Blog Post

Uzależnienia cz. IV

Padre Camillo • sie 23, 2019

Klasyfikacja uzależnienia i Grupy Samopomocowe dla uzależnionych

Przedstawię na początku klasyfikację uzależnienia. Wiele osób uzależnionych, jak i ich najbliżsi z rodziny mają problem ze sprecyzowaniem czy dany członek rodziny jest już uzależniony, czy też pije alkohol (pali marihuanę) szkodliwie. Klasyfikacja poniżej podana dotyczy jakiegokolwiek uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, hazard, objadanie się, jadłowstręt, zakupomania i inne...).

1. Kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu według Światowej Organizacji Zdrowia WHO zawarte w (ICD-10), definiują uzależnienie jako: 

"Zespół objawów somatycznych, behawioralnych i poznawczych, w których picie alkoholu staje się priorytetowe nad innymi poprzednio ważniejszymi zachowaniami. Do rozpoznania potrzebne jest stwierdzenie trzech z poniższych objawów w czasie ostatniego roku:

a) Silna potrzeba (głód) picia albo kompulsywne picie alkoholu.

b) Trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z piciem w sensie upośledzenia: 

- kontrolowania rozpoczęcia picia (np. powstrzymywania się od picia przed piciem); 

- długości trwania picia (np. ograniczania picia do jednego dnia); 

- ilości alkoholu (np. konieczność picia do dna butelki); 

c) Stan abstynencyjny spowodowany przerwaniem picia lub zredukowania dawki alkoholu, przejawiający się: 

- charakterystycznym zespołem abstynencyjnym, albo 

- piciem alkoholu lub przyjmowaniem substancji o podobnym działaniu 

(np. benzodiazepiny, barbiturany, eter) z zamiarem złagodzenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych; 

d) Występowanie tolerancji, polegającej na potrzebie spożycia większych dawek do wywołania efektu powodowanego poprzednio mniejszymi dawkami (są one nieraz tak duże, że mogłyby spowodować śmierć osoby nieuzależnionej). 

e) Postępujące zaniedbywanie alternatywnych przyjemności lub zainteresowań z powodu picia, zwiększenie ilości czasu potrzebnego na zdobycie alkoholu lub powrócenie do normy po wypiciu.

f) Picie alkoholu mimo wiedzy o jego szkodliwości np. o uszkodzeniu wątroby spowodowanych piciem, stanach depresyjnych po dłuższym piciu" (Habrat B. 1996, s. 33).

2. Niektórzy opisują wspólnoty AA w samych superlatywach, jako "najwspanialszą zdobycz medycyny" (Martin 1980) oraz "jedyną wspólnotę, która nieustająco odnosi sukcesy w zmaganiach z alkoholizmem (...). W porównaniu z innymi formami terapii współczynnik sukcesu zakrawa niemal na cud" (Madsen 1974). Inni specjaliści patrzą sceptycznie - a nawet cynicznie - w przeświadczeniu, że są całkowicie nieskuteczne, a być może też szkodliwe.

 W obszernej literaturze poświęconej grupom samopomocy - a w szczególności wspólnocie AA - znajdziemy wiele powodów, dla których warto zainteresować się tą formą wsparcia i zdobyć bardziej szczegółowe informacje na jej temat; okazała się przecież ważnym źródłem pomocy w procesie propagowania i dążenia do zdrowia.

Istnieje wiele grup samopomocowych, służących wsparciem w zmaganiach z najróżniejszymi formami zachowań nałogowych: używaniem alkoholu i narkotyków, nałogowym hazardem, objadaniem się, kompulsyjnymi zachowaniami seksualnymi, kompulsyjnym kupowaniem i inne. 

Jednym z oczywistych obszarów zróżnicowania są zachowania nałogowe, które poszczególne grupy biorą sobie za cel. Niektóre wspólnoty są otwarte przede wszystkim lub wyłącznie dla osób z określonym typem uzależnienia, np. z uzależnieniem od hazardu, nałogiem alkoholowym bądź uzależnieniem od kokainy. Inne przyjmują osoby z różnymi uzależnieniami.

3. Grupy samopomocowe różnią się pod względem stopnia, w jakim korzystają z usług szkolonych moderatorów w określonym profilu. W "Terapia uzależnień - Podręcznik dla profesjonalistów" Williama R. Millera i wsp. znajdujemy następujące dane na temat grup samopomocy:

a) "W programach opartych na filozofii 12 kroków korzystanie z usług szkolonych opłacanych moderatorów jest zakazane.

b) Większość wspólnot zrzesza osoby z uzależnieniami. Niektóre organizacje, takie jak Al - Anon i Alateen, są jednak przeznaczone dla rodzin i osób znaczących dotkniętych uzależnieniem kogoś, kogo kochają.

c) Grupy samopomocowe w różnym stopniu odwołują się do przekonań i praktyk duchowych, inaczej też postrzegają ich miejsce w procesie zdrowienia.

d) Grupy różnią się także tym, czy zachęcają uczestników do pielęgnowania trwałych relacji. Na przykład spotkania organizacji SMART z założenia nie mają służyć budowie sieci wzajemnego wsparcia, przypominają więc raczej kursy lub wykłady. Uczestnicy przestają uczęszczać na spotkania wówczas, gdy zaliczą podstawowy program zajęć.

e) Grupy samopomocowe różnią się także pod względem akcentu, jaki kładą na wyrzeczenie się siebie bądź na biegun przeciwny - wzmacnianie siebie. W programach 12 kroków ceni się pokorę, oddanie kontroli nad sobą, akceptację własnej bezsilności, a także uznanie w sobie wad charakteru i pracę nad nimi. Programy 12 kroków wyrosły z tradycji protestanckiej, w której ze szczególną siłą eksponuje się idee grzechu, spowiedzi, skruchy, pokory i zbawienia w drodze udzielonej łaski, a nie własnych zasług.

f) W innych organizacjach, takich jak Women for Sobriety, podkreśla się natomiast potrzebę odnalezienia w sobie siły, większej wiary w siebie i poczucie kompetencji.

g) Wreszcie grupy samopomocowe różnią się pod względem nacisku, jaki kładą na abstynencję. We wspólnotach opartych na 12 krokach jedynym dopuszczalnym celem jest całkowita i trwała abstynencja.

h) Amerykańską organizację samopomocy o nazwie Moderation Management stworzono z myślą o osobach o mniejszym uzależnieniu od alkoholu, które chcą ograniczyć spożywanie alkoholu". (s. 262).

4. Poza wspólnotą AA istnieje kilkanaście innych grup samopomocowych funkcjonujących według tego samego schematu i opartych na filozofii 12 kroków; należą do nich m.in. Anonimowi Narkomani, Anonimowi Kokainiści, Anonimowi Hazardziści.

Program wspólnoty AA obejmuje spisane przekonania i praktyki organizacji, które zwykle określa się mianem 12 kroków i 12 tradycji. Program 12 kroków to zbiór zaleceń, które po kolei wprowadza się w życie. Owe zalecenia dotyczą m.in. procesów duchowych, takich jak zwrócenie się do Boga z prośbą o pomoc, modlitwa i medytacja, zadośćuczynienie oraz niesienie posłania i pomocy innym uzależnionym. 

W programie 12 kroków jednoznacznie odwołujemy się do duchowej Siły Wyższej - większej od nas samych, która daje moc i mądrość niezbędne do trwania w trzeźwości. Każdy członek wspólnoty może inaczej pojmować ideę Boga lub Siły Wyższej. 
Oczywiste jest, że założyciele ruchu AA postulowali od samego początku konieczność osobistej relacji z bytem transcendentnym (Kurz 1991).

Program 12 kroków zakłada, że zawarte w nim zasady będą stosowane nie tylko w kontekście uzależnienia, lecz także "we wszystkich naszych poczynaniach"; wytycza więc drogę życiową w ogólnym sensie.

"Niektóre grupy 12 kroków powstały z myślą o określonych grupach demograficznych: kobietach, mężczyznach, nastolatkach, personelu medycznym, gejach, lesbijkach, ateistach czy agnostykach". (s.264)


                                                    


Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: