Blog Post

CBT - Terapia Poznawczo - Behawioralna cz. I

Padre Camillo • lis 21, 2019

Wstęp - Na czym polega CBT - terapia poznawczo behawioralna ?

Psychoterapią zajmuję się od wielu lat. Spotykałem się ze skutecznymi technikami wielu systemów i rodzajów terapii. Właśnie myślę, że to słowo "skuteczne" jest najistotniejsze, ponieważ stwierdza ono pozytywne skutki leczenia. Przyznam się, że sam również używam jak to poprzednio eksponowałem własnych skutecznych metod leczniczych dotyczących minimalizacji stresu, lęku, depresji, nerwicy, i podaję te metody dla innych osób mających takie problemy. Korzystam jednak z wypracowanych przez znanych na świecie twórców skutecznych metod leczenia, które przedstawiam dla ekspozycji i skorzystania z nich przez chętne osoby, potrzebujące leczniczej pomocy. Opieram się zatem m. in. na metodach DBT - Terapii Dialektyczno - Behawioralnej, ACT - Terapii Akceptacji i Zaangażowania, PPP - Pragmatycznej Terapii Psychodynamicznej, CBT - Poznawczej Terapii Behawioralnej i innych terapiach używanych współcześnie. Skorzystam zatem z doświadczeń znanego już nam terapeuty Roberta L. Leahy i przedstawię założenia i cele tej ostatnio wymienionej terapii. 

1. Korzystając z wielu rodzajów terapii i wypracowanych technik leczniczych jestem przekonany jako terapeuta, że chcąc pomóc ciepiącemu pacjentowi trzeba się skoncentrować i jak najlepiej dobrać najbardziej skuteczne techniki konstruując konceptualizację leczenia krótko lub długoterminowego. Będę zatem adoptował wypracowane przez światowego terapeutę Roberta L. Leahy metody w poszczególnych rozdziałach eksponując je dla dobra każdego cierpiącego pacjenta. Chodzi o skuteczne interwencje poznawczo - behawioralne, które sprawdzają się w przypadku depresji, lęków, problemów z opanowaniem złości, kłopotów w relacjach interpersonalnych i wielu innych formach psychopatologii. Robert L. Leahy w "Techniki terapii poznawczej - Podręcznik praktyka" przedstawia, co w modelu terapii poznawczo - behawioralnej jest najważniejsze i skuteczne w procesie leczenia: 
"W poznawczym modelu terapii nacisk kładzie się na psychoedukację pacjenta dotyczącą jego fundamentalnych założeń i podejścia wykorzystywanego w terapii. Terapeuta może wytłumaczyć pacjentowi na pierwszej sesji, że będzie się skupiał na tym, co aktualnie pacjent świadomie myśli i robi, jak można spojrzeć na świat i zacząć się zachowywać odmiennie oraz jak samodzielne wykonywanie zadań domowych pomiędzy sesjami umożliwia uogólnienie tego, co udało się uzyskać w trakcie sesji. 
Ponadto często w modelu poznawczym wykorzystuje się biblioterapię - terapeuci prezentują arkusze informacyjne dotyczące różnych problemów lub zalecają odpowiednie lektury, które mają pomóc pacjentowi w przejściu przez dany proces. 
Ponadto podejście poznawcze podkreśla wagę sprawdzania tego, jak pacjent konstruuje swój obraz rzeczywistości w stosunku do pojawiających się faktów. Terapia ma na celu zadawanie pytań i eksperymenty behawioralne, które pomagają ujawnić, co według pacjenta jest prawdą i jakie nawyki myślowe leżą u podłoża problemów`. (s. 17)

2. Stosuję techniki CBT - terapii poznawczo - behawioralnej we wspomnianych wskazówkach. Na pierwszej sesji pacjent otrzymuje zadania domowe do wykonywania, które mu precyzyjnie formułuję. Pacjenci otrzymują różne ćwiczenia do wykonania do najbliższej sesji, ale również mają jedno zadanie dalekosiężne. Jeśli współpracują ze mną, to podtrzymujemy nadal terapię i kontynuujemy sesje bezpośrednie lub za pośrednictwem nośników elektronicznych: Telefon, Facebook, WhatsApp. Niektórzy pacjenci mają trudności ze skupieniem się na istocie zadań i ich systematycznym wykonywaniu. Biorę pod uwagę różne przeszkody, które mogły uniemożliwić wykonanie zadań i nie robię z tego powodu dużego problemu, ale polecam te same zadania do wykonania do najbliższej sesji bezpośredniej lub telefonicznej. Są jednak i tacy pacjenci, którzy leczą się psychiatrycznie np. na depresję i nie są w stanie tych zadanych prac domowych samodzielnie wykonywać. To też biorę pod uwagę i uważność, i te zadania przerabiamy razem omawiając przeszkody oraz trudności w ich wykonaniu. Ta sytuacja pozwala na zbudowanie dobrze funkcjonującego tzw. "przymierza terapeutycznego" między terapeutą i pacjentem. Terapeuta wykazuje się wtedy dużą intensywnością empatii, wyrozumiałością i cierpliwością. Pacjent spowalnia terapię, ale nadal ją chce kontynuować mimo napotykanych wewnętrznych i zewnętrznych przeszkód oraz trudności ponieważ dostrzega jednak efekty takiej terapii, mimo rozłożenia jej w czasie dostosowanym do jego potrzeb i możliwości. 

a) Szczególnie jeśli chodzi o pacjentów z depresją stosuję tę technikę "spowolnienia" i z wyrozumiałością powoli razem przekształcamy negatywne myśli o sobie, sensie życia na bardziej przystosowawcze, a co za tym idzie również przekształcają się, i powoli ewoluują zachowania u pacjenta. Staram się podważać negatywne myśli pacjenta stwierdzając, że dana myśl ma siłę i może dawać życie lub je niszczyć. Te destrukcyjne myśli oczywiście powracają i trzeba wielokrotnie używać tych samych argumentów lub innych bardziej skutecznych (potrzeba zawsze mieć inne lepsze argumenty, aby móc obalić kolejny raz pojawiające się automatyczne - destrukcyjne myśli u pacjenta). Krócej mówiąc terapeuta zadaje pytania: "Jakie są konsekwencje takiej myśli?", "Jakie byłyby konsekwencje odmiennej myśli, czyli przeciwnej dla tej negatywnej?" lub też można użyć stwierdzenia: "Sprawdźmy, czy dana myśl jest prawdziwa, czyli zgodna jest z rzeczywistością?".

b) Jeden z moich kolegów psychiatrów przed laty pouczył mnie kiedy prowadziłem dziecięcą terapeutyczną grupę misyjną "Maryja", że trzeba doprowadzić młodego pacjenta do stwierdzenia: "Ważne dla Ciebie jest to, co sam myślisz o sobie a nie to, co myślą o Tobie inni ludzie". To dla mnie samego do dzisiejszego czasu posiada wartość ponadczasową i tak też staram się to przedstawiać moim pacjentom będącym w różnych negatywnych stanach psychicznych. Dając pacjentom akceptację, empatię i potrzebne środki w formie ćwiczeń dochodzą jednak do stwierdzenia, że są wartościowymi ludźmi. Zazwyczaj negatywne - automatyczne myśli wyrażają takie opinie o sobie samym: "Jestem osobą bezwartościową", "Jestem nieudacznikiem", "Do niczego się nie dojdę", "Jestem niekochany przez nikogo". 

3. Terapia poznawczo - behawioralna CBT nie proponuje pozytywnego myślenia i terapeuta nie jest "sprzedawcą" optymizmu. Zadaniem terapeuty jest skłonić pacjenta, aby przyjrzał się swoim argumentom za i przeciw i zastanowił się nad różnymi punktami widzenia i rozwiązaniami problematycznych sytuacji życiowych. Potrzeba, aby pacjent zrozumiał, że nie ma jednoznacznych werdyktów mimo osobistej refleksji, bo wciąż pojawiają się nowe informacje na dany temat. Rzeczywistość nie jest stała, ale zawsze jest zmienna. To pozwala pacjentowi, aby zrewidował dotychczasowe wnioski, decyzje i mógł podjąć modyfikację swoich odniesień i zachowań. Dopiero wtedy może podjąć nowe decyzje i zająć się konstruowaniem nowych strategii działania. Zawsze istnieje jakaś inna możliwość , inne spojrzenie na rzeczywistość, w której żyjemy, aby wypróbować coś nowego jako środek pomagający w nowym bardziej przystosowawczym zachowaniu. 

Robert L. Leahy stwierdza, że: "Terapia poznawcza musi wykorzystywać techniki behawioralne, takie jak 
- planowanie aktywności, 
- ekspozycja,
- samonagradzanie,
- tworzenie list z nagrodami, 
- ćwiczenie asertywności i inne.
Techniki behawioralne oceniamy następnie w ten sposób, że uzyskujemy wstępne przewidywania ("Co się Twoim zdaniem stanie, jeśli poćwiczymy ekspozycję? Jak długo potrwa lęk? Jak będzie silny? Czego nie będziesz w stanie zrobić, jeśli doświadczysz lęku?"), zbieramy argumenty ("Co dokładnie się stało?") i porównujemy je z przewidywaniami. Istotną częścią technik behawioralnych jest modyfikacja przekonań, a przez to - przyszłych oczekiwań i skłonności do stosowania strategii behawioralnych". (s. 18)

4. Terapia poznawczo - behawioralna CBT często łączy się z dyskomfortem, który może być istotną składową terapii ACT (akceptacji), terapii uważności, terapii behawioralnej, terapii DBT (dialektyczno - behawioralnej) i terapii schematów emocjonalnych. Pojawiają się przecież tematy, które nie muszą być przyjemne; uaktywniają się wspomnienia wywołujące smutek i lęk; angażujemy się w nowe zachowanie, które jeszcze bardziej pogłębia dyskomfort psychiczny, który jest nie tylko nieprzyjemny, ale i nieunikniony. 
Może on jednak się okazać bardzo pożyteczny. Pacjent uczy się wtedy, że przykre doświadczenie udaje się znieść, jeśli cel jest tego wart. Jeśli terapia nie ma być powierzchowna, to czasami musi być nieprzyjemna, a nawet bolesna.

a) Terapeuta poznawczo - behawioralny będzie się bardziej skupiał na poziomach poznania - automatycznych myśli, ukrytych założeniach i schematach dotyczących samego siebie i innych ludzi oraz świata, odnosząc te schematy i strategie radzenia sobie do doświadczeń z dzieciństwa, okresu adolescencji, ważnych wydarzeń z życia (aktualnych i z przeszłości) oraz skutków tych strategii, które przez lata były stosowane jako zastępcze, ale destrukcyjnie działające na pacjenta.
Celem zatem terapii CBT (poznawczo - behawioralnej) nie powinno być "lepsze samopoczucie", lecz pomoc niesiona pacjentowi w wypracowaniu szerokiego asortymentu technik, które umożliwią mu radzenie sobie z przyszłymi problemami. Techniki te połączone z konceptualizacją leczenia pozwalają pacjentowi na lepszą kontrolę nad swoim życiem.

b) Uważam jako terapeuta dialektyczno - behawioralny, czy behawioralny, że techniki używane w terapii behawioralnej służą do weryfikacji słuszności destrukcyjnych myśli. Planowanie aktywności, stopniowanie trudności zadań i przewidywanie przyjemności są interwencjami behawioralnymi bardzo pomocnymi dla pacjenta, który może zweryfikować swoje negatywne przekonania takie jak: "Nic nie sprawia mi przyjemności", "Zawsze jestem w stanie depresyjnym", "Nikt mnie nie lubi, nie kocha", "Jestem po prostu łamagą życiowym". 

Metody odwracania uwagi pomagają pacjentowi w weryfikowaniu przeświadczenia: "Nie mam kontroli nad własnymi myślami" czy "Ciągle się tylko zamartwiam".
 Autor Robert L. Leahy wskazuje na stopniowanie ekspozycji, które modyfikuje przekonanie, że określony bodziec jest niebezpieczny i niemożliwy do zniesienia:
  "Techniki wykorzystujące ekspozycję w wyobrażeniach podważają słuszność obaw, że nawet myśl o nieprzyjemnej sytuacji jest nie do zniesienia. Trening relaksacyjny pomaga w osiągnięciu kilku celów:
- na jego podstawie weryfikujemy słuszność myśli, na przykład: "Jestem zawsze nerwowy",
- pacjent może wzbudzić kojące nastroje, które następnie wykorzystujemy do walki z negatywnymi myślami,
- obniża się poziom ogólnego pobudzenia i - co za tym idzie - zmniejsza się prawdopodobieństwo emocjonalnego ugruntowania negatywnych myśli.
Wreszcie techniki samonagradzania oraz sterowania uwarunkowaniami  (kontyngencjami) modyfikują negatywne przekonania o kompetencji. Przy każdym zastosowaniu technik behawioralnych warto prosić pacjenta o rozpoznanie negatywnych myśli automatycznych". (s. 23)

Dla pacjenta najbardziej znaczącymi działaniami jest to, że terapeuta się nim zainteresował, zaopiekował, wysłuchał, współczuł a nawet przytulił. Te gesty świadczą o empatii, którą powinien posiadać każdy terapeuta behawioralny i ją stosować w relacjach z pacjentem.

 Bywa też często, że moi młodsi pacjenci proszą mnie na początku pierwszej sesji terapeutycznej o to,  czy mogą się do mnie zwracać jak do ojca lub księdza? Zazwyczaj zgadzam się na to, z czego są oni bardzo zadowoleni. Ja zwracam się do nich po imieniu jak do córki czy syna, z zachowaniem szacunku, równowagi i zawsze w relacji terapeuta - pacjent. Pomaga to w zapoczątkowaniu i utrzymaniu tzw. "przymierza terapeutycznego", które wymaga od nas zachowania tajemnicy terapeutycznej. 
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: