Blog Post

DBT - Myśli automatyczne

Padre Camillo • wrz 08, 2019

Myśli automatyczne powstają w wyniku "wdrukowania" przekonań osobistych przez innych w dzieciństwie

Każdy z nas był dzieckiem i w swoim życiu spotykał się z bliższymi osobami (rodzice - rodzeństwo) i dalszymi (koledzy, koleżanki, nauczyciele, księża i inni...). Podczas tych spotkań otrzymywał każdy z nas pozytywne informacje o samym sobie, ale również informacje negatywne (nie koniecznie celowo niszczące naszą tworzącą się osobowość). Te drugie negatywne "wdrukowane" informacje skutkują niszcząco na nas obecnie. Podobnie jest z pozytywnymi informacjami o nas samych, które budują naszą konstytucję psychiczno - moralną i naszą  osobowość.

1. Bystry i wnikliwy terapeuta dialektyczno - behawioralny szybko zdiagnozuje u pacjenta myśli automatyczne i zacznie proces przekształcania tych negatywnych myśli po to, aby nie przeszkadzały pacjentowi w jego dalszym życiu. Przekształcanie tych "dołujących" myśli nastąpi dopiero po ich podważeniu i "unieruchomieniu". Często na podstawie myśli automatycznych "budujemy" wraz z pacjentem nową osobowość. Bywa też często, że dana myśl automatyczna jest prawdziwa i wtedy tworzymy bardziej przystosowawcze przekonanie o samym sobie, które pozwala na lepszy komfort do samopoczucia i dalszej dobrej życiowej kondycji.

Dr Judith S. Beck w naukowej publikacji pt. "Terapia poznawczo - behawioralna - Podstawy i zagadnienia szczegółowe" przedstawia w rozdziale "wydobywanie automatycznych myśli" następujące tezy: "Nauka rozpoznawania myśli automatycznych jest podobna do nauki innych umiejętności. Niektórym pacjentom (i terapeutom) przychodzi to dość łatwo i szybko... Często ma duże znaczenie i dlaczego należy być wyczulonym na wszelkie werbalne i niewerbalne sygnały ze strony pacjenta, aby wydobyć jego "gorące treści poznawcze", czyli istotne myśli automatyczne i wyobrażenia, które pojawiają się w trakcie sesji terapeutycznej i wiążą się ze zmianą lub nasileniem emocji. Gorące treści poznawcze mogą dotyczyć pacjenta (Jestem do niczego), terapeuty (Ona mnie nie rozumie) lub też tematu rozmowy (To nie w porządku, że muszę tyle pracować). Mogą one osłabiać motywację pacjenta lub obniżać jego poczucie własnej wartości i kompetencji. Mogą także przeszkadzać pacjentowi w koncentracji. Wreszcie mogą zakłócać relacje terapeutyczną". (s. 153).
Rozpoznanie myśli automatycznych pojawiających się podczas sesji z pacjentem daje okazję do ich szybszego zweryfikowania i podważenia, co może ułatwić pracę terapeutyczną. 

2. Skąd terapeuta wie, że nastąpiła zmiana nastroju u pacjenta? Terapeuta ma być wyczulony na wszelkie sygnały niewerbalne tj. na zmianę mimiki twarzy, napięcie mięśni, zmianę pozycji ciała i inne gesty wykonywane przez pacjenta. Do wskazówek werbalnych zalicza się także  zmiany intonacji głosu, wysokość tonacji, głośność oraz tępo mowy. Zauważając określony sygnał, terapeuta wnioskuje (ad hoc ) o zmianie nastroju i sprawdza to, pytając pacjenta, jakie myśli przyszły mu przed chwilą do głowy?

Dr. Judith S. Beck w swojej publikacji podaje pewne zasady obowiązujące terapeutę w relacji do pacjentów. Określa ona, że "...jeśli pacjent nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: (jakie myśli przyszły panu/pani do głowy?), terapeuta może:

a) Zapytać go, co czuje i w którym miejscu ciała doświadcza tej emocji.

b) Poprosić pacjenta o szczegółowy opis problematycznej sytuacji.

c) Poprosić pacjenta o zwizualizowanie przygnębiającej czy niepokojącej sytuacji.

d) Zaproponować, aby pacjent odegrał z nim konkretną interakcję (jeśli sytuacja ta miała charakter interpersonalny).

e) Wydobyć od pacjenta wyobrażenie.

f) Przedstawić myśli przeciwne do tych, które przypuszczalnie przyszły pacjentowi do głowy.

g) Zapytać pacjenta o znaczenie tej sytuacji dla niego.

h) Inaczej sformułować pytanie". (s. 153).

3. Chcę teraz naświetlić pewien badawczy behawioralny eksperyment.

 Będąc ponad trzy tygodnie na wyjeździe miałem pod obserwacją przez ok. 3 godziny dziennie p. Marię (imię zmienione) l. 48. Robiła dla mnie posiłki czyli śniadania i obiady. Z kolacjami radziłem sobie sam jako "stary kawaler". 
Nie wiedziałem o jej problemach ze zdrowiem. Okazało się później, że cierpi na nerwicę. Ponieważ intensywnie pracowałem i z tego względu napisałem na drzwiach wejściowych kartkę z treścią: "Nie przeszkadzać, bo intensywnie pracuję". Ten napis spowodował ,że przez tydzień p. Maria zbiła dwa naczynia kuchenne. W jej głowie powstawały myśli automatyczne: "Pewnie mu przeszkadzam", "Jestem mu niepotrzebna", "Szybko mu zrobię jedzenie i się wyniosę". 

Nie wiedziałem czemu p. Maria jest taka nerwowa? Dopiero po zawieszeniu innego tekstu na drzwiach: "Kocham Cię", "Lubię Cię", "Szanuję Twoje małe i wielkie sukcesy" p. Maria opowiedziała mi o swoich zdrowotnych problemach, czyli o nerwicy na którą się leczy przez długie lata i o przyczynach jej schorzenia. 
Mój behawioralny eksperyment sprawdził się na 100 % w jej przypadku i również w innych, które tu przedstawię.

a) Powracam do Wasyla (imię zmienione) 8 l z Ukrainy. Towarzyszyłem mu przez trzy tygodnie podczas jego pobytu w Polsce. Chłopiec przeżywał nieobecność psychiczną i fizyczną ze swoim ojcem na 9 % w skali 0 - 10 %. Podczas naszych rozmów zmianie nastąpiła intensywność na 4,5 % złości w stosunku do ojca i matki. To dla mnie behawioralnego terapeuty duży sukces. Jako trener personalny Wasyla zbadałem u niego również myśli automatyczne. Okazało się, że Wasyl czuje się "kimś gorszym" przez brak ojca w stosunku do innych dzieci i obcych osób. 
Wasyl miał problem z tabliczką mnożenia. Byłem świadkiem jak jego mama Wera (imię zmienione), ciocia Olga (imię zmienione) "wdrukowywały" mu negatywne "przekonania" typu: "Jesteś złym dzieckiem", "Jesteś głupi, bo nie uczysz się...", "Będziesz nieudacznikiem".
 
Zmieniałem te przekonania ucząc się razem z Wasylem tabliczki mnożenia i chwaląc go za postępy, a mamie i cioci zwracałem uwagę, że Wasyla trzeba pochwalić, bo wtedy postąpi w nauce tabliczki mnożenia i zmieni też "krnąbrne" zachowanie. Podawałem przykłady, że Wasyl kiedy porozrzucał spinacze do wieszania bielizny i poprosiłem go o to, aby je pozbierał i zawiesił na linkach chętnie po sobie posprzątał; kiedy zaśmiecił papierkami z zeszytu teren wokół ławki gdzie przeważnie siedzieliśmy i pracowałem tam naukowo pisząc artykuły z tematyki pornografii i uzależnień 8 letni Wasyl również po mojej prośbie chętnie posprzątał, i należy w młodym Wasylu dostrzegać bardziej dobro niż tzw. popularnie"brojenie" - tak właśnie upominałem i uczyłem dobrego wychowania jego mamę i ciocię.  

b) Na zakończenie zamieszczę relację Alana (imię zmienione) l. 21, którego zapytałem o "myśli automatyczne" i jak sobie z nimi radzi na co dzień. Oto jego relacja, która stanowi "klamrę podsumowania" mojego psychoterapeutycznego rozważania:

 Gdy spóźnię się na uczelnię, czuję, że wszyscy się na mnie patrzą, czuję się nieudolny. Nawet jeżeli przyczyny były niezawinione, np. pociąg się spóźnił.
- myśli z wewnątrz, sam bardzo nie lubię braku punktualności (w ocenie Alana wiek osób ok 20 lat)

- Gdy widzę bałagan, czuję się zażenowany.
- sam bardzo lubię porządek, jestem pedantyczny, (Alan ocenia inne osoby w różnym wieku pod względem porządku).

-Jeżeli koleżanka przestaje do mnie pisać, albo długo do mnie nie odpowiada na fb, myślę, że czymś ją uraziłem, zastanawiam się czym i jak to naprawić, potem przeradza się to w gniew (największa intensywność 80 %).
- dziewczyny często są dość negatywnie nastawione wobec mężczyzn z pewnymi zasadami, dość poważnych i ułożonych, wiek 15- 25 lat (90 %).

- Po spowiedzi, często czuję, że ksiądz mnie nie zrozumiał, że niedokładnie się wyrażałem, że coś mogło zostać zrozumiane opacznie lub dwuznacznie (10 %).
- niektórzy kapłani wprowadzają w poczucie winy, jako perfekcjonista męczę się jak zrobię coś nie do końca poprawnie, (wiek kapłanów - spowiedników 30-70 lat) 5 %.

- Gdy ktoś słusznie zwróci mi uwagę, czuję ogromny przytłaczający smutek (50 %).
- nie lubię być w czymś gorszy, zapomnieć o czymś (wiek osób oceniających Alana 20-80 lat) (80 %).

-Gdy ktoś niesłusznie zwróci mi uwagę, zamiast myśleć potrafię na niego nawrzeszczeć (10 %).
- nie lubię być niewłaściwie oceniany, zazwyczaj osoby starsze powyżej 50 roku życia robią Alanowi taką ocenę. (80 %).

-Gdy ktoś skrytykuje rzeczy którymi się interesuję, bądź które studiuję, mam ochotę zrugać go tak, żeby się nie podniósł, myśli są bardzo agresywne, szczególnie jeżeli ktoś obrażą moją wiarę, bądź mojego Boga (50 %).
- nikt nie lubi być atakowanym, pełen przedział wiekowy, często ludzie z deficytem wiedzy, niewykształceni (70 %).

-Jak rozmawiam z babcią, lub inną starszą osobą i nie mogę jej do czegoś przekonać mimo, że to ja mam wiedzę i argumenty czuję zażenowanie lub pogardę do danej osoby (60 %).
- ludzie starej daty, żyjący w nieco innym świecie, często niewykształceni (100 %).

-Jak ktoś wychwala popkulturę, jakiegoś disco polowego piosenkarza albo film tzw. "mordobicie", uwielbia pić alkohol, pierwszą myślą która przychodzi mi do głowy, jest jaki ten człowiek jest śmieszny, niedouczony albo zbyt  prosty (30 %). 
- ludzie nie znający prawdziwej kultury, często niedokształceni lub wypaczeni przez środowisko i wychowanie (100 %).

-Gdy ktoś wykorzystuje swoją pozycję do osiągnięcia swoich celów i jeszcze jest z tego powodu gloryfikowany, czuję do niego niechęć. Np. radny witany na gminnych uroczystościach, zazwyczaj nie biję brawa (100 %).
- ludzie nadal żyją jak w PRL - u, traktują osoby na stanowiskach w sposób bałwochwalczy, jak "bogów" albo duchy, czy ojców opatrzności, głównie osoby starsze i bardzo młode 10-30 lat i powyżej 70 lat (100 %).

-Gdy wygrywa partia, lub kandydat którego nie lubię, a przegrywają moi kandydaci, pierwszym co pomyślę jest, jaki ten lud jest ogłupiały, czemu oni nie myślą, czy oni są ślepi (100 %).
- wydaje mi się, że przyczyną jest tzw. "owczy pęd", brak wiedzy na temat funkcjonowania państwa, oraz strach przed zmianami - głównie ludzie starsi (100 %). 

Jak sobie z tym radzę? 
- Modlę się za ludzi, którzy wywołali we mnie negatywne myśli, zazwyczaj różańcem lub koronką. (90 %).
- Często modlę się za samego siebie, a myśli ofiaruję bezpośrednio Bogu. (100 %).
- Dla zachowania dyscypliny przyjmuję posty, wyrzeczenia np. ograniczenie oglądania seriali, powstrzymanie się od jedzenia smakołyków albo ograniczenie gier komputerowych (40 %).
- Ostatnio modlę się też prostym egzorcyzmem św. Michała Archanioła (100 %)".



Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: