Blog Post

DBT - Minimalizacja stresu cz. IV

Padre Camillo • lis 16, 2019

Sposoby na minimalizację stresu - Samouspokojenie i planowanie aktywności oraz przewidywanie przyjemności, zarządzanie czasem wg Roberta L. Leahy i wspólników

Procesem przeciwnym do reakcji stresowej jak to w poprzednim rozdziale zaznaczyłem jest reakcja relaksacyjna. Aktywuje ona współczulny układ nerwowy, skutecznie wyhamowuje fizjologiczne zmiany towarzyszące reakcji "walcz lub uciekaj". Reakcję tę mogą pobudzać ćwiczenia relaksacyjne. Według modelu Riskinda (2009) pacjenci zmagający się z lękiem dostrzegają zagrażający bodziec jako zbliżający się w szybkim tempie, co ogranicza zdolność  do przystosowania swojego zachowania, rozwiązywania problemów czy po prostu "zejście z drogi". Poziom lęku można obniżyć, dokonując reinterpretacji prędkości "nadciągającego" stresora, identyfikując wszystkie zdarzenia, jakie musiałyby nastąpić przed "zderzeniem", oraz rozważając alternatywne strategie radzenia sobie, które mogłyby złagodzić skutki zagrażającego bodźca. 

1. Poczucie presji czasu może być bardzo stresujące. Dla przykładu planowanie zbyt dużej liczby zajęć, trudności w szeregowaniu zadań do wykonania pod względem ważności, nieumiejętność "odrywania się" od jednego zajęcia, by zająć się innym, wielozadaniowość i postrzeganie czasu jako pędzącego do przodu mogą poważnie wpływać na poziom stresu. 
Pacjenci, którzy czują się przytłoczeni często postrzegają stojące przed nimi zadania jako niesprecyzowane, niepodlegające kontroli, a nawet niebezpieczne, co wzbudza w nich zarówno poczucie naglącej konieczności uporania się z nimi, jak i poczucie bezradności. Więcej wymaga to od nich natychmiastowych rozwiązań. 
Można jednak zrewidować swój stosunek do czasu i tym samym obniżyć poziom stresu za pomocą strategii realnego zarządzania swoim czasem poprzez planowanie zajęć. 

2. Terapeuta poznawczo - behawioralny Robert L. Leahy i wsp. w "Regulacja emocji w psychoterapii - Podręcznik praktyka" podają różne metody na minimalizację stresu. Odniosę się do ich wieloletniej praktyki podając ich metody ale na końcu dodam również inne techniki osób stosujących metody zaradcze na stres. 

a) Technika nazwana jako "samouspokojenie" polega na umiejętności stymulowania emocjami. Autorzy tej techniki wyjaśniają: "Polega na korzystaniu z własnych pięciu zmysłów (smaku, dotyku, słuchu, węchu i wzroku) w taki sposób, by czynić silne negatywne emocje łatwiejszymi do zniesienia. Na przykład osoba starająca się ukończyć pracę w terminie może obniżyć poziom związanego z tym stresu, słuchając muzyki klasycznej i wypijając filiżankę herbaty ziołowej. 
Wielu pacjentów mających kłopoty z regulacją emocji nie potrafi się uspokajać w momentach, gdy doświadczają silnych negatywnych uczuć, szczególnie jeśli jako dzieci byli karani lub lekceważeni przez opiekunów za wyrażanie negatywnych emocji. 
Nie mając tych umiejętności, pacjenci mogą szukać ukojenia u innych ludzi lub starać się uciec przed napięciem emocjonalnym, stosując dysfunkcjonalne strategie. Zdarza się również, że pacjenci niechętnie podchodzą do samouspokojenia, ponieważ wierzą, że nie zasługują na życzliwość i troskę, albo uważają, że to inni powinni ich uspokajać. W dialektycznej terapii behawioralnej (DBT; Linehan, 1993) nauka samouspokojenia jest elementem treningu umiejętności tolerowania napięcia. Taki trening uświadamia pacjentom, że umiejętności te mają określony cel - uczynienie nieznośnego cierpienia znośnym, nie zaś całkowitą jego eliminacją. 
Silne negatywne emocje są w życiu nieuniknione. Zamiast starać się ich unikać za wszelką cenę, należy rozwinąć umiejętność czynienia ich znośnymi. Jednym ze sposobów umożliwiających tolerowanie cierpienia jest praktykowanie samouspokojenia. Za pomocą naszych pięciu zmysłów możemy stępić emocjonalny ból. Innymi słowy, uspokajając się samodzielnie, koncentrujemy uwagę na zmysłach smaku, dotyku, węchu, słuchu i wzroku". (s. 259)

b) Inną techniką używaną w terapii behawioralnej jest "Planowanie aktywności i przewidywanie przyjemności". Ta technika służy jako środek zaradczy w leczeniu depresji i lęku. Jest ona skuteczną metodą behawioralną. Z perspektywy behawioralnej stres można postrzegać jako niezdolność do osiągnięcia pozytywnych rezultatów, obniżenie poziomu satysfakcji z ich uzyskania, wzrost liczby doświadczeń budzących awersję lub przypadkowość skutków zachowania. Mówiąc inaczej, oznacza to że depresja (np. lęk, stres) może wynikać z trudności w osiągnięciu satysfakcjonujących  doświadczeń, braku umiejętności osiągania tej satysfakcji, zwiększenia liczby przykrych doświadczeń oraz wrażenia niemożności lub realnej niemożności wpłynięcia na rezultat. Autorzy "Regulacja emocji w psychoterapii - Podręcznik praktyka" stwierdzają, że obniżenie poziomu stresu wymaga:
- "Rozpoznania potencjalnych działań przynoszących satysfakcję.
- Podniesienia poziomu osiąganej satysfakcji (np. zwiększenie częstotliwości, intensywności lub istotności satysfakcjonujących działań).
- Ograniczenia liczby negatywnych doświadczeń.
- Dostrzegania możliwości kontrolowania rezultatów (nieprzypadkowość)
Wiele z tych celów można osiągnąć, planując aktywności i przewidując przyjemności". (s. 260)
Najlepiej jest zrobić plany na najbliższe dni, tygodnie a nawet miesiące uwzględniając w nich aktywne spędzanie czasu wolnego i oczywiście zaspakajać swoje potrzeby przyjemnościowe (np. przygotowanie dobrego posiłku, wypicie herbaty w dobrym towarzystwie itp.).

c) Następną techniką używaną w terapii behawioralnej jest "Zarządzanie czasem". Stres, którego doświadczasz może być w dużej mierze w wyniku poczucia braku kontroli nad czasem i wykonywanymi czynnościami. Pacjenci, którzy zmagają się ze stresem, często skarżą się, że brakuje im czasu, by uporać się ze wszystkimi zadaniami lub zająć się czymś przyjemnym. Robert L. Leahy i wsp. podają przykłady nieumiejętnego rozporządzania czasem przez pacjentów: "Na przykład pacjent idzie do pracy i wplątuje się w pierwsze działanie, o jakim pomyśli. Czas nie jest rozplanowany, nie ma nad nim kontroli, a zadania nie są uporządkowane pod względem ważności. Często pacjent decyduje się, by podjąć mniej ważne zadania, ponieważ są łatwiejsze i przyjemniejsze. Zarządzanie czasem pomaga ustalić priorytety, rozpoznać działania niezwiązane z wykonywanym zadaniem, obserwować samego siebie, rozwijać samokontrolę, wyznaczać odpowiednią ilość czasu na dojazdy i zadania do wykonania, planować z wyprzedzeniem oraz znajdować czas na nagradzanie samego siebie". (s. 263)

3. Na zakończenie niniejszego rozdziału podam środki zaradcze w sytuacjach stresu, które uzyskałem od moich znajomych.

   Damian (imię prawdziwe), lat 33, informatyk, programista:
a) "Moim sposobem na stres jest jedna rzecz od dawna kontynuowana, wielokrotnie sprawdzona i przeze mnie umiłowana. Ten jeden sposób daje mi gwarancję pewnej bariery dla stresu jako ukojenie i oddanie, wręcz zawierzenie każdej jednorazowej pojedynczej trudnej lub ekstremalnie trudnej sytuacji i również całego ogółu sytuacji na zasadzie zawierzenia całego życia. Jak niektórzy się tutaj mogą domyślać lub są wręcz ciekawi jaki to sposób, to oświadczam, że jest to całkowite zawierzenie swojego życia Maryi. Owszem wymaga ono wielkiej wiary i właśnie tę wiarę trzeba ćwiczyć, tę wiarę trzeba rozwijać jak na ćwiczeniach gdy jeden człowiek się przechyla do tyłu a drugi człowiek go łapie. Cóż to jednak za porównanie wiary i zawierzenia ku człowiekowi w porównaniu z wiarą i zawierzeniem danej sytuacji lub życia Maryi, Matce naszej i Królowej dla której nie ma sytuacji bez wyjścia. W sytuacji ekstremalnej, niebezpiecznej, nagłej, wezwanie z ufnością do Niepokalanej Maryi słowami „Matko Boża ratuj!” jest gwarancją i ucieczką do Tej, która wszystko może co jest wolą jej Syna Jezusa Chrystusa. Dodatkowym wyciszeniem i ucieczką od stresu jest dla mnie Różaniec, Litania do Matki Bożej, Litania do Świętych, Akty Strzeliste oraz odgłosy natury, muzyka relaksacyjna, byle nie miała swoich związków i pochodzenia związanego z okultyzmem tj. medytacji wschodu, yogi, zen i innych".

    Rafał (imię prawdziwe), lat 40, operator urządzeń walcowniczych:
b) "Według mnie nie należy potęgować i kumulować problemów na wskutek czego powstał stres. Gdy z różnych przyczyn dopada mnie stres dobrym lekarstwem są moje dzieci gdy mogę się do nich przytulić. Kolejną rzeczą jest spokojna muzyka, która mnie zrelaksuje, pomaga mi też spacer podczas którego analizuje jak wybrnąć z danego problemu. Najważniejszym i najmocniejszym lekarstwem jest modlitwa oraz słuchanie, co Pan Bóg chce mi powiedzieć podczas modlitwy".  
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: