od wszelkich działań bez zgody Księdza Proboszcza.

10' Wszelkie wyjazdy poza teren parafii muszą być z odpowiednim wyprzedzeniem zgłoszone Księdzu Proboszczowi. Ksiądz Proboszcz może odmówić pozwolenia na wyjazd, jeśli w tym czasie będą występowały szczególne potrzeby duszpasterskie.

11' Ksiądz Rezydent jest zobowiązany do sporządzenia comiesięcznego pisemnego sprawozdania z terapii oraz pracy w parafii. Pismo - najpóźniej w ostatnim dniu danego miesiąca - przedstawia do wglądu Księdzu Proboszczowi, a następnie przesyła Księdzu Arcybiskupowi Metropolicie.

12' Ksiądz proboszcz ma prawo do nadzoru nad terapią oraz prawo do informacji medycznej. Dotyczy to zarówno terapii, jak i diagnostyki realizowanej w ośrodkach na terenie parafii i poza nią.

13' Ksiądz Rezydent jest zobowiązany do samodzielnego wywiązywania się z obowiązków opłacania ubezpieczenia i podatków oraz innych opłat osobistych.

14' Naruszenie przez Księdza Rezydenta określonych w niniejszej umowie zasad funkcjonowania będzie się wiązało z zakończeniem posługi w tej formie, ustaniem praw rezydenta i zobowiązań ze strony Księdza Proboszcza. Do czasu opuszczenia placówki Ksiądz Rezydent ponosi koszty dziennego pobytu i inne koszty związane z utrzymaniem. Ksiądz Proboszcz pisemnie powiadamia Kurię Metropolitalną w Częstochowie o zaistniałej sytuacji.

15' Zapisy umowy podlegają zmianom na wniosek stron i po dokonaniu uzgodnień. Prawo do wniesienia zmian posiada również Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, działający na mocy upoważnienia Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego.

16' Umowę zawarto w trzech jednobrzmiących egzemplarzach: po jednym dla każdej z umawiających się stron i jeden dla Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Sporządzono w Parzymiechach, dnia 1 kwietnia 2016 r.

 (następują podpisy: Proboszcza - Ks. Romana Szkopa, Księdza Rezydenta (mój podpis), Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Częstochowie - Ks. Mariana Szczerby".

Drogi Czytelniku podczas pisania tego rozdziału w zakończeniu wyjaśnię, że nie mogłem w imię tzw. "ślepego" posłuszeństwa nie podpisać powyższej niesprawiedliwej i niewolniczej umowy. 
W punkcie 8' można tę niesprawiedliwość zauważyć. Akcydens to kwoty, które wpływają z tytułu udzielania sakramentu chrztu św. sakramentu małżeństwa, odprawiania pogrzebu. Kwoty te są opatrzone też podatkiem kurialnym (chyba 20 %) a pozostała kwota dzielona jest na proboszcza i księży wikariuszy. Niestety powyższe pismo - umowa została tak sformułowana, żeby ksiądz rezydent z tytułu sprawowania sakramentów chrztu św., małżeństwa, odprawiania pogrzebów nic nie otrzymywał - "akcydens, który jest przeznaczony na pokrycie kosztów utrzymania".
Wielokrotnie odprawiałem pogrzeby, udzielałem sakramentu małżeństwa, chrztu św., i byłem pozbawiany zapłaty z tego tytułu. Robiłem dużo i uważam, że przygotowane przepisy są dla "niewolnika". To totalitarny - systemowy mobbing.

W punkcie 12' poruszana jest kwestia nadzoru księdza proboszcza nad "rzekomą" moją terapią. Takiej terapii nie było (zobaczymy to w moim ostatnim sprawozdaniu sporządzonym dla Abp Wacława Depo, w którymś z następnych rozdziałów). Normalnie w parafii funkcjonowałem, bo inaczej gdybym nie zachowywał abstynencji i innych pozostałych 14 punktów zakończyłoby się to dla mnie fatalnie, albo jeszcze "gorzej". Nigdy nie potraktowałem tak fatalnie człowieka, chrześcijanina a tym bardziej innego księdza. 

Przeliczyłem stypendia z tytułu sprawowanych Mszy św. i po przeliczeniu 9 miesięcy, które wytrzymałem w parafii p.w. Św. Piotra i Pawła w Parzymiechach "zarabiałem" miesięcznie 760 zł. Jak z tego się utrzymać?; zadbać o ubezpieczenie?; inne opłaty...?

c. d. n.
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: