Blog Post

CBT - Techniki terapii poznawczo - behawioralnej cz. VIII

Padre Camillo • lis 28, 2019

Techniki: 1. Zachęcanie do ciekawości, podejmowania wyzwań i rozwoju osobowościowego zamiast dążenia do perfekcji 2. Wypracowanie nowych zasad, norm i założeń poznawczych 3. Określenie celów krótkoterminowych i długoterminowych

Wielu ludzi posiada założenia, które prowadzą ich do zbyt wielkich wymagań i bezkompromisowości. Jednym z takich fałszywych założeń u pacjenta jest jego wiara w to, że powinien być przez wszystkich lubiany i akceptowany. Może też zakładać, że musi wszystkie zadania wykonywać perfekcyjnie. Kiedy nie wszystko wydarza się wg jego założeń wtedy wytraca nadzieję i zaczyna sam siebie krytykować. Dweck i jej współpracownicy (1978; Dweck, 2000, 2006) odkryli, że wykazujemy większą skuteczność i wytrwałość w obliczu trudnego zadania, jeśli postrzegamy je w kategoriach nauki lub wzbudza ono naszą ciekawość. Zadanie idzie nam gorzej w jego realizacji kiedy traktujemy je jako tzw. sprawdzian. 

1. Technika: Zachęcanie do ciekawości, podejmowania wyzwań i rozwoju osobowościowego zamiast dążenia do perfekcji

O tym, co powyżej przedstawiłem w stwierdzeniu, że gdy traktujemy zadanie jako sprawdzian idzie nam znacznie gorzej - mogłem się o tym przekonać ucząc dzieci i młodzież oraz prowadząc terapeutyczną grupę misyjną. Dzieci i młodzież chętnie podejmowali i realizowali kreatywnie zadania w przeciwieństwie do sztywnych lekcji polegających na podaniu materiału i jego odpytaniu lub sprawdzeniu wiadomości podczas popularnej klasówki czy na tzw. sprawdzianie. Myślę, że współczesne szkolnictwo ma też bardzo wiele do życzenia i powinno się zrównoważyć nauczanie z wychowaniem. Potrzeba więcej stawiać na kreatywność dzieci, młodzieży, ale i osób dorosłych w ich pracy. Narzucone schematy bardzo często wyhamowują rozwój osobowy w szkołach i w niektórych wyższych uczelniach. Niektórzy nieprofesjonalni nauczyciele i wychowawcy używają przestarzałych i źle funkcjonujących metod nauczania z połowy XX wieku. 
Wracając do perfekcjonizmu to przeszkadza on w wytrwałości, ponieważ zniechęcamy się kiedy poczujemy frustrację i pierwszą porażkę, którą traktujemy jako tragiczne i niezmienne zdarzenie życiowe. 

a) Pacjentowi perfekcjoniście, który zgłosił się z problemem niewykonania dokładnie jakiegoś zadania terapeuta może zadawać wiele pytań typu: "Czego się pan nauczył przez to doświadczenie?", "Co może być ciekawe w tym doświadczeniu?", "Czy to doświadczenie może być dla pana wyzwaniem na przyszłość?"
W konkretnej sytuacji terapeuta może udzielić wskazówki: "Jeśli na egzaminie gorzej panu pójdzie, to proszę nie skupiać się na wyniku jako na ocenie pana wartości. Proszę zastanowić się, jak mógłby pan bardziej zainteresować się tematem lub obudzić w sobie chęć do lepszych osiągnięć w przyszłości" lub "Jakie pozytywy widzi pan w stwierdzeniu, że jest szansa, by bardziej się postarać i włożyć w tę pracę więcej wysiłku". Można też terapeutycznie odnieść się do zdolności pacjenta i jego wcześniejszych sukcesów: "Czy uważa pan, że pana zdolności to coś, co się zmienia i rozwija, czy to coś stałego i niezmiennego?", albo można też zapytać: "Które umiejętności i zdolności pan w sobie rozwinął?", "Czego się pan nauczył ze swoich niepowodzeń, pomyłek i porażek?". 

b) Terapeuta prowadzi pacjenta w kierunku zastanowienia się nad byłymi doświadczeniami, które wywołały u niego frustrację lub poczucie porażki. Pacjent może napisać krótkie opowiadanie o zdarzeniach, które w nim wywołały negatywne myśli i zachowania. Można też zaproponować, aby zastanowił się nad tym, co może zmienić w przyszłości i w jaki sposób na nowo zainteresuje się problemami. Proponuję ponowne przyjrzenie się ekspozycji ćwiczenia pt: "Zmiana pracy w zabawę: zmiana krytycyzmu i rozczarowania w ciekawość" podanego przez Roberta L. Leahy w "Techniki terapii poznawczej":

"Zachowanie, o którym myślę w kategoriach oceny: "powodzenie na nadchodzącym egzaminie".

Krytyczne myśli: 
"Będą pytania, na które nie zdołam odpowiedzieć. Inni się lepiej przygotowali. Nie pójdzie mi. Głupi byłem, że nie zacząłem się wcześniej uczyć. Będę miał pustkę w głowie".

Myśli dotyczące ciekawości i wyzwania:
"Zasadniczo ten temat mnie interesuje. Specjalizuję się w psychologii, nauka oznacza więc, że dowiem się więcej na temat, który mnie ciekawi. Jeśli mam zostać psychologiem, to może mi się to kiedyś przydać. Ucząc się nowych zagadnień, rozwijam się i radzę sobie z wyzwaniami. . Fajnie jest uczyć się nowych rzeczy".

Jakie są zalety myśli dotyczących ciekawości i wyzwania?
"Byłoby mi lepiej, ponieważ ciekawość to dobre uczucie, które oznacza, że nowy materiał jest ciekawy i pasjonujący. Dużo lepiej się uczę, gdy coś mnie interesuje. Mniej się krytykuję. Ciekawość mnie motywuje". (s. 125)

c) Niektórzy pacjenci mogą mieć problem z zastosowaniem techniki dotyczącej ciekawości i nowych wyzwań, ponieważ są przekonani, że wymagające standardy i samokrytyka są konieczne do osiągania celów. Terapeuta ma tu duże wyzwanie, aby pacjenta zachęcić do zaciekawienia. Można dla przykład zapytać: "Jakie zyski i straty wypływają z postawy perfekcjonizmu, a jakie z postawy pełnej ciekawości i chęci sprostania wyzwaniom?"
Terapeuta może też zapytać: "Jakie mamy argumenty za stwierdzeniem i przeciw niemu, że ciekawość motywuje do wyzwania?" Oczywiście pacjent nie może traktować określonego zadania jako obowiązek czy przymus.

2. Technika: Wypracowanie nowych zasad, norm i założeń przystosowawczych

Po zakwestionowaniu i odrzuceniu przez pacjenta nieprzystosowawczych norm, wartości i założeń terapeuta ma mu pomóc w w wypracowaniu nowych bardziej realistycznych i elastycznych norm, wartości i założeń. Nowe bardziej przystosowawcze normy, wartości i założenia mają charakter bardziej preferencji niż sztywnych - twardych zasad. Terapeuta pracuje z pacjentem nad zmianą i może mu ją zaproponować w zastępstwie starej zasady: "Powinienem zawsze wszystko robić perfekcyjnie" bardziej przystosowawczą normą: "Wszystkie standardy są dobre, ale warto akceptować siebie niezależnie od tego, jak coś mi pójdzie" oraz "Chciałbym we wszystkim być najlepszy, ale to nie zawsze jest możliwe, jestem zadowolony z tego, co osiągam". 

a) Stwierdzenia takie jak: "zawsze", "nigdy" występujące w myśleniu pacjenta są odzwierciedleniem jego perfekcjonizmu, który prowadzi do krytycznej oceny siebie i innych ludzi: "Powinienem zawsze" odnosić sukces. Natomiast nowe normy, wartości i założenia są ukierunkowane na rozwój i akceptację z wyłączeniem osądzania, odrzucenia i rezygnacji. 
Dla przykładu ponownie skorzystam z pomocy badacza i terapeuty poznawczo - behawioralnego Roberta L. Leahy, który pracując z pacjentem poprosił go o ocenę znaczenia wad i zalet nowego założenia:

"Pacjent sporządził następującą listę:
- Nowe założenie: "jestem wartościowy niezależnie od tego, co myślą o mnie inni".
- Koszty: "Mogę stać się zarozumiały i odsuwać od siebie innych".
- Korzyści: "Mam większą pewność siebie, podejmuję ryzyko, mam mniejszą nieśmiałość, niezależność od innych i większą asertywność".

- Koszty: 5 %
- Korzyści: 95 %
- Koszty - korzyści = - 90 %

Wniosek: To założenie jest lepsze od wcześniejszego, gdyż nie muszę zdobywać sympatii innych, aby się lubić". (s. 127)

b) Terapeuta może zaproponować pacjentowi rozważenie stwierdzenia: "Zamiast ulegać własnym reakcjom, proszę się utożsamić z kimś, kto pana zdaniem myśli i działa wyjątkowo przystosowawczo. Co ta osoba pomyślałaby i zrobiła w podobnej sytuacji?". Inni ludzie mogą być dla nas wzorem myślenia bardziej przystosowawczego.
"Nowe zasady i założenia mają być bardziej przystosowawcze, elastyczne, bezstronne, realistyczne i pozytywne. Powinny koncentrować się na sprawiedliwości, rozwoju, akceptacji i celach pozytywnych". (s. 127)

3. Technika: Określenie celów krótkoterminowych i długoterminowych

Osoby, które podejmują decyzje często skupiają się na celach krótkoterminowych a w szczególności jak będą się czuły. Przewidują jakie wysiłki będą musiały podjąć przy ćwiczeniach np. na siłowni, na pływalni, podczas jazdy na rowerze i innych zajęciach, których obecnie nie wykonują. Skupiają się zatem na celach krótkoterminowych. Osoby te nie dostrzegają celów długoterminowych tj. efektów ćwiczeń fizycznych. Nie zdają sobie jakby sprawy, że wytrwałe ćwiczenie przyczyni się np. do utraty wagi i uzyskania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. 

a) Terapeuta może poprosić pacjenta o określenie jego celów długoterminowych, łączących się z "jakością życia", takich jak lepsza kondycja fizyczna, lepsze relacje intymne lub osobiste, skuteczność zawodowa itp. Następnie może poprosić pacjenta o określenie przez niego, co planuje robić podczas najbliższego tygodnia. Pacjent ma za zadanie przeanalizować jakie zyski i straty poniesie realizując swoje zachowania związane z celami krótkoterminowymi i długoterminowymi. 

b) Reakcje pacjenta mogą przedstawiać poniżej podane przykłady z "Techniki terapii poznawczej" Roberta L. Leahy:

Ćwiczenie: Problematyczne zachowanie związane z koncentrowaniem się na celach krótkoterminowych:

"Problematyczne zachowanie: "Wylegiwanie się i obijanie. Zarzucenie ćwiczeń".

Zyski krótkoterminowe: "Mogę się rozluźnić. Nie muszę iść na siłownię i mieć poczucia, że nie jestem w formie. Tu jest wygodnie i przytulnie".

Straty długoterminowe: "Wciąż będę tyć, będę czuć, że nie jestem w formie, nie będzie mi się chciało z nikim umawiać. Poczucie, że nie robię postępów". 

Ćwiczenie: Skupienie na celach długoterminowych:

Cel długoterminowy: "Stracić na wadze i być w lepszej kondycji".
Co muszę zrobić teraz: "Ćwiczyć cztery razy w tygodniu. Spacery do pracy. Mniejszy pobór kalorii".

Jak bym się czuła w przyszłości, gdybym zrobiła to, co powinnam zrobić: "Byłabym mniej zmęczona, miałabym w sobie więcej energii, dumy i łatwiej przychodziłoby mi umawianie się na randki". 

c) Wiele osób skupiających się na zyskach krótkoterminowych ma problemy z regulacją emocji i dostrzeganiem czegoś innego niż obecnie przeżywana chwila przyjemności. Pacjentka może powiedzieć: "Ale te lody i czekolada tak kuszą", przewidując tymczasowe zaspokojenie przyjemności. Terapeuta może zapytać; "Jaki poziom przyjemności pani zaspokoi w skali od 0 do 10 dzięki lodom, i ile potrwa ta przyjemność? A jak się pani później poczuje?". 
Warto jednak odsuwać natychmiastowe gratyfikacje na korzyść realizacji celów długoterminowych - w tym przypadku u pacjentki chodzi o odchudzanie i dobrą kondycję psychiczną, fizyczną wg polskiego przysłowia: "W zdrowym ciele, zdrowy duch".
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: