Blog Post

Homoseksualność cz. III

Padre Camillo • wrz 27, 2019

Orientacja homoseksualna - porównania międzykulturowe

Homoseksualizm nazwany jest pociągiem seksualnym do osób tej samej płci. Pociąg seksualny może być realizowany w różny sposób: w formie pieszczot, może też mieć charakter platoniczny, czyli wolny od jakichkolwiek interakcji seksualnych. Według Dr. med. Andrzeja Jaczewskiego w jego badawczej publikacji pt. "Seksualność dzieci i młodzieży" znajdujemy stwierdzenia: "Zjawisko - niezależnie od oceny moralnej, stosunku prawnego i tolerancji lub jej braku - jest odchyleniem od biologicznej normy reprodukcyjnej. Popęd płciowy ma za zadanie zapewnienie ciągłości trwania gatunku - homoseksualizm takiej biologicznej roli nie spełnia". (s. 134).

1. Współcześnie obserwuje się, że popęd seksualny wraz z aktami seksualnymi został odłączony od prokreacji i tu nie tylko chodzi o aktywność homoseksualną ale przede wszystkim o aktywność heteroseksualną. Młodzi ludzie traktują seks jako zaspokojenie potrzeb seksualnych, co ma na celu uzyskanie przyjemności i satysfakcji z niej wynikającej. Możemy to nazwać ludzkim szczęściem. W takim znaczeniu i homoseksualizm nie odbiega od powyżej przedstawionych współczesnych standardów, i w swej istocie nie różni się od zachowań heteroseksualnych. Ocena zjawiska homoseksualizmu na przestrzeni wieków ulegała licznym przemianom.

a) W starożytnej Grecji elementem kultury i obyczajowości były powszechne wśród mężczyzn zachowania homoseksualne. Dorośli Grecy mieli rodziny, byli związani z kobietami, żonami, a poza tym jednak fascynowali ich młodzi, dojrzewający chłopcy i młodzieńcy. Można zatem stwierdzić, że byli oni homoseksualni lub bardziej precyzyjne biseksualni. Kobiety miały podobne zachowania jak ich mężowie. Miłość między kobietami nazwano lesbijstwem. Nazwa ta pochodzi od greckiej wyspy Lesbos, na której największa poetka starożytności Safona uprawiała, propagowała i opiewała miłość między kobietami. 

b) W Rzymie istniał również homoseksualizm, ale nie należało się z nim obnosić, choć nie podlegał on karaniu czy potępieniu. Dopiero obyczajowość judeochrześcijańska określiła otwarcie i kategorycznie swój negatywny stosunek do orientacji homoseksualnej. 
Dr med. Andrzej Jaczewski podkreśla w swej publikacji o homoseksualizmie: "Uznano wszelkie przejawy takich zachowań za naruszenie planu stwórcy, a także obyczajowości i ostro karano. Od tego czasu w naszej cywilizacji zaczęto się mniej lub bardziej drastycznie odnosić do zachowań homoseksualnych. Tak było m. in. w średniowiecznej Europie. 
Mniej agresywnie traktowano to zjawisko w dobie renesansu. Zawsze w historii było tak, że ludzie bogaci, piastujący wysokie godności, mający władzę, mniej lub bardziej skrycie mogli uprawiać homoseksualizm a pospólstwo, niestety, nie. Dość wspomnieć, że niekiedy (może nie do końca słusznie) aż czterech polskich królów pomówionych było o skłonności homoseksualne. 
Byli to: Bolesław Śmiały (może był to wynik starań o powszechne zohydzenie króla - biskupobójcy), młodziutki Władysław Warneńczyk (takie zarzuty przekazał do Watykanu nuncjusz papieski), niewątpliwie Henryk Walezjusz, a wreszcie powszechnie nielubiany Michał - Kotrybut - Wiśniowiecki, którego współcześni oskarżali o wiele niegodziwości, w tym także o "pazioróbstwo". (s. 135). 

c) Osoby walczące o wolność seksualną i tolerancję wobec zachowań seksualnych często wykorzystywali obszerne listy znanych pisarzy i artystów, których poezję często cytowali. Ze względów historycznych należy wymienić m. in. Sokratesa, Platona, Aleksandra Wielkiego, Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła. Wymienia się ich jako osoby homoseksualne.
 Do wielu znakomitych artystów w grupie homoseksualnej należy wspomnieć: Szekspira, Oskara Wild'a; muzyków: Czajkowskiego, Szymanowskiego, Rachmaninowa, Brittena oraz wybitnego polskiego muzykologa Waldorfa. 
Zachowania homoseksualne łączono również z badaczami bliższej nam epoki: Hirschweldem i Kinseyem. Ludzie homoseksualni spełniali doniosłe role w historii świata.

d)W czasach nowożytnych homoseksualizm nie tylko był krytycznie oceniany przez obyczajowość, ale takie zachowania były surowo karane więzieniem a nawet śmiercią w krajach arabskich.
 W Europie karalność zniesiono, w Anglii w połowie XX wieku (przy czym należy nadmienić, że dotyczyło to tylko mężczyzn). Szczególnie surowo karano mężczyzn homoseksualnych w hitlerowskiej III Rzeszy. Osoby homoseksualne wysyłano do obozów koncentracyjnych, gdzie w hierarchii więźniów byli traktowani gorzej niż Romowie i Żydzi. Po wyzwoleniu obozów byli przewożeni do innych więzień i odbywali zasądzoną karę pozbawienia wolności za praktyki homoseksualne. Było to zgodne z obowiązującym wtedy w Niemczech Kodeksem karnym. 

e) Homoseksualizm był wrogo traktowany i karany w państwach totalitarnych, dużo łagodniej w państwach demokratycznych. 
Za Dr n. med. Andrzejem Jaczewskim przytoczę inne odniesienia do osób homoseksualnych: "W Polsce, zgodnie z kodeksem Napoleona, który był podstawą naszego porządku prawnego, homoseksualizm nigdy nie był karany. To, że geje i lesbijki byli różnie, często wrogo traktowani przez obywateli a czasami przez instytucje stanowi już inne, odrębne zagadnienie.
 Nadający ton i kierunek obyczajowości (czasem niestety i ustawodawstwu) w Polsce Kościół katolicki do homoseksualizmu odnosi się wrogo, a obecnie można powiedzieć, że dwuznacznie. Nie potępia skłonności, ukierunkowania popędu, ale potępia czyny homoseksualne. Czyli - wolno być gejem bądź lesbijką, tylko nie wolno realizować swego popędu seksualnego. 

(...). Choć w tym zakresie widać wyraźną zmianę w kierunku tolerancji (wybranie do parlamentu polskiego geja), to jednak społeczeństwo polskie odnosi się do gejów i lesbijek na ogół w znacznej swej większości niechętnie. (...). Polscy geje i lesbijki mieszkający w dużych aglomeracjach miejskich w znacznym procencie wyszli z ukrycia (coming out), i nawet w sposób bezpardonowy walczą o prawa do równości i tolerancji. Organizują manifestacje, pochody, parady równości itp. Tworzą związki i towarzystwa społeczne zrzeszające tę grupę społeczną (Stowarzyszenie Lambda, Kampania Przeciw Homofobii) oraz osoby życzliwe ich dążeniom.

 Walczą co prawda z umiarkowanym skutkiem o prawo zrównujące związki wobec państwa ze związkami heteroseksualnymi. Niektóre z tych środowisk domagają się adopcji dzieci. W sytuacji, kiedy to tysiące dzieci "wychowywane" są w domach dziecka, czy też jednopłciowych zakonach, zezwolenie na adopcję parom lesbijek, czy gejów wydaje się niejako uzasadnione. Ponadto musimy zdawać sobie sprawę, że wiele takich rodzin już istnieje. Najczęściej żyją oni w zawoalowany sposób, ale jednak istnieją. Z danych Kampanii Przeciw Homofobii około 57 tys. dzieci w Polsce wychowywanych jest przez pary jednopłciowe".(s. 136 - 137).

2. Na podstawie literatury przedmiotu (podobnie jak uczyniłem to w rozdziałach poświęconych heteroseksualności), należy się odnieść do porównań miedzy kulturowych jeśli chodzi o homoseksualność. W społeczeństwach przedindustrialnych traktowano homoseksualizm pozytywnie lub go tolerowano w 49 spośród 78 badanych społeczeństw, przy czym homoseksualizm kobiet występował w 17 z nich. 
Blackwood (1985) opisał 95 kultur, w których występował homoseksualizm kobiet lub transseksualizm typu kobieta - mężczyzna. 

Broude i Green (1980) zaobserwowali, że w 70 społeczeństwach, na temat których istniały wystarczające dane, homoseksualizm był obecny lub rozpowszechniony w 41 %. Homoseksualizm w 50 % był akceptowany przez różne społeczeństwa. 
Dr n. med. John Bancroft w swojej naukowej publikacji pt. "Seksualność człowieka" powołuje się na przeprowadzane przez innych specjalistów analizy badań i podkreśla, że: 
"W społeczeństwach przychylnych istniało zwykle oczekiwanie, że pewne osoby po prostu urodzą się "takie" oraz że mężczyzna zachowujący się jak kobieta będzie wchodził w związki seksualne z mężczyznami, przy czym zachowań ani osób tego rodzaju nie etykietowano jako homoseksualnych. (...), zachowania transgenderyczne zrównano z homoseksualizmem.

 Carrier (1980) zacytował Meksyk jako przykład tego rodzaju kultury machismo. W tego rodzaju społeczeństwach pełnienie roli czynnej (insertor) podczas kontaktu seksualnego z mężczyzną transseksualnym było względnie dopuszczalne, pod warunkiem, że nie był to jedyny wzorzec jego zachowania. Zachowanie to nadal postrzega się jako wyraz męskiej dominacji. Piętnowany był natomiast osobnik bierny (insertee), którego traktowano jako wybryk natury, i który przynosi ujmę płci męskiej". (s. 277).

a) Jednym z ważnych przykładów dotyczących zinstytucjonalizowanego homoseksualizmu jest kultura Sambii, o której wiele napisał Herdt (1981, 2000). Sambia to górskie plemię w Papui Nowej Gwinei (część Melanezji). Ludzie z plemienia Sambii przeważnie byli myśliwymi z pewnymi cechami społeczeństwa ogrodniczego. Liczebność plemienia wynosiła około dwa tysiące osób. Byli podzieleni na sześć  głównych grup  złożonych z klanów patrylinearnych. Mieszkali w wioskach z członkami pewnej liczby innych klanów. Ich kulturę świat zachodni poznał dopiero w 1957 roku. Podczas badań antropologicznych stwierdzono, że kultura sambijska była zdominowana przez mężczyzn i charakteryzowała się wrogością między klanami. Agresja wobec innych klanów była wyznacznikiem męskości. Kobiety były podporządkowane mężczyznom i przekazywane były do innych klanów w celu zawarcia małżeństwa. W tej społeczności panowała silna segregacja płci.

Dr. n. med. John Bancroft w następujący sposób przedstawia obowiązujące w klanach wewnętrzne zasady dotyczące chłopców i młodych mężczyzn: "Pierwszych kilka lat dzieci spędzały pod opieką matek, w żeńskim komponencie kultury. W wieku mniej więcej 10 lat, chłopców przejmował od matek system męski i wprowadzał do wyłącznie męskiego  środowiska tzw. "sal sypialnych", najwyraźniej ukrywanych przed kobietami. Było to środowisko bardzo zseksualizowane. 
Młodzi chłopcy w wieku przed pokwitaniem dokonywali "fellatio" starszym chłopcom i połykali ich nasienie. Gdy chłopiec przechodził przez wiek pokwitania i pojawiała się zdolność do wytrysku "awansował" do etapu, w którym z kolei korzystał z "fellatio" młodszych chłopców. Jako osoba dorosła zawierał kojarzony związek, a pierwsze doświadczenia aktywności heteroseksualnej pojawiały się dopiero po jego zawarciu. 
Najwyraźniej pewna grupa mężczyzn nadal sporadycznie uprawiała "fellatio" z młodymi chłopcami, lecz oprócz tego większość praktykowała aktywność heteroseksualną. 
Usprawiedliwieniem wykorzystywania seksualnego młodych chłopców było przekonanie, że inseminacja nasieniem była niezbędna do ich skutecznej maskulinizacji". (s. 278).
Jest to kolejny przykład homoseksualizmu uwarunkowanego wiekiem (tzn. między mężczyznami i chłopcami), a także ujętego w formę rytuału plemiennego. 

b) Przykład z udziałem kobiet pochodzi z Lesotho (Republika Południowej Afryki). Powszechny wzorzec polegał na tym, że w bliskie związki emocjonalne wchodziły pary nastolatek, z których jedna, nieznacznie starsza, uczyła młodszą o tym, co to znaczy być kobietą. Często, choć nie zawsze pojawiały się między nimi kontakty seksualne, z których młodsza dziewczyna uczyła się własnej pojawiającej się seksualności bez obawy zajścia w ciążę (Gay 1985).
 Badacze Gagnan i Simon (1973) stwierdzają: "Gdy przyglądamy się własnej kulturze, znajdujemy sugestie bardziej ukrytego nieciągłego wzorca polegającego na seksualnych kontaktach męsko - męskich we wczesnym okresie pokwitania. Gagnon i Simon przeanalizowali pierwotne dane Kinseya, wykazując, ze 37 % mężczyzn, którzy przeżyli orgazm podczas seksualnego kontaktu z innym mężczyzną, głównie opowiadało o przeżyciach z wczesnego okresu pokwitania". (s. 278).

3. Osoby o orientacji homoseksualnej domagają się wciąż swoich ludzkich praw zrównania ich związków homoseksualnych ze związkami heteroseksualnymi, domagają się aby pary jednopłciowe mogły adoptować dzieci oraz innych praw wolnościowych w różnych krajach przychylnych im i akceptujących już związki homoseksualne, jak i w krajach, w których homoseksualizm jest potępiony i karany. 
Dlatego obecnie w różnych krajach są różnice w prawie państwowym, które wciąż się zmieniają i ewoluują ku akceptacji dążeń osób homoseksualnych. Wyróżnię w zakończeniu na podstawie literatury przedmiotu kraje przychylne i akceptujące homoseksualizm, i kraje gdzie jest on kategorycznie zabroniony:

a)  "W 114 krajach świata kontakty między osobami tej samej płci są dozwolone (tzn. nie są nielegalne) Przynajmniej w 10 krajach jest tak od XIX wieku lub wcześniej (np. Argentyna, Belgia, Brazylia, Francja, Gwatemala, Włochy, Japonia, Luksemburg, Holandia i Turcja).

b) W 14 krajach przepisy prawne zmieniały się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku (np. Bośnia i Hercegowina, Chile, Chiny, Ekwador, Estonia, Irlandia, Litwa, Puerto Rico, Rumunia, Rosja, Republika Południowej Afryki, Ukraina, Wielka Brytania i USA). 

c) Pozostałe kraje zmieniły przepisy (lub nadały prawa) w latach 1900 - 1990 (np. Austria 1971, Bułgaria 1968, Kanada 1969, Dania 1933, Finlandia 1971, Niemcy 1968/69, Jordania 1960, Izrael 1988, Nowa Zelandia 1986, Norwegia 1972, Portugalia 1983, Hiszpania 1979, Tajlandia 1957).

d) W 40 krajach kontakty seksualne między mężczyznami i między kobietami są nielegalne (np. Algieria, Barbados, Liban, Etiopia, Libia, Maroko, Nepal, Pakistan, Arabia Saudyjska, Sudan i Tunezja).

e) W kolejnych 46 krajach nielegalne są stosunki między mężczyznami (np. Bangladesz, Indie, Jamajka, Kenia, Kuwejt, Malezja, Nigeria, Papua Nowa Gwinea, Singapur, Sri Lanka, Tanzania, Uganda i Zimbabwe).

f) W 9 krajach aktywność seksualna między przedstawicielami tej samej płci nie tylko jest nielegalna, lecz także może podlegać karze śmierci (Iran, Mauretania, Pakistan, Arabia Saudyjska, Sudan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen, pewne regiony Nigerii i Somalii, a także Republika Czeczeńska).(s. 279).

Powinniśmy być ostrożni w prognozowaniu statusu prawnego na postawy społeczeństw, poza tym związki te mogą być wyraźniejsze w jednych kulturach niż w innych. W szczególności, nie powinniśmy zakładać, że w krajach, które najdawniej zalegalizowały zachowania seksualne przedstawicieli tej samej płci, postawy społeczne będą im najbardziej przychylne.

Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: