Blog Post

DBT - Uważność - Podstawowe umiejętności cz. IV

Padre Camillo • paź 26, 2019

Ćwiczenie - Uważne oddychanie

W tym rozdziale zajmiemy się prawidłowym oddychaniem. Jest ono niezbędne do normalnego funkcjonowania. Utrata oddechu przez około 4/5 minut powoduje obumarcie pnia mózgu, a co za tym idzie śmierć. Dialektyczna terapia behawioralna uwzględnia ćwiczenie uważnego oddychania. Jeżeli oddech u człowieka nieprawidłowo funkcjonuje, powoduje również zakłócenia w poszczególnych układach biologicznych tj. w całym organizmie. Dlatego terapeuci behawioralni zazwyczaj uczą podczas sesji swoich pacjentów jak uważnie oddychać. Następnie pacjenci przez jakiś określony czas dwóch/ trzech tygodni wykonują ćwiczenie uważnego oddychania samodzielnie w domu lub poza domem w otwartej przestrzeni. 

1. Muszę na początku zaznaczyć, że inny jest oddech gdy jesteśmy radośni i inny gdy jesteśmy poirytowani oraz w dyskomforcie psychicznym. Inny jest oddech podczas snu, inny podczas pracy na komputerze, inny podczas spaceru, inny podczas jazdy na rowerze czy też inny podczas pływania itd. Obserwuję sam siebie i innych, z którymi się spotykam nie tylko pod względem zachowania ale i oddychania. W ten sposób odkrywam też i oceniam afekt u siebie i u innych. Zazwyczaj nie mylę się w określeniu nastroju pacjenta. Oczywiście on sam siebie ocenia od 0 - 10 jeśli chodzi o nastrój i moje oceny zazwyczaj są zbliżone do samooceny moich pacjentów czy też innych osób, z którymi spotykam się towarzysko. 

a) Patrząc terapeutycznie na oddychanie trzeba uwzględnić, że kiedy rozpraszają Cię myśli lub inne bodźce bardzo często pomaga skupienie swojej uważności na oddychaniu. Po prostu wdychaj i wydychaj powietrze. Takie oddychanie sprawia, że robisz pełniejsze, głębsze wdechy, co może Ci pomóc w odprężeniu i przywróceniu komfortu psychicznego.

b) Aby uważnie oddychać, należy się skupić na trzech częściach składających się na doświadczenie prawidłowego oddechu.

 Po pierwsze nauczysz się liczyć oddechy, skupisz swoją uważność i uspokoisz swój umysł, gdy rozproszą Cię jakieś myśli. 

Po drugie skupisz się na fizycznym doznaniu oddychania. Możesz to osiągnąć, obserwując jak podczas wdechu i wydechu pierś i brzuch podnoszą się i opadają, co oznacza zarazem pełne oddychanie przeponowe. Znają je mówcy, aktorzy, śpiewacy i ludzie z innych grup artystycznych. 

Po trzecie będziesz też świadomym rozpraszających Cię negatywnych - automatycznych myśli pojawiających się podczas oddychania. Będziesz 
jednak umiał i również pozwalał im na odejście, tak aby się Ciebie nie uczepiały. Przedstawię tę technikę w następnym rozdziale, w ćwiczeniu tzw. "dyfuzji myśli". 

2. Kiedy przyzwyczaisz się do stosowania tego typu oddychania będziesz mógł je stosować podczas wykonywania różnych zajęć, na przykład chodzenia, zmywania naczyń, oglądania telewizji, słuchania muzyki lub odbywania rozmów. 
Stosując uważne oddychanie wiele osób czuje, że stanowi z nim jedność, a zatem odczuwają głęboką więź z tym doświadczeniem. Jeśli też tak będziesz odczuwał, świetnie. Jeśli nie, nie powinieneś się tym nadto przejmować. Po prostu nie przestawaj ćwiczyć. 
Niektóre osoby na początku podczas stosowania techniki uważnego oddychania odczuwają zawroty głowy. Może to być spowodowane zbyt szybkim lub zbyt powolnym oddychaniem. Nie należy się tym zbytnio przejmować. Jeśli zatem poczujesz zawroty głowy przerwij ćwiczenie lub powróć do oddychania w normalnym tempie i zacznij liczyć swoje oddechy. Ponieważ umiejętność ta jest niezwykle prosta, a przy tym ma potężny wpływ, możesz ją ćwiczyć każdego dnia.

3. Zaadoptuję w zakończeniu ćwiczenie uważne oddychanie z "Terapia dialektyczno behawioralna (DBT)" autorstwa Matthewa McKaya i wsp. (2015). Przed tym ćwiczeniem ustaw sobie budzik w telefonie na określony przez samego siebie czas. Myślę, że na początek może to być 15 minut, a potem ten czas możesz wydłużyć

"Najpierw znajdź wygodne miejsce do siedzenia w pokoju, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał w trakcie ćwiczenia. Wyłącz wszystkie źródła rozpraszających dźwięków. Jeśli czujesz się bardziej komfortowo, mając zamknięte oczy, zamknij je, aby odczuć większe odprężenie. 
Na początek weź kilka powolnych, długich wdechów i odpręż się. Połóż jedną rękę na brzuchu, a następnie powoli wdychaj powietrze nosem i równie powoli wydychaj je ustami.. Poczuj, jak w trakcie oddychania Twój brzuch napełnia się i opada. Wyobraź sobie, że Twój brzuch napełnia się powietrzem jak balon, gdy robisz wdech, i opada, gdy robisz wydech. Poczuj, jak powietrze rozchodzi się wewnątrz Twojego nosa, a następnie jest wypychane przez usta. W trakcie oddychania zwróć uwagę na wrażenia pochodzące z wewnątrz ciała. Poczuj, jak Twoje płuca napełniają się powietrzem. Zauważ, jak masa Twojego ciała opada na krzesło lub inne miejsce siedzące. Z każdym oddechem skupiaj się na tym, jak Twoje ciało coraz bardziej się odpręża.

Kontynuując oddychanie, zacznij liczyć każdy wdech. Możesz liczyć w umyśle lub na głos. Licz każdy wdech, aż dojdziesz do liczby 4, wówczas rozpocznij liczenie od nowa. Zacznij od powolnego wdechu przez nos, a następnie powoli wypuść powietrze przez usta.
Policz "1". Następnie ponownie weź powolny wdech i wolno wypuść powietrze ustami.
Policz "2". Powtórz czynność, powoli nabierając powietrze nosem i powoli wydychając je ustami.
Policz "3". I ostatni raz - nabierz powietrze nosem i wypuść je ustami.
Policz "4". Teraz zacznij liczenie od nowa.
Tym razem jednak, kontynuując liczenie, od czasu do czasu przekieruj uwagę na to, jak oddychasz. Zwróć uwagę na to, jak w trakcie oddychania Twój brzuch napełnia się i opada.

Ponownie poczuj, jak powietrze rozchodzi się wewnątrz Twojego nosa, a następnie jest wolno wydychane ustami. Jeśli chcesz, połóż rękę na brzuchu i poczuj, jak podczas oddychania podnosi się i opada. Nie przestawaj liczyć oddechów, biorąc powolne, długie wdechy. Poczuj, jak Twój brzuch napełnia się powietrzem niczym balon, gdy robisz wdech, i opada, gdy robisz wydech. Nie przestawaj przenosić uwagi z liczenia na fizyczne doznanie oddychania.
W końcu zacznij zauważać wszelkie myśli lub inne rozpraszające bodźce, które odwracają Twoją uwagę od oddychania. Tymi bodźcami mogą być wspomnienia, dźwięki, doznania fizyczne lub emocje. Kiedy Twoje myśli zaczną błądzić  i zauważysz, że myślisz o czymś innym, ponownie skieruj uwagę na liczenie oddechów bądź przywróć skupienie na fizyczne doznania oddychania. Jeśli się rozproszysz, nie bądź dla siebie zbyt surowy. Po prostu kontynuuj  powolne nabieranie powietrza do brzucha i wydychanie. Wyobraź sobie, że napełniasz brzuch powietrzem niczym balon. Poczuj, jak rośnie z każdym wdechem i opada z każdym wydechem. Nie przestawaj liczyć oddechów. Z każdym wydechem poczuj, jak Twoje ciało coraz bardziej się odpręża.

Oddychaj do czasu usłyszenia budzika. Nie przestawaj liczyć oddechów, zwracając uwagę na fizyczne doznanie oddychania i rezygnację z rozpraszających myśli lub innych bodźców. Po usłyszeniu budzika powoli otwórz oczy i przywróć skupienie na pokój, w którym przebywasz".(s. 100).
Treść tego ćwiczenia możesz sobie nagrać lub poprosić kogoś, kto ma dla Ciebie duże znaczenie i jest życzliwy, aby on nagrał dla Ciebie treść podaną w ćwiczeniu "uważne oddychanie".
 To ćwiczenie przyczynia się do wytrenowania lepszego skupienia, czyli uważności, jak również uspokaja umysł i oddala negatywne automatyczne myśli.
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: