Blog Post

CBT - Techniki terapii poznawczo - behawioralnej cz. IX

Padre Camillo • lis 28, 2019

Techniki: 1. Strategie wyprzedzające 2. Radzenie sobie z kosztami utopijnymi 3. Traktowanie zmiany w kategoriach zysku a nie straty

Wiele osób ma problem z podjęciem decyzji w teraźniejszym czasie. Jest to związane np. z wydawaniem pieniędzy podczas robienia zakupów. Pomocną może okazać się wtedy technika strategii "wyprzedzającej". 

Technika: Strategie "wyprzedzające"

1. Zrozumienie, że nie da się polegać na spontanicznej samokontroli, pozwala nam na zaplanowanie samokontroli na przyszłość gdy np. pojawi się pokusa nadmiernego kupowania. Do strategii "wyprzedzających" należą np. zlecenia zapłaty rachunków, odliczanie z wypłaty pewnych kwot na zaoszczędzenie na przyszłość w celu zapewnienia sobie zasobów finansowych, opłacenie członkowstwa w klubie sportowym czy innym klubie (zmobilizuje Cię to do uczestniczenia w treningach), ustawienie sobie automatycznych przypomnień o zaplanowanych zajęciach.

a) Korzystając ze strategii "wyprzedzających" możesz skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie Cię sprawdzała pod względem zobowiązań (np. możesz zdawać sprawozdanie przyjacielowi, jak realizujesz postanowienia w ramach samopomocy). 
Możesz stworzyć dla siebie plan zajęć sportowych z wyprzedzeniem na tydzień/ miesiąc (np. pływanie, piłka nożna, ręczna, jazda na rowerze, bieganie itp.).
Możesz również, jeśli zechcesz ułożyć jadłospis menu z wyprzedzeniem tygodnia/ miesiąca (jakie danie obiadowe będziesz przyrządzać). 

b) Wyprzedzenie może wiązać się z nagrodami i karami za spełnienie lub niespełnienie zobowiązań (np. przekażę jakąś sumę pieniędzy na organizację, której nie lubię, jeśli nie wykonam czegoś, do czego się zobowiązałem).
Zdajemy sobie często sprawę po fakcie, że kolejny raz ulegliśmy pokusie (jak w przysłowiu staropolskim: "Mądry Polak po szkodzie"). Ktoś może mieć np. problem z nadmiernym kupowaniem odzieży. Dotyczy to współcześnie nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Kiedy pojawiasz się np. w handlowej Galerii i odwiedzasz sklepy z odzieżą, obuwiem i nie możesz oprzeć się pokusie i kupujesz kolejne buty, sukienkę, koszulę, spodnie itp. Posiadasz w domu całe zestawy odzieży, butów a kupujesz wciąż nowe, bo taka obecnie trwa moda i ulegasz pokusie. 
W strategii "wyprzedzającej" zobowiązujemy się do pewnego działania zanim wejdziemy do Galerii, aby np. nie kupić dziś i przez tydzień/ miesiąc żadnej z tych rzeczy, które posiadam w nadmiarze. Jeśli złamiesz np. to postanowienie to poniesiesz konsekwencje:

- odkładanie zaoszczędzonych pieniędzy na jakąś charytatywną organizację,
- zakupienie karty na pływalnię, saunę, klubu sportowego itp.,
- poświęcenie więcej czasu dla rodziców, żony/ męża, dzieci pomoc w codziennych zajęciach i wspólny z nimi czynny wypoczynek,

Możesz wymyślić inne konsekwencje, które nie zawsze będą Ci się podobać. Kiedy przyjdzie pokusa możesz zobowiązać się także, aby ją powstrzymać pisząc np. SMS - y do przyjaciela znającego twój problem lub do personalnego trenera.

c) Pacjenci mający problem z niepożądanymi zachowaniami (np. nadmierne kupowanie, jedzenie, palenie itp.) niechętnie przyjmują zasadę ukarania się za niepożądane zachowanie. Twierdzą zazwyczaj, że sobie radzą i trzymają się swojej techniki samokontroli. Zazwyczaj jednak powtarzają i utrwalają niepożądane zachowania. Jako terapeuta możesz zwrócić pacjentowi uwagę na to, że podejmowanie decyzji o zmianie niepożądanego na pożądane zachowanie jest związane z ponoszeniem nawet przykrych konsekwencji. Taka negatywna konsekwencja może pomóc pacjentowi w zmianie zachowań niepożądanych na pożądane. Najczęściej pacjent przecenia swoje możliwości i popełnia wtedy błąd w postrzeganiu swojej samokontroli.

2. Technika: Radzenie sobie z kosztami utopijnymi

Podejmowanie racjonalnych decyzji związane jest z analizą kosztów w stosunku do zysku i na przyszłej użyteczności. Wielu ludzi skupia się bardziej na ponoszeniu kosztów zamiast mieć na uwadze przyszłą użyteczność. Koszty utopijne można zatem postrzegać jako koncentrację uwagi na kosztach przeszłych zamiast na przyszłej użyteczności. Człowiek martwi się tym "ile zapłacił za coś" zamiast tym, jaki będzie miał z tego pożytek w przyszłości. 
Koszty utopijne to podstawa do podejmowania decyzji opartych na spojrzeniu w przyszłość. Ludzie są jedynym gatunkiem, który bierze pod uwagę koszty utopijne. Szczury laboratoryjne wykazują przypływ aktywności w próbach wygaszania, gdy wzmocnienia zostają usunięte, ale szybko uczą się szukać nagrody gdzieś indziej (Arkes, Ayton, 1999). W przeciwieństwie do "racjonalnego" szczura ludzie sprawiają wrażenie skazanych na ciągłe rozpamiętywanie przeszłości i szukanie usprawiedliwienia przyszłych decyzji w oparciu o przeszłość.

a) Dlaczego traktujemy "koszty utopijne" tak poważnie?
- Czujemy strach przed marnowaniem (nie chcemy mieć poczucia, że zmarnowaliśmy czas i wysiłek).
- Uważamy, ze musimy udowodnić, że mieliśmy rację, podejmując pewne decyzje, a rezygnacja z kosztów utopijnych potwierdzi, że popełniliśmy błąd (boimy się żalu).
- Martwimy się , jak źle będziemy się czuć, rezygnując z kosztów utopijnych (może się nam zdawać, że poczucie nieszczęścia będzie ogromne).
- Nie dostrzegamy pozytywnych możliwości, które się przed nami otworzą, gdy odpuścimy sobie koszty utopijne.
- Bardzo martwimy się jak inni nas będą postrzegać, jeśli przestaniemy się przejmować kosztami utopijnymi (obawiamy się krytyki i obwiniania ze strony innych osób).

b) Podam kolejne ćwiczenie jako ekspozycję techniki radzenia sobie z kosztami utopijnymi w oparciu o "Techniki terapii poznawczej" Roberta L. Leahy:
Problematyczne zachowanie: związek z żonatym mężczyzną

-Jakie zyski i straty wiążą się z kontynuowaniem obecnej sytuacji?

Straty: 
"Poczucie bycia "tą drugą", złość, rozżalenie w czasie weekendów, poczucie uwięzienia, zażenowanie związane z przyznaniem się do romansu przed przyjaciółmi".
Zyski:
"Przyjemność spędzania z nim czasu, dobry seks, brak cierpienia związanego z rozstaniem".

-Jakie długoterminowe zyski i straty wiążą się z kontynuowaniem obecnej sytuacji?

Straty:
"Nie znajdę sobie nikogo odpowiedniego. Jeszcze bardziej będę żałowała. Jeszcze bardziej pogrążę się w depresji i poczuciu uwięzienia".
Zyski:
"Wciąż mogę mieć nadzieję, że rozstanie się z żoną".

- Gdyby jeszcze raz decydowała pani na dokonanie tego zakupu lub wejście w związek, czy dokonałaby pani tego samego wyboru? Dlaczego nie?
"Nie, nie weszłabym w ten związek, gdybym wiedziała, jak to się dla mnie skończy. To donikąd nie zmierza, a ja czuję się jakbym była w pułapce i jestem coraz bardziej rozżalona".

- Gdyby zgubiła pani tę sukienkę (gdyby obecna sytuacja znikła), czy dokonałaby pani tego samego zakupu ponownie? Dlaczego nie?
"Nigdy więcej nie zwiążę się z żonatym facetem. To głupie".

- Czy poświęca pani inne szanse, tkwiąc w pułapce utopijnych kosztów? Na przykład rezygnuje pani z szansy na inne związki, pracę lub szkołę, tkwiąc w czymś, co donikąd nie prowadzi? Jakie są koszty alternatywne przywiązania do przyszłej decyzji?
Tak, są inni mężczyźni, z którymi mogłabym coś zacząć, ale przez ten związek nie mogę się na nich naprawdę otworzyć".

- Czy nie jest tak, że zyski związane z tamtą decyzją z czasem zmalały, podczas gdy koszty się zwiększyły? Jeśli tak, czy stosunek kosztów do zysków się zmienił?
"To prawda. Na początku było fajniej, ponieważ się oszukiwałam, że jakoś to ogarnę. Z czasem jednak czuję coraz większe rozżalenie i depresję".

- Czy nie miała pani wszystkich danych w momencie podejmowania wstępnej decyzji, a teraz jasne się stało - biorąc pod uwagę nowe dane - że nie tego pani oczekiwała?
"W pewnym sensie nie, ponieważ wciąż mi mówił, jak mu źle w małżeństwie, a ja miałam nadzieję, że się rozejdzie z żoną. Zwodził mnie".

- Czy stara się pani udowodnić, że ma pani rację, nawet jeśli oznacza to upieranie się przy złej decyzji? Czy ważniejsze jest mieć rację, niż być szczęśliwym?".
"Wiem, że to głupio brzmi, ale chyba staram się dowieść swojej racji, ponieważ w rozmowach z przyjaciółmi przyjmuję postawę obronną".

- Gdyby pani wiedziała, że inna osoba ma taki sam dylemat, czy sugerowałaby pani trzymanie się kosztów utopijnych, czy rezygnację?
"Słuszna uwaga. Przyjaciółkom w podobnych sytuacjach powtarzam, że tkwię w układach, w których są "tą drugą", i że gdzieś indziej mogłyby się lepiej urządzić".

- Czy rezygnację z kosztów utopijnych można postrzegać jako oznakę umiejętności podejmowania dobrych decyzji, czy raczej złych?
"Od roku podejmuję wciąż złą decyzję o pozostaniu w tym związku. Czas, żebym podjęła dobrą decyzję i się uwolniła".

- Czy szanuje pani jakąś osobę, która wycofała się ze złej inwestycji?
"Tak, mam przyjaciółkę, która zakończyła nieudane małżeństwo".

- Czy nie przecenia pani wagi krótkotrwałego dyskomfortu związanego z rezygnacją z trzymania się kosztów utopijnych? Czy może być tak, że początkowy dyskomfort przekształci się w ulgę?".
"Pewnie tak, ponieważ wydaje mi się, że tego nie zniosę. Wiem, że przez pewien czas będę się źle czuła, ale po kilku miesiącach odczuję ulgę".

- Czy w przeszłości odpuszczała pani koszty utopijne? Czy cieszy się pani z tego, że udało się pani wyjść z tej sytuacji? Czy coś pozytywnego z tego wynikło?
"Tak. Zakończyłam kiedyś związek, który donikąd nie prowadził, i z perspektywy czasu nigdy nie żałowałam, że to zrobiłam. Żałowałam tylko, że to stało się tak późno". (s. 193)

c) Pacjenci często mają wielkie obawy w kwestii rezygnacji z kosztów utopijnych. Są przekonani, że rezygnacja w tym momencie z kosztów utopijnych będzie dla nich oznaczać, że zmarnują zbyt wiele czasu, że nie umieją podejmować decyzji, że inni ludzie ich wyśmieją, że nie będą mogli przyznać się do straty i ją zaakceptować. Terapeuta ma im wskazać, że chociaż na wstępnym etapie zyski przeważyły nad kosztami, to teraz stosunek jednego do drugiego uległ zmianie i nie warto dalej powiększać kosztów utopijnych. Jeśli ktoś uważa, że zmarnował czas, to nie warto tracić dalszego czasu na"grę", w której się przegrywa.

3. Technika: Traktowanie zmiany w kategoriach zysku i straty

Typowym błędem w trakcie podejmowania decyzji jest postrzeganie zmiany w kategoriach straty, a nie zysku. Ludzie awersyjnie reagują na straty i niechętnie dokonują zmian, ponieważ postrzegają tę decyzję raczej w kategorii tego, co tracą, niż tego co, co zyskują. Nazywa się to "teorią perspektywy", która wskazuje, że przestrzeganie decyzji jest ważniejsze niż faktyczne zyski i straty.

a) Pacjent ma dokonać przeglądu aktualnych i przeszłych decyzji, które były problematyczne, ponieważ skupiał się przede wszystkim na możliwych stratach, a nie na zyskach. Gdyby pacjent postarał się podejść do sprawy w sposób bardziej zrównoważony i uwzględnił możliwe zyski, jakie możliwości by się przed nim otworzyły?

b) Niektórzy pacjenci nie potrafią zrozumieć, że potencjalne zyski są całkiem prawdopodobne. Twierdzą niekiedy, że to jest samooszukiwanie się tzw. "pozytywnym myśleniem". W takim przypadku terapeuta może się zgodzić, że samo zachęcanie do pozytywnego myślenia byłoby nierealistyczne, ale wyjaśnia też, że celem jest zastanowienie się nad różnymi wariantami i rozważenie możliwości, że wszystkie decyzje wiążą się z kalkulacją zysków i strat. Dostrzeganie zmian jako ewentualne zyski nie zaś straty może otwierać nowe perspektywy działania i gratyfikacji.

c) Weźmy pod uwagę na zakończenie tego rozdziału kolejne ćwiczenie jako ekspozycję techniki traktowanie zmiany w kategoriach zysku a nie straty:
"Postrzeganie strat i zysków jako klucza do podjęcia decyzji

- Możliwe decyzje:
"Zerwanie z żonatym mężczyzną".

- Co się dzieje, gdy skupiam się głównie na stracie?
"Skupiam się tylko na tym, jak mi będzie źle, jak będę samotna, jak bardzo będę tęskniła?".

- Co się dzieje, gdy skupiam się głównie na zysku?
"Mogę skupić się na możliwościach poznania nowych mężczyzn. Lepiej bym się czuła sama ze sobą i uważałabym, że mogę dążyć do pozytywnych celów, które by były sukcesem". (s. 198)

Pacjentka, która weszła w związek z żonatym mężczyzną na początku myślała tylko w kontekście całkowitej straty, ale później jak mogliśmy to ćwiczenie powyżej analizować doszła do myślenia w kontekście zysków i podjęła decyzję zerwania związku z żonatym mężczyzną.
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: