Blog Post

DBT - Odwracanie uwagi od zachowań autodestrukcyjnych cz. II

Padre Camillo • paź 23, 2019

Radykalna akceptacja i ćwiczenia odwracania uwagi od zachowań autodestrukcyjnych

Jest znane wyrażenie "zaślepiony gniewem". Takie uczucie staje się często udziałem osób, które są przytłoczone negatywnymi emocjami. Kiedy odczuwamy ból, naszą pierwszą reakcją jest często złość, podenerwowanie bądź też obwinianie innych za jego spowodowanie. Jednak nawet wtedy gdy przerzucimy winę na innych za odczuwany przez nas dyskomfort, ból i tak nie zniknie i nadal będziemy cierpieć z jego powodu. Im bardziej będziemy się złościć, tym bardziej będziemy odczuwać zwiększony ból. 

1. Radykalna akceptacja nie oznacza, ze godzisz się na złe zachowania innych wobec Ciebie. Oznacza ona zaniechanie usiłowań zmiany tego, co się wydarzyło poprzez złoszczenie się lub upatrywanie winy w zaistniałej sytuacji. Rozwiązaniem, które nam podsuwa radykalna akceptacja, jest uznanie obecnej trudnej sytuacji, bez względu na to, jaka ona jest, i rezygnacja z osądzania wydarzeń lub samokrytyki. zamiast tego spróbuj zauważyć, że obecna sytuacja jest wynikiem łańcucha wydarzeń, które się dokonały w odległej przeszłości. Dla przykładu jeśli doświadczasz przemocy w związku partnerskim/ małżeńskim, to należy się z niego wycofać. Nie wolno tracić czasu i cierpieć, obwiniając siebie i drugą osobę, bo to w niczym nie pomoże. Trzeba jednak opracować lepszy plan działania i radzenia sobie z cierpieniem. 
Matthew McKay i wsp. w "Terapia dialektyczno - behawioralna (DBT)" podają pewne środki zaradcze dotyczące akceptacji trudnych sytuacji. Można je ćwiczyć używając wybranych zaradczych stwierdzeń:

"- Tak musi być".
- "Obecna chwila jest wynikiem wszystkich przeszłych wydarzeń".
- "Nie potrafię zmienić tego, co już zaszło".
- "Siłowanie się z przeszłością nie ma sensu".
- "Chwila teraźniejsza to jedyna, nad którą mam teraz kontrolę".
- "Zmaganie się z tym, co już nastąpiło, jest stratą czasu".
- "Najlepsza jest chwila obecna, nawet jeśli nie podoba mi się to,co się dzieje".
- "Ta chwila jest właśnie taka, jaka powinna być, zważywszy, co nastąpiło wcześniej".
- "Ta chwila jest wynikiem ponad miliona decyzji". (s. 19).

2. Linehan (1993) stwierdza, ze jednym z celów dialektycznej terapii behawioralnej jest udzielenie wsparcia w zaprzestaniu zachowań autodestrukcyjnych, takich jak: cięcie się, przypalanie, drapanie, samookaleczanie. Niektóre osoby stosujące te autodestrukcyjne zachowania stwierdzają, że przynosi im to chwilową ulgę. To jest prawdą, ale te działania autodestrukcyjne mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć, jeśli przekroczymy granice naszej autokontroli. Dla niektórych osób samookaleczających się może być trudne zaprzestanie tych zachowań, bo mogą być już uzależnione od naturalnie wydzielanych przez organizm środków przeciwbólowych zwanych endorfinami, które są uwalniane w chwili doznawanego bólu. Trzeba jednak podjąć znaczny wysiłek, aby nad tymi zachowaniami autodestrukcyjnymi zapanować.

Podam teraz zestaw różnych bezpiecznych działań, które możesz stosować, chcąc odwrócić uwagę od myśli autodestrukcyjnych:

a) "Zamiast się ranić, weź do ręki kostkę lodu i ściskaj ją. Uczucie zimna powoduje drętwienie i odwrócenie uwagi.

b) Zamiast się ciąć, pisz na swej skórze czerwonym flamastrem. Rób znaki dokładnie w tych miejscach, w których zamierzałeś się pociąć. Użyj czerwonej farby lub lakieru do paznokci, aby wyglądało, jakbyś krwawił. Następnie dorysuj szwy czarnym mazakiem. Jeśli musisz jeszcze bardziej odwrócić uwagę, w tym samym czasie w drugiej ręce ściskaj kostkę lodu.

c) Strzelaj gumką w nadgarstek za każdym razem, gdy masz ochotę się zranić. Ta czynność jest bardzo bolesna, ale powoduje mniej trwałe uszkodzenie niż cięcie się, przypalanie lub inne samookaleczenie. 

d) Wbijaj paznokcie w ramię, nie przerywając ciągłości skory.

e) Na balonach narysuj twarze osób, których nienawidzisz, a następnie balony przebijaj.

f) Napisz listy do osób, których nienawidzisz, lub do osób, które Cię zraniły. Wyjaśnij w nich, w jaki sposób Cię zraniły, i powiedz im, że je nienawidzisz. Następnie wyrzuć listy lub zachowaj je do przeczytania na później. (listy można również spalić - moja dop.).

g) Rzucaj o ścianę kulkami z pianki, zwiniętymi skarpetkami lub poduszkami tak mocno, jak potrafisz.

h) Wrzeszcz tak głośno, jak tylko możesz, trzymając przy twarzy poduszkę lub w miejscu, gdzie nie będziesz przyciągać uwagi innych osób, na przykład podczas głośnego koncertu lub w aucie.

i) Zamiast się ranić, wbijaj szpilki w lalkę (...).

j) Płacz. Zdarza się, że ludzie robią inne rzeczy, aby uniknąć płaczu, gdyż boją się, że jeśli zaczną to robić, nigdy nie uda im się przestać. Jednak zwykle tak się nie dzieje. W rzeczywistości płacz sprawia, że czujesz się lepiej, gdyż uwalnia hormony stresu.

Możesz też zastosować inne nieszkodliwe techniki" . (s. 22). 

3. Robienie czegoś przyjemnego jest najlepszym sposobem na odwrócenie uwagi od bolesnych i nieprzyjemnych emocji. Szczególnie ważna jest aktywność fizyczna, która ma nie tylko wpływ na poprawienie kondycji i zdrowia, ale również jest ona skuteczna w zwalczaniu depresji. Ruch natychmiast poprawia afekt (nastrój), uwalnia naturalne środki przeciwbólowe zwane endorfinami (te same środki przeciwbólowe są uwalniane również gdy się okaleczasz). 
Stosuję sport jako stymulatora emocji np. pływam, jeżdżę na rowerze, jeżdżę na nartach, spaceruję, modlę się, medytuję. Te środki zaradcze dla mnie są bardzo skuteczne. Możesz jednak znaleźć inne środki zaradcze, które będą sprawiać Ci przyjemność. Podam również z literatury przedmiotu niektóre propozycje, które możesz zastosować w swoim harmonogramie dnia:

- "Porozmawiaj z przyjacielem przez telefon.
- Pójdź na spotkanie z przyjacielem.
- Wyślij SMS - y do przyjaciół.
- Zorganizuj przyjecie.
- Ćwicz.
- Pójdź na spacer do parku.
- Idź popływać. 
- Jeźdź na rowerze.
- Zrób coś ekscytującego, np. pływaj na desce surfingowej, chodź po górach, jeźdź na nartach, uprawiaj skoki spadochronowe lub kajakarstwo, zapisz się na odpowiednie kursy.
- Śpij lub zdrzemnij się.
- Zagraj w coś sam, jeśli nie ma nikogo w pobliżu, np. w koszykówkę, kręgle, piłkę ręczną bilard itp. 
- Zjedz trochę gorzkiej czekolady (jest zdrowa).
- Zjedz ulubione lody.
- Wyjdź z domu i pobaw się ze swoim zwierzątkiem.
- Obejrzyj śmieszny film.
- Ułóż dużą układankę.
- Przejdź się do centrum handlowego.
- Módl się, medytuj.
- Posłuchaj dobrej muzyki.
- Dołącz do jakiegoś klubu.
- Śpiewaj piosenki itp. (s. 24 - 25).

Ta lista może być znacznie dłuższa i zależy od Twojej pomysłowości. Wszystkie powyższe przyjemne działania skutecznie odwracają uwagę od myśli i zachowań autodestrukcyjnych. 
Warto się potrudzić, poświęcić swój wolny czas na przyjemne zajęcia, co przywróci równowagę w naszych organizmach i zapewni zdrowie wg zasady: "W zdrowym ciele, zdrowy duch". 



Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: