Blog Post

Terapia poznawcza uzależnień cz. X

Padre Camillo • gru 23, 2019

Terapia uzależnień: 1. Terapia depresji u pacjentów uzależnionych 2. Podejście terapeutyczne 3. Zastosowanie metod behawioralnych. 

W poprzednich 13 rozdziałach (wliczając w tę liczbę 4 rozdziały wprowadzające w uzależnienia) przedstawiałem uzależnienia od strony szkodliwości substancji psychoaktywnych wg hierarchii ważności istotnej w Polsce. Podawałem również klasyfikację zaburzeń z powodu używania substancji psychoaktywnych wg "ICD - 10 Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zachowania" oraz wg "DSM - 5 Kryteria Diagnostyczne". Korzystałem z literatury przedmiotu szczególnie od Jamesa Morrisona "DSM - 5 - Praktyczny przewodnik dla klinicystów". 
W bieżącym rozdziale oraz następnych eksponował będę treści dotyczące uzależnień w kontekście współistniejących chorób psychicznych i zaburzeń osobowości. U około 70 % osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych potwierdza się powyższa zasada współistnienia innych zaburzeń psychicznych i zachowania. Będę korzystał z fachowej literatury tj. "Terapia poznawcza uzależnień" znanego nam już autora Aarona T. Becka, Freda D. Wrughta, Cory F. Newman, Bruce S. Liese oraz "Terapia uzależnień - Podręcznik dla profesjonalistów" Williama R. Millera, Alyssa A. Forcehimes, Allena Zweben.

1. Terapia depresji u pacjentów uzależnionych

Uzależnionym od środków psychoaktywnych towarzyszą często zaburzenia afektywne (nastroju). Wskaźniki ich współwystępowania wynoszą: 13, 4 % w przypadku uzależnionych od alkoholu, 26 % u uzależnionych od narkotyków w szerokim spektrum rozumienia i u uzależnionych od kokainy 30, 5 %. 
Jeśli chodzi o współwystępowanie zaburzeń depresyjnych to jest to bardzo istotne ze względu na to, że:
- depresja powoduje ogromne cierpienie,
- depresja pogarsza prognozę leczenia uzależnienia,
- gdy depresja jest głęboka to pacjentem powinien zająć się wykwalifikowany psychoterapeuta, a nie tylko terapeuta od uzależnień (Woody i wsp., 1983).
Najpierw potrzebne jest odtrucie pacjenta, aby móc postawić właściwą  diagnozę występowania zaburzeń afektywnych. Może to potrwać nawet kilka miesięcy zanim pacjent będzie mógł być poprawnie zdiagnozowany. 

a) W "Terapia poznawcza uzależnień" Aaron T. Beck i wsp.(1979); Carroll, (1992) odwołują się do tzw. "triady depresyjnej" składającej się z trzech elementów: 
- widzenia samego siebie, 
- obecnie przeżywanej sytuacji życiowej,
- przyszłości.
Triada depresyjna jest taka sama zarówno dla pacjentów uzależnionych, jak i nieuzależnionych. Myśli negatywne "automatyczne" i podstawowe przekonania w obydwu grupach pacjentów wyrażane są w podobny sposób  i przy użyciu podobnych terminów, zbliżone są również zaburzenia procesów myślowych i negatywne postawy życiowe. Osoby mające poczucie tzw. "uwięzienia" we własnej sytuacji życiowej, nad którą nie mają kontroli, wierzą, że są bezradne i nieatrakcyjne społecznie. Te osoby charakteryzują się następującymi cechami: 
- są smutne,
- postrzegają pesymistycznie swoją przyszłość,
- mają myśli samobójcze,
- doświadczają subiektywnej utraty energii,
- tracą motywację do jakichkolwiek konstruktywnych działań ("Bo to nie ma sensu, i tak mi się nie uda"),
- tracą satysfakcję z jedzenia, seksu i innych dawniej przyjemnych czynności. Aaron Beck i wsp., (1979) w "Terapia poznawcza uzależnień" stwierdzają, że: "każdy z powyższych objawów może stać się przedmiotem interwencji terapeutycznej. Z powodu wysokiego ryzyka samobójstwa u pacjentów uzależnionych i depresyjnych (Miran, Weiss, 1991) należy zwracać szczególną uwagę na skłonności suicydalne (samobójcze - moja dop.). (s. 235)

b) Przekonania depresyjne (dysfunkcjonalne) mają ogromny wpływ na sposób myślenia pacjenta uzależnionego, jego uczucia, motywację i zachowania. Poniżej podam przekonania szczególnie typowe dla uzależnionych pacjentów depresyjnych wg Aarona Becka w "Terapia poznawcza uzależnień":
"Negatywny obraz siebie:
- "Jestem bezradny (ponieważ nie mogę kontrolować mojego picia/ brania narkotyków)".
- "Jestem słaby (nie potrafię przeciwstawić się głodowi)".
- "Nie jestem wart miłości".
- "Jestem zaburzony".
- "Nie jestem nic wart/ jestem odrażający (bo mam takie złe przyzwyczajenie)".
- "Wszystko, co robię, jest złe".
- "Jestem przegrany".
- "Nie mam wyjścia".
- Nie mam silnej woli, aby zerwać z nałogiem".

Negatywny obraz przeszłości:
- "Niczego w życiu nie zrobiłem dobrze".
- "Nic mi w życiu nie wyszło".
- "Zawsze byłem nieszczęśliwy".
- "Przegrałem całe swoje życie".
- "Całe moje życie jest wielką pomyłką".

Negatywny obraz aktualnej sytuacji życiowej:
- "Wszyscy pogardzają mną z powodu uzależnienia".
- "Moja rodzina już mnie <<skreśliła>>".
- "Tak wiele ode mnie wymagają - nie potrafię temu podołać".
- "Moje otoczenie jest nie do wytrzymania".
- "Moja praca jest nudna i deprymująca".

Negatywny obraz przyszłości:
- "Jeśli nawet spróbuję czegoś nowego, to i tak mi się nie uda".
- "Nigdy nie dostanę tego, czego bym chciał".
- "Moja przyszłość jest beznadziejna".
- "Może być tylko coraz gorzej".
- "Nigdy nie będę mógł przestać pić alkoholu/ brać narkotyków".
- "Nie mam niczego, na co mógłbym czekać".
- Na nic lepszego w życiu sobie nie zasłużyłem".

Terapeuci powinni pamiętać, że szczególnie ważna jest ocena i modyfikacja przekonań pacjentów o ich "kompletnej niemożności" pokonania uzależnienia, zwłaszcza w świetle badań sugerujących, że przekonania o własnej skuteczności w poważnym stopniu wpływają na rezultaty terapii i utrzymanie abstynencji (Burling i wsp., 1989). (s. 235 - 236)
Przekonania powyżej podane mogą posłużyć do badania przez terapeutę: poszukiwania dowodów przeciwstawnych myślom dysfunkcjonalnym, poszukiwania związków logicznych między tymi negatywnymi przekonaniami a rzeczywistym doświadczeniem, wypróbowania przez pacjenta prawdziwości przekonań w zaplanowanych eksperymentach.

2. Podejście terapeutyczne

Stworzenie studium przypadku jest nieodzowne przy leczeniu depresji tak samo jak w terapii uzależnień. W studium przypadku należy zatem uwzględnić następujące obszary:
- myśli,
- uczucia,
- objawy fizjologiczne (np. zaburzenia snu),
- motywacja (rezygnowanie, unikanie, brak zapału, ambiwalencja, skłonności suicydalne),
- zachowania (spowolnienie, inercja <<bierność i wycofanie>>, pobudzenie).
Terapeuta ma za zadanie określić objawy poznawcze, a zwłaszcza myśli automatyczne i rodzaje zaburzeń myślenia. Ma też zwrócić uwagę na związek myśli automatycznych i ich wpływu na zachowania emocjonalne  i behawioralne.

a) W literaturze Aarona Becka i wsp. "Terapia poznawcza uzależnień" spotykamy przykład historii życia pacjenta, w której uwzględnione są relacje miedzy czynnikami rozwojowymi, przekonaniami i konsumpcją substancji psychoaktywnej:

"Historia życia - Rodzice i rodzeństwo byli bardzo krytyczni. Matka opuściła rodzinę, gdy pacjent miał 8 lat. Nikt nie pomagał pacjentowi, gdy miał problemy.

Przekonania - Jestem bezradny, samotny. Nikt nie troszczy się o mnie. Nikogo nie obchodzi, co się ze mną stanie.

Strategie radzenia sobie - Być członkiem bandy (gangu). Być akceptowanym poprzez ślepe posłuszeństwo (np. branie kokainy).

Założenia - Jeśli chcę być akceptowanym, muszę iść z innymi.

Specyficzne stresory - Odrzucony przez grupę, ponieważ nie chciał się zaangażować w handel narkotykami. U pacjenta wykształciły się przekonania o sobie oraz destrukcyjne zachowanie przyjmowania środka psychoaktywnego: Jestem sam - Smutek i samotność - używanie kokainy jako sposobu samoleczenia". (s. 238)

W opisanym powyżej przypadku pacjent próbował przełamać sztywny wzór "ślepego posłuszeństwa" wobec grupy i ostatecznie został odrzucony, co w rezultacie przywróciło mu jego przekonanie z dzieciństwa, że nie był kochany i pacjent stał się wtedy depresyjny.

b) Wybór celów terapii
Na początku bardzo trudno jest określić, które problemy pacjenta należy wybrać jako priorytety do interwencji terapeutycznej z powodu zaburzeń depresyjnych. Aaron Beck (1967) podaje pięć objawów zaburzeń depresyjnych podlegających interwencji terapeutycznej:

"- Objawy emocjonalne: smutek, obojętność, apatia, utrata uczuć i sympatii w stosunku do innych osób, utrata radości, lęk.

- Motywacja: pragnienie ucieczki od życia (najczęściej poprzez samobójstwo), tendencja do unikania problemów, a nawet zwykłej codziennej aktywności.

- Myśli: błędy w myśleniu, takie jak myślenie dychotomiczne (czarno - białe), nadmierna generalizacja, selektywna abstrakcja, personalizacja (odbiór rzeczy do siebie). Błędy te łączą się często z ostrą samokrytyką (np. "Jestem bezwartościowy", "Nie nadaję się do niczego i nie zasługuję na to, aby być zadowolonym"). 

- Zachowania: bierność (np. leżenie w łóżku lub bezczynne siedzenie godzinami), wycofanie się z relacji z ludźmi, spowolnienie, agitacja, pełna zależność od alkoholu lub narkotyków w celu ucieczki od nastrojów dysforycznych lub ich redukcji.

- Zaburzenia fizjologiczne i wegetatywne: zaburzenia snu (zwiększona lub zmniejszona senność), zaburzenia apetytu (zwiększone lub zmniejszone łaknienie). 

Biorąc pod uwagę różnorodne czynniki, terapeuta (we współpracy z pacjentem) podejmuje decyzję, którymi objawami należą zająć się w trakcie terapii. Zadaje sobie przy tym następujące pytania:
- Jakie objawy najbardziej utrudniają życie pacjentowi?
- Jakie objawy są najbardziej podatne na interwencję terapeutyczną? (s. 239)

c) Negatywne reakcje pacjenta na terapię
Wielu pacjentów przeżywa aktualne rozczarowania wywołane traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości. Jeśli tak się dzieje to są oni "zalewani" myślami dysfunkcyjnymi, czyli myślami automatycznymi i uważają je za prawdziwe bez zastanawiania się nad nimi. Mogą z tego powodu przeżywać wzrost depresji i poczucie beznadziejności. Pogorszenie objawów u pacjenta może przyczyniać się do tego, że pacjenci uważają terapię poznawczo - behawioralną za nieskuteczną. 

3) Zastosowanie technik behawioralnych

Terapia poznawcza uzależnionych pacjentów depresyjnych opiera się na poznawczej teorii depresji (oraz na poznawczej teorii uzależnienia). Pracując na podstawie modelu poznawczego terapeuta może różnicować swoje podejście terapeutyczne w zależności od specyficznych potrzeb konkretnego pacjenta pod warunkiem, że terapia opiera się na poznawczym studium przypadku (Persons, 1989). Terapeuta stosuje zatem terapię poznawczą pomimo, że są w niej używane techniki behawioralne. Na początku terapii uzależnionych pacjentów depresyjnych trzeba odtworzyć sposoby funkcjonowania pacjenta z okresu sprzed depresji. Zadaniem terapeuty poznawczo - behawioralnego jest zachęcenie pacjenta, aby nie unikał relacji społecznych, i by nie był wycofany z tych relacji, a wręcz przeciwnie angażował się w nie, poprzez bardziej konstruktywne działania. Jest to trudny proces przekonywania oraz przełamywania oporu szczególnie u pacjentów depresyjnych.

a) Często najbliżsi i najważniejsze osoby dla pacjenta zrywają z nim kontakty, interpretując jego zły nastrój i spadek osiągnięć jako następstwo konsumpcji środków psychoaktywnych. Inni ludzie uważają, że taki człowiek już nie może się sprawdzić w roli rodzica, pracownika, osoby prowadzącej dom, partnera lub ucznia. Pacjenci mają też takie przekonania, że inna aktywność nie będzie im sprawiać takiej przyjemności jak np. narkotyki.

b) Uzależnieni pacjenci depresyjni znajdują się w "błędnym kole"; ich zredukowana aktywność prowadzi do tego, że czują się bezwartościowi i że nie odnoszą żadnych sukcesów. Ta negatywna ocena odzwierciedla też opinie osób z bezpośredniego otoczenia pacjenta, a także szerzej rozumianego społeczeństwa. Muszę też dopowiedzieć, że przy głębokiej depresji pacjentowi trudno jest wykonać czynności intelektualne (takie jak rozumowanie czy planowanie) oraz podejmować decyzje i określone działania. Wyzwaniem dla terapeuty jest wytłumaczenie pacjentowi depresyjnemu, że jest wartościowym człowiekiem i posiada swoje osiągnięcia - sukcesy życiowe (małe, duże - rozciągnięte w jego historii życia ). Zadaniem terapeuty jest zmiana u pacjenta wzorców zachowań z biernych i unikających na bardziej aktywne i przystosowawcze. 

c) Aaron Beck i wsp. w "Terapia poznawcza uzależnień" wyjaśniają na czym polegają techniki behawioralne w terapii poznawczej: "Pojęcie "techniki behawioralne" może sugerować, że bezpośrednim celem oddziaływań terapeutycznych są obserwowalne zachowania pacjenta, a terapeuta jedynie proponuje określoną aktywność ukierunkowaną na cel. Aby jednak z powodzeniem zastosować techniki behawioralne, główna rola musi przypaść myślom, uczuciom i pragnieniom. Ostatecznym celem tych technik jest więc pozytywna zmiana dysfunkcjonalnego, negatywnego myślenia w taki sposób, aby działanie pacjenta mogło ulec stałej poprawie. W pewnym sensie metody behawioralne można postrzegać również jako serie małych eksperymentów mających na celu weryfikację negatywnych hipotez pacjenta dotyczących siebie samego". (s. 246 - 247)
Jeśli zatem terapeuta poznawczo - behawioralny wpłynie na zmianę pierwotnych negatywnych przekonań pacjenta na jego temat, to wtedy dojdzie do eksperymentu i stanie się on podstawą do kontynuacji innych życiowych eksperymentów w celu zmiany zachowań u pacjenta na bardziej przystosowawcze i akceptowalne. Ta zasada dotyczy zarazem uzależnionych i depresyjnych pacjentów. 



Autor: Padre Camillo 30 Oct, 2023
Pamiętne spotkanie ze św. Wandą Półtawską - przyjaciółką duchową św. Jana Pawła II w Krakowie dn. 6 października 2023 r. Poniższy wiersz o tym spotkaniu napisałem w dniu jej przejścia do Nieba 24 października 2023 r. (w pół godz.)
Autor: Padre Camillo 26 Oct, 2023
Wiersz pt. "Miłosierny Panie niech mi się stanie..." napisałem 22 października 2023 r. po moich duchowych i ludzkich przeżyciach w Kalwarii Pacławskiej i w Markowej.
Autor: Padre Camillo 03 Jul, 2023
Wiersz pt: "Wielkie Upokorzenie ku Wielkiemu Przeistoczeniu" powstał w 15 minut 2 lipca 2023 r. sprowokowany zadanym mi pytaniem: "Ile dziewczyn uratowałem z procederu prostytucji?"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz napisany 11 czerwca 2023 r. "w tri miga" (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim a brzmi: "He hle ine"
Autor: Padre Camillo 12 Jun, 2023
Wiersz powstał 11 czerwca 2023 r. "w tri miga"! (15 min). Tytuł jest w j. aramejskim i brzmi: "Szehlete mne"
Autor: Padre Camillo 18 May, 2023
Wiersz pt. "MALHUTAH - KRÓLESTWO" w podtytule "Zaduiszczi - Zadośćuczynienie" został napisany 17 maja 2023 r. w Wigilię Uroczystości Wniebowstąpienia Pana Jezusa a zarazem w Wigilię 103 Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II w 2 godziny
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Ten wiersz napisałem 17 II 2023 r. Eksponuję go z racji 103 rocznicy urodzin naszego ukochanego świętego papieża Jana Pawła II na 18 maja 2023 r.
Autor: Padre Camillo 23 Apr, 2023
Eksponuję w tej części 3 wiersz mojej kuzynki Doroty P. z Bełchatowa pt. "Przyszłość"
Autor: Padre Camillo 01 Apr, 2023
Wiersz pt: "Odmów początek pacierza. Zakładaj deski na nogi i jedź do Nieba" jest napisany 5 lutego 2023 r. pod Harendą w Zakopanym ku czci i pamięci Św. Jana Pawła II w 18 rocznicę Jego przejścia do Nieba - niechaj On nam dopomaga na teraz i na zaś
Autor: Padre Camillo 29 Mar, 2023
Zamieszczam dwa wiersze, które napisała Dorota P. z Bełchatowa. Ich tytuły to: "Przyszłość", "Czym jest przyszłość?"
Pokaż więcej..
Share by: