Blog Post

Terapia poznawcza uzależnień . cz. XIV

Padre Camillo • gru 28, 2019

Terapia uzależnień: 1. Zaburzenia psychotyczne i osobowości w kontekście uzależnień wg Millera i Becka 2. Przekonania towarzyszące zaburzeniom osobowości, które wpływają na konsumpcję środków psychoaktywnych

Po ekspozycji zaburzeń lękowych u osób uzależnionych od alkoholu i innych środków psychoaktywnych nie mogę pominąć innych osób z zaburzeniami psychotycznymi. Dlatego w tym rozdziale przedstawię osoby z rozpoznaniem schizofrenii i innych zespołów schizofrenoidalnych i zaburzeń osobowości. Wypada przyjrzeć się również i powyższym zaburzeniom w kontekście uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Zaadoptuję pewne wskazania z literatury przedmiotu tj. z "Terapia uzależnień - Podręcznik dla profesjonalistów" Williama R. Millera, Alyssy A Forcehimes, Allana Zweben oraz z "Terapia poznawcza uzależnień" Aarona T. Becka, Freda D. Wrighta, Cory F. Newman, Bruce S. Liese. 

1. Zaburzenia psychotyczne i osobowości w kontekście uzależnień wg Millera i Becka
William Miller i wsp. (2014) w "Terapia uzależnień - Podręcznik dla profesjonalistów" stwierdzają, że "w grupie pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii bądź zespołów schizofrenoidalnych niemal połowa spełnia również kryteria diagnostyczne zaburzenia spowodowanego używaniem substancji psychoaktywnych (Grant i wsp., 2005). Również w tym przypadku można mieć wątpliwości co do tego, czy objawy psychotyczne są zaburzeniem odrębnym czy wtórnym, wywołanym używaniem substancji bądź zespołem abstynencyjnym. Objawy intoksykacji i zespołu abstynencyjnego są w wielu wypadkach niemal identyczne z objawami zaburzeń psychotycznych; obejmują omamy, urojenia, stan pobudzenia i majaczenie". (s. 332)
Używanie substancji psychoaktywnych może wywołać pierwszy epizod odrębnego zaburzenia psychicznego. Osoby u których występują objawy psychotyczne, najczęściej trafiają do ośrodków zdrowia psychicznego, ale mogą również pojawiać się w placówkach terapii uzależnień. Priorytetem jest ustalenie, czy pacjent wymaga doraźnej pomocy medycznej, hospitalizacji na oddziale psychiatrycznym, czy detoksykacji. Zazwyczaj osoby z objawami psychotycznymi borykają się z problemami natury społecznej, z bezdomnością lub nieuregulowaną sytuacją mieszkaniową, prześladowaniem, niedożywieniem i ubóstwem. W takich sytuacjach należy zająć się u nich najbardziej palącymi problemami.Trzeba też ocenić zagrożenie, jakie pacjent stanowi dla siebie i otocznia, jeśli weźmiemy pod uwagę bieżące omamy lub zaburzenie myślenia. Jak najszybciej należy zdiagnozować pacjenta i jeśli jest możliwość to pozyskać informację o uzależnionym od jego rodziny lub kogoś znaczącego. 

a) Zaburzenia osobowości można rozpoznać u mniej więcej połowy osób uzależnionych od alkoholu i u 7 na 10 osób uzależnionych od narkotyków (Grant i wsp., 2005). Najczęstszym zaburzeniem u osób używających substancji psychoaktywnych jest osobowość antyspołeczna, która występuje u około 20 % uzależnionych od alkoholu i 40 % uzależnionych od innych środków psychoaktywnych. Grant i wsp. (2005) stwierdzają, że drugim w kolejności zaburzeniem osobowości jest osobowość z pogranicza. U osób z osobowością antyspołeczną lub osobowością z pogranicza występują zachowania impulsywne, które w połączeniu z używaniem substancji psychoaktywnych mogą być niebezpieczne. Osoby cierpiące na te zaburzenia częściej podejmują działania ryzykowne i może przez to dochodzić do chorób przenoszonych drogą seksualną (np. choroby weneryczne łącznie z wirusem HIV) oraz poprzez używanie zainfekowanych strzykawek i igieł.

b) Aaron Beck i wsp. (1990) stosowali terapię poznawczą w leczeniu zaburzeń osobowości. Autorzy opisują tych pacjentów jako "często najtrudniejsze przypadki w pracy klinicysty". Pacjenci z zaburzeniami osobowości na ogół przejawiają niektóre z następujących wspólnych cech, które szczególnie utrudniają terapię: 

a') "Najbardziej chroniczne objawy są zgodne z ich "ja", co oznacza, że nie postrzegają siebie samych jako zaburzonych osobowościowo. Przychodzą na terapię z powodu depresji lub lęków, rzadko natomiast szukają pomocy w związku z problemami, takimi jak: egoizm, unikanie odpowiedzialności, kłamstwa, brak empatii, brak sumienia, skłonności do stosowania przemocy, manipulacje interpersonalne, problemy z autorytetami i inne chroniczne cechy charakteru opisane w DSM - IV jako zaburzenie na osi II.

b') Ich zachowania i postawy są najczęściej szkodliwe dla innych. Chociaż pacjenci ci cierpią emocjonalnie, zdarza się często, że również innym osobom zadają wiele bólu. Przykładem może być pacjent, który skarży się terapeucie, że jego żona go nie szanuje, ale nie wspomina, że kradnie jej pieniądze, bije ją i oszukuje.

c') Osoby z zaburzeniami osobowości są bardzo odporne na zmiany. Chociaż przychodzą na terapię z nadzieją na uzyskanie ulgi w swoim cierpieniu psychicznym, to często nie chcą uznać, a tym bardziej zmienić, własnych nieprawidłowych i nieprzystosowawczych postaw i zachowań. Przykładem jest tutaj pacjent, który oczekuje od terapeuty "magicznej tabletki", dzięki której będzie mógł poczuć się lepiej, broni się natomiast przed pracą nad swoimi problemami prywatnymi i zawodowymi.

d') Osoby z zaburzeniami osobowości mają często trudności, aby wyobrazić sobie własne funkcjonowanie w jakikolwiek inny sposób. Gdy terapeuci próbują namówić ich do współpracy, aby dokonać ważnych zmian w ich życiu, często słyszą odpowiedź: "Ale ja już taki jestem i nie mogę się zmienić" lub "Zawsze taki byłem, jak mogę być inny?" (...)

e') Jeśli zaburzenie osobowości przyczynia się do konsumpcji środków psychoaktywnych, to konsumpcja ta będzie bardziej kompulsyjna i trudniejsza do zmiany. Jeśli pacjent z zaburzoną osobowością zacznie używać środka psychoaktywnego, prawdopodobieństwo, że będzie brał nadal, aż do rozwoju uzależnienia, jest bardzo wysokie". (s. 277 - 278)

c) Jedna z ważnych zasad dotycząca osób z zaburzoną osobowością zakłada, że osoby te powodują tyle samo cierpienia psychicznego innym osobom z najbliższego otocznia niż sobie samym. Oczywistymi przykładami są: 

- pacjent narcystyczny, tak ślepo skupiony jest na własnych sprawach, że całkowicie ignoruje fizyczne i emocjonalne samopoczucie partnera i dzieci,
- pacjent z aspołeczną osobowością, odczuwający wewnętrzną radość  w sytuacjach, gdy kłamie, jest przebiegły i oszukuje innych, by zaspokoić własne potrzeby,
- pacjent z osobowością z pogranicza, który z powodu swojej chwiejności emocjonalnej, autodestrukcyjnej impulsywności i nadmiernych wymagań w stosunku do innych wywołuje poczucie bezradności i zakłopotania u bliskich mu osób oraz u terapeutów.

Gdyby zatem opierać się na powyższej zasadzie, mogłoby się okazać, że większość uzależnionych ma również zaburzoną osobowość (Carey, 1991).
 Aaron Beck i wsp. w "Terapia poznawcza uzależnień" stwierdzają, że:
  "Kiedy pacjenci doświadczają głębokiego uzależnienia, przejawiają często następujące zachowania nieprzystosowawcze:

a') okradanie członków rodziny, przyjaciół i obcych, aby zaspokoić desperacką potrzebę zakupu i użycia narkotyku (typowe dla osobowości aspołecznej),

b') ciągłe kłamstwa, aby ukryć konsumpcję narkotyku (typowe dla osobowości aspołecznej),

c') niemal urojona podejrzliwość jako skutek uboczny nadużywania kokainy i/lub amfetamin (objaw typowy dla osobowości paranoidalnej),

d') wybuchy wściekłości i przemocy przeciw sobie i innym z powodu przedawkowania lub objawów abstynencyjnych (typowe dla osobowości z pogranicza, paranoidalnej i aspołecznej),

e') wycofanie z aktywności społecznej do samotnej konsumpcji narkotyków (typowe dla osobowości schizoidalnej),

f') wzrastający egocentryzm, ignorowanie odpowiedzialności wobec innych ( typowe dla osobowości narcystycznej) i wiele innych zachowań. (s. 280)
Kiedy mowa jest o narkotykach dotyczy to również uzależnienia od alkoholu. Bardzo trudno jest oddzielić objawy uzależnienia od objawów zaburzeń osobowości. Wielu pacjentów uzależnionych wymaga terapii lokalizowanej na osi II, które często są czynnikami wywołującymi uzależnienie, albo jego następstwem.
 Najlepszym sposobem stwierdzenia współistnienia zaburzenia osobowości u pacjenta uzależnionego od środków psychoaktywnych jest poznanie jego przekonań w stosunku do narkotyków, siebie samego, swego osobistego świata i swojej przyszłości (tzw. triada poznawcza, Beck, 1976). Proces ten powinien być dokonywany wtedy, gdy pacjent jest wolny od substancji psychoaktywnych.

2. Przekonania towarzyszące zaburzeniom osobowości, które wpływają na konsumpcję środków psychoaktywnych

Aaron Beck i wsp. (1990) opracowali zbiór przekonań występujących u pacjentów z różnymi zaburzeniami osobowości w oparciu o kryteria zawarte w DSM - III - R. Leczenie uzależnienia musi uwzględniać towarzyszące uzależnieniu nieprzystosowawcze zbiory przekonań. Przedstawię je krótko, aby móc ocenić jak szeroki jest wachlarz tych przekonań w stosunku do różnych zaburzeń osobowości u pacjentów:

a) Wielu uzależnionych jest chronicznie lękowych. Używają oni substancji psychoaktywnych, by zwiększyć swoje poczucie "bezpieczeństwa" i "pewności siebie". Do tej kategorii należą pacjenci z osobowością lękowo - unikającą, którzy w różnych sytuacjach doświadczają chronicznego, nadmiernego uczucia zagrożenia swego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Przekonaniami, którymi zazwyczaj się kierują są: 
- "Nie mogę wytrzymać nieprzyjemnych uczuć".
- "Kiedy ogarniają mnie nieprzyjemne uczucia lub myśli, powinienem spróbować je wymazać, pijąc drinka lub biorąc narkotyk".

b) Innym typem pacjentów lękowych są uzależnieni z osobowością zależną. Są oni przekonani, że nie mogą sobie poradzić "bez odrobiny pomocy od przyjaciół" (np. narkotyków i osób biorących narkotyki). W ich konsumpcji towarzyszą przekonania:
- "Nie potrafię sobie radzić z problemami tak, jak inni ludzie".
- "Jestem słaby i potrzebuję pomocy".

c) Uzależnieni z osobowością bierno - agresywną walczą w sobie z wyrażaniem złości, wybierając w zamian ignorowanie reguł ustanowionych przez osoby będące autorytetami. Dla tych osób uzależnionych konsumpcja narkotyków może być rodzajem buntu - sprzeciwu wobec członków rodziny lub społeczeństwa, i jednocześnie wyrazem błędnego myślenia:
- "Nikogo nie krzywdzę, w czym więc jest problem?".

d) Konsumpcja substancji psychoaktywnych jest też wzmacniana przez przekonania u osób uzależnionych z zaburzeniami obsesyjno - kompulsyjnymi.
 Przejawia się to w przekonaniach:
- "Mój sposób postępowania jest najlepszy".
- "Muszę mieć zawsze absolutną kontrolę".
Pacjenci z takimi zaburzeniami przekonują samych siebie, że wiedzą co dla nich jest najlepsze, a zatem używanie narkotyków "nie może być problemem". Posiadają oni fałszywe poczucie wszechmocy, które występuje po zażyciu np. amfetaminy.
 Spotykałem na dyskotekach młodych ludzi zażywających amfetaminę, którzy w taki właśnie sposób reagowali wobec innych. Byli oni agresywni - gotowi do bójki i przekonani, że "posiadają w sobie wszechmoc - nadzwyczajną siłę i mogą rządzić innymi ludźmi, i że cały świat należy do nich".

e) Pacjenci narcystyczni są najczęściej przekonani, że zasługują na szczególne traktowanie i przywileje. Sądzą, że nie muszą się stosować do zasad i przepisów, które musi stosować większość ludzi. Uzależnieni z osobowością narcystyczną uważają, że wolno im robić wszystko, co sprawia im przyjemność (włącznie z używaniem substancji psychoaktywnych), nie odczuwają przy tym, że robią coś źle.

f) U uzależnionych z osobowością histrioniczną konsumpcji narkotyków towarzyszą przekonania:
- "Nie mogę wytrzymać nudy".
- "Jeśli mam ochotę coś zrobić, to powinienem to zrobić".
Chcą oni być w centrum zainteresowania i jest to bardziej prawdopodobne kiedy są pod wpływem działania substancji psychoaktywnych.

g) U pacjentów z osobowością paranoidalną , schizoidalną, i schizotypową konsumpcji środków psychoaktywnych sprzyja poszukiwanie przyjemnych aktywności, które można zrealizować samemu, i które pomagają mieć się na baczności przed ingerencją lub atakami innych osób. 

Najbardziej skomplikowaną "mieszanką zaburzeń osobowości" u osób uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych, odporną na leczenie jest osobowość z pogranicza i aspołeczna.
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: