Blog Post

Masturbacja cz. III

Padre Camillo • wrz 03, 2019

Ryzykowne i niebezpieczne zachowania masturbacyjne

Ukazywałem w poprzednich rozdziałach masturbację jako naturalne zjawisko biologiczne, psychologiczne i seksuologiczne w ramach rozwoju człowieka. Zajmę się teraz zjawiskiem masturbacji od strony patologicznej, czyli niebezpiecznego działania w sferze psychologicznej, seksualnej, społecznej.
 Chociaż coraz wyraźniej widać, że masturbacja idzie w parze ze zdrowiem seksualnym człowieka potrzeba też rozważyć jej negatywny wpływ. Ze względu na fakt, że jest to aktywność o charakterze indywidualnym, nie warunkuje jej ani nie ogranicza dynamika relacji z inną osobą. Jednak jeden wzorzec reaktywności seksualnej może przysparzać potencjalnych problemów: wykorzystanie seksu jako regulatora nastroju (afektu).
 
Wzorzec ten występuje u osób, u których rozwijają się "niekontrolowane" zachowania seksualne. Należy też pamiętać, że wzorców problematycznych nie wywołuje sama masturbacja, lecz może ona służyć do ich wzmocnienia.

1. Na określenie niekontrolowanych zachowań seksualnych w literaturze przedmiotu dość często występują dwa modne pojęcia: "kompulsyjne zachowania seksualne" lub "nałogi seksualne". W tej sferze mamy do czynienia z dwoma rodzajami zachowań: z masturbacją (prawdopodobnie najczęściej spotykaną) oraz różnymi interakcjami behawioralnymi z innymi osobami. 

Jednym z narzędzi, które służy do przypadki niekontrolowanych zachowań seksualnych jest Internet. Zarówno mężczyźni jak i kobiety korzystają z Internetu w celach seksualnych, lecz większość nie uważa tego za problem, ani nie wymyka się to spod ich kontroli. Jednak niekontrolowane używanie Internetu w celach zaspokajania seksualnych potrzeb sprawia rosnącą odmianę niekontrolowanych zachowań seksualnych. Mamy tu do czynienia z połączeniem wzorców masturbacyjnych i interakcyjnych z innymi osobami.

 Niektórzy, zwłaszcza mężczyźni korzystają z Internetu jako niemal nieograniczonego rozszerzania własnych i niepohamowanych zachowań masturbacyjnych. Dla innych, kontakt z innymi osobami za pomocą komunikatorów i innych narzędzi jest ważny, mimo że masturbacja jest głównym elementem ich wzorca rozładowania seksualnego. 

Literatura poświęcona kompulsyjnym zachowaniom seksualnym i nałogom seksualnym koncentrowała się zazwyczaj na problemach o charakterze definicyjnym, szczególnie związanych z DSM - IV. 
Aby wyjaśnić mechanizm problematycznych zachowań seksualnych koncentrowano się przede wszystkim na: obniżeniu niepokoju, regulacji afektu (nastroju). 
Raviv (1993) zaobserwował w swoich badaniach analitycznych, że 32 osoby, które same zidentyfikowały się jako cierpiące na nałogi seksualne, miały wyższe średnie wyniki w zakresie: niepokoju, depresji, obsesyjności, kompulsyjności niż 38 z grupy kontrolnej.

2. Istnieje zatem ścisły związek pomiędzy negatywnym nastrojem (afektem) a niekontrolowanymi zachowaniami seksualnymi. Można tu wyróżnić trzy wzorce niekontrolowanych zachowań seksualnych:

a) Osoby zachowujące zainteresowanie seksualne i reaktywność seksualną w stanach obniżonego afektu mogą dążyć do kontaktu seksualnego z inną osobą po to, aby zaspokoić związane z tymi stanami potrzeby emocjonalne, np. nawiązywanie intymnych kontaktów poprzez seks, poczuć akceptację od innej osoby, lub podnieść poczucie własnej wartości jako obiekt pożądania innej osoby. Są to typowe przykłady "regulacji nastroju". 

b) Pobudzenie seksualne może być wykorzystywane jako oderwanie uwagi od problemów, o których myślenie powoduje negatywny afekt. Zakłada się przy tym, że to odwrócenie uwagi powstrzymuje wystąpienie afektu negatywnego jak to dobrze ujęli Baumeister i Heatherton (1996): " Źródło niepokoju emocjonalnego nie jest obecne w sytuacji tu i teraz, lecz jest łatwo dostępne w pamięci (np. tuż po przeżyciu poważnej odmowy lub porażki). W takich okolicznościach ludzie usiłują przestać myśleć o przygnębiającym zdarzeniu". "Seksualność człowieka", John Bancroft, (s. 344). Ten wzorzec wydaje się istotny w przypadkach epizodycznych zachowań seksualnych. 

c) Skłonność do wzrostu zainteresowania seksualnego i zdolności do podniecenia w negatywnych stanach nastroju nacechowanych zwiększonym podnieceniem tzn. w stanach niepokoju lub stresu. U większości osób ten wzorzec nie funkcjonuje ze względu na okoliczności wywołujące negatywny nastrój co prowadzi w efekcie do hamowania seksualnego. Są jednak osoby, u których nie występuje wzorzec hamowania, a pojawia się w tym negatywnym afekcie wzorzec pobudzenia seksualnego. 

3. Osoba, która uważa, że masturbacja jest czymś złym, i która jednocześnie odczuwa silny impuls do masturbowania się z użyciem Internetu, nie zauważy, że uregulowany u niej wzorzec masturbacji może stanowić odpowiedzialny sposób radzenia sobie z własnymi potrzebami seksualnymi. "Coleman (1986) zasugerował, że bardzo restrykcyjne postawy względem seksualności mogą doprowadzić do niemożności przystosowania się, co zapoczątkowuje cykl: winy, bólu i zachowań kompulsyjnych". (s. 345).

a) W kilku badaniach poszukiwano dowodów zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych. Według DSM - IV niekontrolowane zachowania seksualne wyklucza się z kategorii obsesyjno - kompulsyjnej ze względu na fakt, że: "Osoba zwykle czerpie przyjemność z tej aktywności i pragnie ją przezwyciężyć wyłącznie z powodu szkodliwych konsekwencji (American Psychiatric Association 2000". (s. 346).

b) Warwick i Salkovskis (1990) opisali dwóch mężczyzn, u których do objawów obsesyjno kompulsyjnych zaliczały się natrętne myśli o treści seksualnej. Świadomość erekcji nasilała poczucie niepokoju, co wzmacniało opisywany proces. Ważnym elementem zjawisk obsesyjno - kompulsyjnych jest ich charakter egodystoniczny, zwykle przejawiający się w podejmowaniu prób powstrzymania się natrętnym popędom.

 W badaniach osób cierpiących na nałogi seksualne zapytano jedenastu mężczyzn i jedną kobietę, czy próbowali się oprzeć pragnieniu odreagowania poprzez masturbację? Odpowiedzi były jednoznaczne, że każdy z nich próbował powstrzymać się od masturbacji, ale i tak poddawał się tym seksualnym czynnościom:
 "(np. Powtarzam sobie, żeby tego nie robić, ale i tak to robię). Dwie najbardziej przekonujące relacje pochodziły od mężczyzn o osobowościach obsesyjno - kompulsyjnych. W obu przypadkach odreagowanie seksualne polegało na masturbacji. Jeden z mężczyzn miał natrętne myśli o nastoletnich chłopcach lub odczuwał przymus patrzenia na ich zdjęcia. Prowadziło to do znacznego poczucia winy i wewnętrznego oporu. Chwilowe uspokojenie przynosiła mu masturbacja po której szybko powracały poczucie winy i depresja. Należy zaznaczyć, że opór dotyczył natrętnych myśli o chłopcach raczej niż o masturbacji.
 Drugi mężczyzna opisał natrętne myśli seksualne, które prowadziły do masturbacji, po której pojawiała się potrzeba kąpieli z powodu "nieprzyzwoitości" czynu". (s. 346).

c) Jeszcze inni pacjenci cierpią z powodu autoerotycznej asfikcji (autoerotyczne duszenie). Friedrich i Gerber (1994) badali pięć młodocianych osób praktykujących asfikcję (autoerotyczne duszenie) w wieku 14 do 17 lat. Wszyscy pochodzili z bardzo trudnych środowisk, większość była także ofiarami znęcania się oraz/lub wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie.

 Jeden chłopiec (w wieku 14 lat), podejmował bardzo ryzykowne zachowania. Opisał jak on i jego dwaj przyrodni bracia bawili się w "duszenie": "Jeden z jego braci dusił go przynajmniej sto razy. Opisał też duszenie się do chwili omdlenia w połączeniu z masturbacją. 
Kolejny chłopiec 16 lat masturbował się 8 do 10 razy dziennie, używając wymyślonego przez siebie sposobu. Zgodnie z opisem, wkładał szyję między ścianę a nogę łóżka, którą lekko pochylał, by mebel sam się odsunął po ustaniu ucisku". (s. 347).

Wiele osób, zazwyczaj chłopców umiera z powodu stosowania autoerotycznego duszenia. Zdaniem Moneya chłopcy ci wcześniej chorowali na astmę. 
Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: