Blog Post

Heteroseksualność cz. II

Padre Camillo • wrz 24, 2019

Heteroseksualność - obniżenie wieku rozpoczęcia współżycia w Europie i Ameryce Północnej w XX wieku

Rozważając dalej zagadnienie heteroseksualności należy odnieść się do roli płodności, która ma zasadnicze znaczenie jeśli chodzi o podejmowanie współżycia seksualnego. Na przełomie poprzednich wieków, w środowiskach różnych kultur można zaobserwować ewoluowanie w kierunku obniżenia wieku do podjęcia współżycia seksualnego przez młodych ludzi. Przyjrzyjmy się zatem do jakiego stopnia płodność lub potrzeba jej udowodnienia wpływa na nowoczesne przedmałżeńskie kontakty seksualne?

1. Pierwszą kwestią jest znaczenie niepłodności młodocianych osób. Dr med. John Bancroft w swojej naukowej publikacji pt. "Seksualność człowieka" przedstawia analizy zrealizowane przez innych badaczy a dotyczące interesującego nas zagadnienia: "Ludzie i niektóre z wyższych zwierząt naczelnych są zwykle niepłodni przez pewien czas po pokwitaniu. Zdaniem Hrdy'ego (2000), młoda samica szympansa parzy się średnio 3600 razy przed pierwszą ciążą. Ford i Beach (1952) wspomnieli o niektórych permisywnych społeczeństwach, w których przedmałżeńskie współżycie seksualne trwało przez okres 2 do 3 lat, lecz ciąże pojawiały się sporadycznie.
 
W szczepie Kung, myśliwych - zbieraczy z pustyni Kalahari, zaobserwowano (Kolata 1974), że pierwsza miesiączka i małżeństwo pojawiały się średnio w wieku 15,2 roku, podczas gdy przeciętny wiek matki w chwili narodzin pierwszego dziecka wynosił 19,2 roku. 

Short (1976) zasugerował, że u ludzi i innych łączących się w pary naczelnych, okres niepłodności młodocianych może odgrywać dużą rolę we właściwym przebiegu procesu seksualnego uczenia się i doborze partnera, wolnego od komplikacji wczesnej ciąży. Short skomentował też, że kobieta to jedyny ssak naczelny, u którego pełny rozwój piersi występuje w okresie pokwitania, a nie podczas pierwszej ciąży. Zasugerował, że dzieje się tak, by pozwolić na rozwinięcie się atrakcyjności seksualnej przed nadejściem płodności". (s. 201).

Tak więc seksualność młodocianych można także interpretować jako biologiczne ważne stadium rozwoju seksualnego chronionego przez niepłodność.
 Następnym czynnikiem, który należy uwzględnić jest wiek pierwszej miesiączki istotny dla płodności. W ciągu minionych stu lat wiek pierwszej miesiączki stale spadał - z około 14 lat, aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, i ustabilizował się na poziomie około 12,5 roku, przy czym pewne objawy pokwitania, np. rozwój piersi, rozpoczynają się jeszcze wcześniej.
 Ogólnie zakłada się, że tendencja do obniżenia adolescencji ma związek z poprawą stanu odżywiania. U kobiet dobrze odżywionych i mających nadwagę wiek pokwitania jeszcze bardziej się obniża. Jednak różnic rasowych nie można wyjaśnić tylko w kategoriach odżywiania, co sugeruje możliwość istnienia pewnych różnic genetycznych odzwierciedlających wcześniejsze wzorce zdobywania pożywienia i jego dostępność. 
Jest możliwe, że niepłodność młodocianych miała większe znaczenie adaptacyjne, gdy trudniej było zdobywać pożywienie, co umożliwiało unikanie problemów związanych z poczęciem i wykarmieniem niemowlęcia.

2. Należy mieć też na uwadze, że o ile powodzenie u płci odmiennej może stanowić ważne źródło poczucia własnej wartości dla młodego mężczyzny, płodność może mieć porównywalne znaczenie dla młodej kobiety, szczególnie w społeczeństwach borykających się ze spadkiem liczby ludności, w których przeważa mentalność prenatalna.
 Młode dziewczęta zachodzą w ciążę dla uzyskania alternatywnego statusu i w celu podniesienia własnej wartości. W Polsce również otrzymywane na dzieci "500 Plus" ma motywować młode matki do poczęcia i następnie odpowiedzialnego wychowywania potomstwa. 

W przypadku mężczyzn, im niższy wiek podczas pokwitania, tym większe prawdopodobieństwo rozpoczęcia współżycia przed ukończeniem 18 lat. W przypadku kobiet, wcześniejsze pokwitanie było także związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozpoczęcia współżycia przed ukończeniem 18 lat. 
Wellings i wsp. (2001) przedstawili wniosek na podstawie analiz danych ze swoich badań dotyczących współżycia seksualnego u nastolatków.  Stwierdzają oni, że "wczesnemu rozpoczęciu współżycia towarzyszy częstsze stosowanie środków ograniczających ryzyko ( tzn. prezerwatywy), co świadczy także o pozytywnym wpływie wychowania seksualnego w szkołach". (s. 205).

a) Przed rokiem 1989, przed rozpoczęciem współżycia większość nastolatków praktykowała tzw. "necking" (tj całowanie i pieszczoty piersi, i wyżej) "petting" (tj. pieszczoty także narządów płciowych) z orgazmem lub bez orgazmu.

b) Najnowsze jednak badania w dużej mierze lekceważyły aktywność seksualną bez współżycia oprócz seksu oralnego (oraz analnego) ze względu na ich istotność w rozprzestrzenianiu się wirusa HIV. Zmieniające się preferencje osób stanu wolnego dotyczące seksu oralnego (tj. "fellatio" - ustne pobudzanie prącia i "cunnilingus" - ustne pobudzanie sromu) wzbudzają jednak pewne zainteresowanie. 

c) Newcomer i Udry (1985) w badaniu uczniów "zanotowali pokaźną mniejszość chłopców (25 %) i dziewcząt (15 %), którzy nie rozpoczęli współżycia, lecz którzy uczestniczyli w aktywnej lub biernej formie oralnego pobudzania narządów płciowych, chociaż w tym badaniu "cunnilingus" występował częściej "fellatio". Jak widać seks oralny zyskiwał większą akceptację nie tylko jako forma przedmałżeńskich kontaktów seksualnych, lecz także poprzedzał współżycie". (s. 206).

d) Nastąpił w latach dziewięćdziesiątych spadek wskaźnika zachodzenia w ciążę o 25 % , co można przypisać powstrzymywaniu się  od współżycia i zachodzącym zmianom zachowań seksualnych. W tym okresie odnotowano wzrost popularności środków antykoncepcyjnych i znaczny wzrost częstości stosowania skuteczniejszych metod takich, jak długo działające hormonalne środki antykoncepcyjne, np. Depo - Provera i Norplant, które pojawiały się na rynku na początku lat dziewięćdziesiątych (Bonnstra 2002).

W badaniu zaobserwowano " (...) spadek odsetka seksualnie aktywnych dziewcząt z grupy wiekowej  od 15 do 17 lat stosujących doustnie środki antykoncepcyjne (23, 6 % w 1991 roku w porównaniu z 17, 6 % w 1997 roku). Zjawisko to równoważył znaczny wzrost odsetka kobiet stosujących prezerwatywy (37,7 % w 1991 roku w porównaniu z 51,9 % w 1997 roku). (...), odsetek mężczyzn stosujących prezerwatywy wzrósł z 57,4 % w 1991 roku do 63,8 % w 1997 roku) Santelli i wsp. (2000). (s. 208).

3. Badacze historii społecznej barwnie opisują wpływ zmian w życiu rodzinnym na przedmałżeńskie zachowania seksualne w ciągu ostatnich stuleci (Shorter 1975, Stone 1979, Gillis 1985). W jakim stopniu tego rodzaju zmiany wpłynęły na seksualne zachowania nastolatków w drugiej połowie XX wieku ?
  "Według Shortera (1975) w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych cała struktura rodziny zaczęła ulegać zasadniczym przeobrażeniom. Z pewnością coraz częstszym zjawiskiem stały się rodziny rozbite i niepełne, jednak nasza wiedza dotycząca wpływu rodziny na seksualność nastolatków pozostaje ograniczona i fragmentaryczna.
 Najprostsze dane odnoszą się do wpływu liczby rodziców w domu i konsekwencji w ich zachowaniach na wiek rozpoczęcia aktywności seksualnej u dziewcząt. Kantner i Zelnick (1972) zaobserwowali najniższy wskaźnik współżycia przedmałżeńskiego wśród dziewcząt mieszkających wraz z rodzinami, z ich naturalnymi ojcami". (s. 209).

Schofield (1965) zaobserwował, że doświadczenia seksualne występują częściej u nastolatków poddanych mniejszej dyscyplinie rodziców. Samotni rodzice dostarczali dzieciom więcej informacji na temat seksu i przeważnie byli bardziej permisywni (Fox 1981).

 Nastolatkowie, których rodzice byli bardziej otwarci w sprawach seksu, częściej stosowali środki antykoncepcyjne (Bury).
 Fox i Inazu (1980) "(...) zbadali dużą grupę matek i córek i stwierdzili, że córki, które w rozmowach z matkami poruszały zagadnienia kontroli urodzeń, były lepiej poinformowane, prezentowały bardziej odpowiedzialne postawy i częściej stosowały środki antykoncepcyjne". (s. 209).

Brak rodziców lub samotnie wychowujący rodzic  prognozują wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego u młodych dorastających adolescentów w wieku od 14 do 17 lat. Na ten fakt ma też wpływ wykształcenie rodzica. Szczególnie dotyczy to dorastającego chłopca. 

Laumann i wsp. (1994) zaobserwowali, że " (...), o ile życie z samotnym rodzicem zwiększało to prawdopodobieństwo, to życie z przybranym rodzicem zwiększało prawdopodobieństwo jeszcze bardziej. Badacze zasugerowali, że może to odzwierciedlać większą niestabilność emocjonalno - społeczną związaną z dwoma sytuacjami o charakterze przejściowym, zamiast jednej, z jaką musi sobie poradzić młody człowiek.

 Jeżeli żaden z rodziców nie ukończył szkoły średniej, prawdopodobieństwo wcześniejszego rozpoczęcia współżycia seksualnego wzrastało o 75 %. Posiadanie rodziców z wyższym wykształceniem zmniejszało prawdopodobieństwo, lecz wpływ ten był silniejszy u osób, które osiągnęły wiek pokwitania przed tzw. "rewolucją seksualną".
 (...). (Willings i wsp. 2001), początek rozpoczęcia aktywności seksualnej przed ukończeniem 16 lat występował znacząco rzadziej u osób z obojgiem żyjących rodziców w porównaniu z osobami posiadającymi tylko jedno z rodziców lub żadnego". (s. 209).

Nie można też wykluczyć faktu, że rodzice, których związki trwały krócej, i którzy wcześniej rozpoczęli własne życie seksualne, mogli tę skłonność przekazać w pewnej formie uwarunkowań genetycznych swojemu potomstwu. Trzeba zatem wziąć pod uwagę i uważność historię seksualną swoich rodziców. 


Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: